ویدئوی 4K منتشر شده از سیاره مشتری، جزئیات تازه ای را در مورد آن فاش می کند

امروز تصاویر جدیدی از سیاره مشتری منتشر شد که توسط تلسکوپ فضایی هابل دریافت شده اند و دربرگیرنده جزئیاتی هستند که تا به امروز کشف نشده بودند و از آن جمله می توان به یک رشته قابل تشخیص در داخل «نقطه قرمز رنگ عظیم» اشاره نمود.

این نقطه در اصل توفانی را نشان می دهد که سه برابر زمین وسعت دارد و صدها سال است که در این سیاره غول پیکر به راه افتاده.

دانشمندان ناسا همچنین با استفاده از تصاویر به دست آمده، خود یک ویدئوی 4K را از فرایند گردش این سیاره تهیه کرده اند که در ادامه آن را خواهید دید. با دیجیاتو همراه باشید.

این ویدئو در اصل بخشی از تلاش های سازمان یاد شده در جهت انتشار فیلم های الترا اچ دی بیشتر روی یوتوب و همچنین کانال تلویزیونی 4K اش است که ماه گذشته از اجرایی شدنش خبر داده بود.

اما تلسکوپ هابل تا به امروز با موانع متعددی برای دریافت تصاویر ناب از پهنه بی پایان هستی روبرو بوده که خوشبختانه از سد همه آنها عبور کرده و حالا 25 ساله است.

با این همه دانشمندان امید دارند با جایگزین کردن آن با تلسکوپ قدرتمند جیمز وب (که قرار است در سال 2018 میلادی صورت بگیرد)، هابل را برای رصد اهداف دیگری از جمله سیارات موجود در منظومه خورشیدی به خدمت بگیرند.

در این طرح منظومه خورشیدی به صورت سالانه مورد مطالعه قرار می گیرد و در ابتدای امر نیز مشتری و سپس اورانوس، نپتون و زحل بررسی خواهند شد. روشن است که اختصاص دادن زمان بیشتر به این مشاهدات می تواند دانشمندان را در تشخیص روند تغییر سیارات طی گذر زمان یاری دهد.

jupiterbefore-after_big.0

دو عکس جدید منتشر شده از مشتری نشان دهنده نوعی «موج نادر» در نزدیکی خط استوای این سیاره و همچنین «بخشی رشته ای مانند» در داخل «نقطه قرمز رنگ عظیم» هستند که تاکنون هیچیک از آنها مشاهده نشده بودند.

عکس ها همچنین موید این نکته هستند که نقطه قرمز رنگ عظیم در حال کوچک تر شدن است چراکه بزرگ ترین محور آن در حدود 240 کیلومتر نسبت به سال 2014 کوچک تر شده است.

این تصاویر با استفاده از دوربین سوم هابل به نام Wide Field Planetary ثبت شده اند که در جریان آخرید ماموریت سرویس دهی به این تلسکوپ روی آن نصب گردید. اما دوربین مذکور بیشتر به خاطر ارائه نماهای حیرت انگیز از اجرامی شهرت دارد که در دورترین نقاط فضا قرار دارند.

عکس موسوم به «میدان بی نهایت عمیق» یا «Extreme Deep Field» هم که در سال 2012 میلادی با استفاده از این دوربین گرفته شد برخی از قدیمی ترین کهکشان های کشف شده تا به امروز را نشان می دهد.

حالا اما از این دوربین برای دریافت تصاویر مربوط به سیاراتی استفاده می شود که به مراتب نزدیک تر هستند و در ابتدای امر نیز این تصویر حیرت آور از مشتری را ثبت کرده ست.

مطالب مرتبط

کشف 12 قمر جدید سیاره مشتری و شرایط عجیب یکی از آنها

دانشمندان به تازگی 12 قمر جدید را در سیاره مشتری پیدا کرده اند که پیش از این ناشناخته بودند. اخیراً مباحث مرتبط با سیاره نهم منظومه شمسی دوباره داغ شده. در بهار سال 1396 بود که همین محققان در جستجوی سیاره نهم منظومه شمسی در پس پلوتون و مشتری بودند و در این حین فرصتی برای یافتن قمرهای... ادامه مطلب

ناسا برای اکتشاف در اعماق فضا، 67 میلیون دلار را صرف توسعه پیشرانه خورشیدی می کند

ناسا برای انجام ماموریت های اکتشافاتی آتی خود در فضا با عقد قراردادی به ارزش شصت و هفت میلیون دلار با Aerojet Rocketdyne، توسعه نوعی سیستم «پیشرانی الکتریکی خورشیدی» را به این شرکت محول نموده است. به ادعای رسانه ها، ناسا اعلام کرده این سیستم (که به اختصار هم SEP خوانده می شود) را می توان... ادامه مطلب

ناسا از آخرین وضعیت کاوشگر جونو و احتمال طولانی شدن مأموریت آن می گوید

ناسا قصد دارد جونو را بسیار بیشتر از آنچه در ابتدا برنامه ریزی شده بود، در اطراف مشتری نگه دارد. این کاوشگر که نزدیک به 5 ماه قبل به سیاره مذکور رسید، فعلاً برای مدتی در مدار گردش 53 روزه اش باقی می ماند و هیچ برنامه ای برای انتقال آن به مدارهای کوتاه تر وجود... ادامه مطلب

ساخت نوعی ابزار جانبی موبایل که می تواند ویروس HIV را تشخیص دهد

افرادی که در مناطق دور افتاده دنیا خصوصا در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند می توانند با هزینه بسیار پایین تست تشخیصی بیماری های مختلف را انجام دهند و این کار حتی به صورت از راه دور نیز برایشان امکان پذیر شده. به تازگی نوعی پلتتفرم دو بخشی حسگر زیستی (two-part biosensing platform) توسط... ادامه مطلب

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا نخستین میکروچیپ بهره مند از انرژی سیستم های زیستی را تولید کردند

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا موفق شدند برای نخستین بار، چیپی کامپیوتری را طراحی کنند که انرژی خود را از یک فرایند بیولوژیکی شیمیایی دریافت می کند. سیستم های طبیعی، میزان قابل توجهی انرژی از خود ساطع می کنند که غالبا هم کمترین میزان آن مورد استفاده قرار می گیرد. حالا اما پژوهشگران موفق شده اند چیپی را تولید... ادامه مطلب

دانشمندان موفق به کاشت نانوربات های خودتخریب گر در موش های زنده شدند

احتمالا تا به حال فیلم های علمی تخیلی که در آنها ربات ها یا شاید افرادی را به داخل بدن یک بیمار فرستاده اند دیده اید. مواردی که با هدف نابودی یک غده سرطانی یا تحقیقات، داستان فیلم هایی را ساخته و آن فیلم ها را به پرده سینما رسانده اند. اما این اتفاقی است که... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x