ویدئوی 4K منتشر شده از سیاره مشتری، جزئیات تازه ای را در مورد آن فاش می کند

امروز تصاویر جدیدی از سیاره مشتری منتشر شد که توسط تلسکوپ فضایی هابل دریافت شده اند و دربرگیرنده جزئیاتی هستند که تا به امروز کشف نشده بودند و از آن جمله می توان به یک رشته قابل تشخیص در داخل «نقطه قرمز رنگ عظیم» اشاره نمود.

این نقطه در اصل توفانی را نشان می دهد که سه برابر زمین وسعت دارد و صدها سال است که در این سیاره غول پیکر به راه افتاده.

دانشمندان ناسا همچنین با استفاده از تصاویر به دست آمده، خود یک ویدئوی 4K را از فرایند گردش این سیاره تهیه کرده اند که در ادامه آن را خواهید دید. با دیجیاتو همراه باشید.

این ویدئو در اصل بخشی از تلاش های سازمان یاد شده در جهت انتشار فیلم های الترا اچ دی بیشتر روی یوتوب و همچنین کانال تلویزیونی 4K اش است که ماه گذشته از اجرایی شدنش خبر داده بود.

اما تلسکوپ هابل تا به امروز با موانع متعددی برای دریافت تصاویر ناب از پهنه بی پایان هستی روبرو بوده که خوشبختانه از سد همه آنها عبور کرده و حالا 25 ساله است.

با این همه دانشمندان امید دارند با جایگزین کردن آن با تلسکوپ قدرتمند جیمز وب (که قرار است در سال 2018 میلادی صورت بگیرد)، هابل را برای رصد اهداف دیگری از جمله سیارات موجود در منظومه خورشیدی به خدمت بگیرند.

در این طرح منظومه خورشیدی به صورت سالانه مورد مطالعه قرار می گیرد و در ابتدای امر نیز مشتری و سپس اورانوس، نپتون و زحل بررسی خواهند شد. روشن است که اختصاص دادن زمان بیشتر به این مشاهدات می تواند دانشمندان را در تشخیص روند تغییر سیارات طی گذر زمان یاری دهد.

jupiterbefore-after_big.0

دو عکس جدید منتشر شده از مشتری نشان دهنده نوعی «موج نادر» در نزدیکی خط استوای این سیاره و همچنین «بخشی رشته ای مانند» در داخل «نقطه قرمز رنگ عظیم» هستند که تاکنون هیچیک از آنها مشاهده نشده بودند.

عکس ها همچنین موید این نکته هستند که نقطه قرمز رنگ عظیم در حال کوچک تر شدن است چراکه بزرگ ترین محور آن در حدود 240 کیلومتر نسبت به سال 2014 کوچک تر شده است.

این تصاویر با استفاده از دوربین سوم هابل به نام Wide Field Planetary ثبت شده اند که در جریان آخرید ماموریت سرویس دهی به این تلسکوپ روی آن نصب گردید. اما دوربین مذکور بیشتر به خاطر ارائه نماهای حیرت انگیز از اجرامی شهرت دارد که در دورترین نقاط فضا قرار دارند.

عکس موسوم به «میدان بی نهایت عمیق» یا «Extreme Deep Field» هم که در سال 2012 میلادی با استفاده از این دوربین گرفته شد برخی از قدیمی ترین کهکشان های کشف شده تا به امروز را نشان می دهد.

حالا اما از این دوربین برای دریافت تصاویر مربوط به سیاراتی استفاده می شود که به مراتب نزدیک تر هستند و در ابتدای امر نیز این تصویر حیرت آور از مشتری را ثبت کرده ست.

برچسب ها

مطالب مرتبط

ناسا چهار طرح پیشنهادی برای اکتشاف منظومه شمسی را اعلام کرد

ناسا چهار طرح پیشنهادی برای انجام مأموریت های علمی تحت برنامه دیسکاوری را اعلام و چهار تیم را مأمور توسعه و به بلوغ رساندن آنها کرد. ناسا چندین میلیون دلار بودجه به هر کدام از تیم ها اختصاص داده و پس از 9 ماه با بررسی عملکرد آنها، در مورد عملی شدن پروژه ها تصمیم... ادامه مطلب

مدارگرد خورشیدی به فضا پرتاب شد؛ آغاز مأموریت طولانی مطالعه خورشید

ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) مدارگرد خورشیدی (Solar Orbiter) را به منظور مطالعه قطب های خورشید به فضا پرتاب کردند.صبح دیروز ساعت 7:33 به وقت تهران مدارگرد خورشیدی سوار بر راکت اتلس 5 (Atlas V) به فضا پرتاب شد و حدوداً یک ساعت و نیم پس از پرتاب پیام برافراشته شدن پنل های خورشیدی... ادامه مطلب

تعمیر کاوشگر وویجر ۲ ناسا از فاصله ۱۸ میلیارد کیلومتری

کاوشگر وویجر 2 (Voyager 2) بیش از چهل سال پس از پرتاب و در فاصله چند میلیارد کیلومتری از زمین دچار نقص فنی شد و مهندسین ناسا با وجود چالش های متعدد موفق به تعمیر آن شدند.دانشمندان ناسا برای رفع مشکل و تصمیم گیری در مورد راه حل، کار سختی در پیش داشتند چون به... ادامه مطلب

افزایش ۳ میلیارد دلاری بودجه ناسا به دستور ترامپ

به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، بودجه ناسا برای سال مالی ۲۰۲۱ رقم ۲۵.۶ میلیارد دلار خواهد بود. ترامپ سعی دارد تا ۳ میلیارد دلار بیشتر از بودجه فعلی سال جاری مالی که ۲۲.۶ میلیارد دلار است درخواست کند. رقم درخواست شده اضافی به منظور تسریع توسعه ارسال فضانوردان به ماه خواهد بود.درخواست ۳... ادامه مطلب

کریستینا کوچ به زمین بازگشت؛ فضانورد ناسا با رکورد ۳۲۸ روز اقامت در فضا

«کریستینا کوچ» (Christina Koch) فضانورد زن ناسا پس از ثبت رکورد طولانی‌ترین اقامت در فضا توسط یک زن، با کپسول سایوز MS-13 به زمین بازگشت.الکساندر اسکوورتسوف (Alexander Skvortsov) فضانورد روسی و لوکا پارمیتانو (Luca Parmitano) فضانورد اهل کشور ایتالیا همراه با کوچ به زمین بازگشتند. آنها ایستگاه فضایی بین المللی را صبح دیروز به وقت... ادامه مطلب

چهره زمین پس از خشک شدن تمام اقیانوس ها [تماشا کنید]

ناسا با انتشار ویدیویی هشدار دهنده چهره زمین در صورت خشک شدن تمام اقیانوس ها را نمایش داد.یکی از محققان ناسا با ساخت انیمیشن تصویر زمین در صورت خشک شدن آب تمام اقیانوس ها را شبیه سازی کرد. در این ویدیو سه پنجم زمین که از نظرها پنهان مانده، آشکار شده است:این کلیپ در واقع... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟