همه چیز درباره آیفون 13
شرکت تحت سرپرستی جف بزوس، راکت چندبار مصرف خود را با موفقیت آزمایش کرد

شرکت تحت سرپرستی جف بزوس، راکت چندبار مصرف خود را با موفقیت آزمایش کرد

Blue Origin یک شرکت فضایی خصوصی است که مدیریتش را جف بزوس مدیرعامل آمازون بر عهده دارد. این شرکت به تازگی ویدئویی را منتشر کرده که فضاپیمای Shepard آن را در حین پرتاب نشان می دهد.

طبق اعلام این کمپانی، فضاپیمای یاد شده که حاوی یک راکت BE-3 و کپسول حمل خدمه بوده به ارتفاع حدودا ۱۰۰.۵ کیلومتری در زیر مدار زمین انتقال داده شده است. در مرحله بعد، کپسول از بدنه فضاپیما جدا شده و فرودی کنترل شده را با استفاده از یک چتر نجات پشت سر گذاشته. اما مهم تر از همه اینکه راکت BE-3 بعد از این مرحله، فرود خود را آغاز کرده است.

پس از آنکه راکت در ارتفاع حدودا ۱.۵ کیلومتری از زمین مجددا روشن شد یک فرود عمودی کنترل شده را تجربه کرد و با سرعت ۷ کیلومتر بر ساعت به زمین نشست.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

تاکنون اسپیس اکس موفق شده است که راکت چند بار مصرف خود را به سکوی فرود آن نزدیک کند اما تا بحال نتوانسته آن را بنشاند. این راکت در جریان آخرین تلاش شرکت مذکور، در نخستین مراحل پرواز منفجر شد و همین مساله برنامه های شرکت اسپیس اکس را به میزان زیادی عقب انداخت.

عجیب ترین چیزی که ممکن است دیده باشید: یک راکت مصرف شده. فرود کنترل شده کار آسانی نیست اما به درستی انجام شده و از این پس ساده به نظر می آید. ویدئوی زیر را ببینید.
عجیب ترین چیزی که ممکن است دیده باشید: یک راکت مصرف شده. فرود کنترل شده کار آسانی نیست اما به درستی انجام شده و از این پس ساده به نظر می آید. ویدئوی زیر را ببینید.

در عین حال، بزوس اعلام کرده که شتاب دهنده BE-3 «عجیب ترین نمونه ساخته شده تا به امروز است... یک راکت مصرف شده». وی همچنین اضافه کرده که با استفاده از این راکت یک ماموریت بدون نقص را به ارتفاع ۳۲۹۸۳۹ پایی انجام داده و سپس با سرعت ۱۹۹ مایل بر ساعت به جهت مخالف باز گشته و یک فرود آرام و کنترل شده را با فاصله حدودا ۱.۳ متری از مرکز سکو انجام داده است.

چتر نجات این کپسول هم در ارتفاع ۶ کیلومتری از زمین باز شد تا فرودی آرام و بدون نقص را برای آن به ارمغان بیاورد.

شرکت تحت مدیریت جف بزوس در نظر دارد که از New Shepard و کپسول BE-3 در برنامه های فضایی زیر مدار زمین بهره بگیرد که عموما برای انجام سفرهای توریستی صورت خواهند پذیرفت.

این راکت همچنین ممکن است که توسط ائتلاف پرتاب متحد (ائتلافی مشترک میان بوئینگ و لاکهید مارتین) برای انجام مرحله دوم برنامه پرتاب راکت Vulcan مورد استفاده قرار بگیرد. گفتنی است که این ائتلاف قبل از شرکت ویرجین گالاکتیک به حوزه توریسم فضایی روی آورد که چندی پیش فضاپیمای اسپیس شیپ ۲ آن دچار سانحه شد و مرگ خلبانش را در پی داشت.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato