موزیلا دیگر به سرمایه گوگل نیازمند نخواهد بود

موزیلا دیگر به سرمایه گوگل نیازمند نخواهد بود

سازمان غیرانتفاعی موزیلا، توسعه دهنده مرورگر متن-باز فایرفاکس می گوید برای درآمدزایی، دیگر نیازی به گوگل ندارد و از طریق راه های جدید می تواند حتی درآمدی بیش از پیش نیز به دست آورد. طی سال ها، موزیلا، گوگل را به عنوان موتور جستجوی پیش فرض فایرفاکس قرار داده بود و از این طریق تامین هزینه می کرد.

قرارداد دو شرکت، انتهای سال گذشته به پایان رسید. جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۴، موزیلا ۳۳۰ میلیون دلار درآمد به این شیوه کسب کرده بود. اما برای ۲۰۱۵ و پس از آن چه؟

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

از سال ۲۰۱۵ به بعد، موزیلا برای هر منطقه موتور جستجوی پیش فرض خاص آن ناحیه را در نظر گرفته است. یاهو در ایالات متحده آمریکا، بایدو در چین و یاندکس در روسیه موتورهای جستجوی پیش فرض موجود روی فایرفاکس هستند.

با این حال، گوگل هنوز هم موتور جستجوی پیش فرض مشترکین اروپایی است اما یکی از مقامات موزیلا می گوید که آن ها از این قرارداد سودی نمی برند.

Firefox-for-iOS-brings-private-browsing-intelligent-search-and-visual-tabs

جیم کوک، مدیر امور مالی موزیلا معتقد است که درآمد حاصل طی سال ۲۰۱۵ از سال پیش بهتر خواهد بود. وی می گوید مشتاقانه به انتظار سال بعد نشسته تا زمان بررسی راندمان ۲۰۱۵ فرابرسد و نشان دهند که موزیلا توانسته در حوزه مالی قدرتمند عمل کند.

موزیلا یکی از معدود شرکت هایی است که تجربه ای باز و بدون تبلیغات از اینترنت گردی را ارائه می دهد و موفقیت آن بدون گوگل قطعا خبر خوشایندی است. برای مثال، اگر موزیلا تاب مقاومت بدون گوگل را نداشت، شاهد استفاده از تاکتیک های خاص غول جستجو در ترغیب کاربران به استفاده از سرویس ها و محصولات شان بیش از پیش بودیم.

جدا از اتکای انحصاری به گوگل برای تامین هزینه ها، این اتفاق در ترغیب رقبا به ارائه دسترسی های بیشتر اطلاعاتی و سرویس های آنلاین به کاربران تاثیر مستقیمی خواهد داشت.

با این وجود، اگرچه درآمد موزیلا رو به افزایش است اما سهم آن ها از بازار موبایل بسیار اندک است. ورژن اندرویدی فایرفاکس مدتی است که در دسترس قرار گرفته و نسخه iOS نیز اخیرا عرضه شده.

موزیلا سال ۲۰۱۳ با ارائه سیستم عامل فایرفاکس قصد تصاحب بازار تلفن های هوشمند اقتصادی را داشت اما استراتژی آن ها به بن بست خورد. حتی هنوز هم امید می رود که میل به استفاده از سیستم عامل فایرفاکس افزایش یابد اما باید منتظر ماند و دید که آیا موزیلا در جنبه های جدید تجاری هم می تواند موفق باشد یا خیر.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato