همه چیز درباره آیفون 13
دانشمندان چهار عنصر جدید را به جدول تناوبی عناصر اضافه کردند

دانشمندان چهار عنصر جدید را به جدول تناوبی عناصر اضافه کردند

چهار عنصر جدید، پس از تأیید اکتشاف آنها توسط سازمان جهانی شیمی به جدول تناوبی عناصر اضافه شدند. اتحادیه بین المللی IUPAC هفته گذشته اعلام کرد که عناصر شماره ۱۱۳، ۱۱۵، ۱۱۷ و ۱۱۸ مراحل استاندارد اکتشاف را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و اولین عناصری هستند که از سال ۲۰۱۱ به بعد به جدول تناوبی عناصر اضافه می شوند.

با اضافه شدن این چهار عنصر، ردیف هفتم جدول تناوبی هم تکمیل خواهد گشت. تمامی این عناصر تازه اکتشاف شده، ساخته دست انسان هستند و در حال حاضر یک نام موقت برایشان در نظر گرفته شده، اما برای تمام آنها طی ماه های آتی یک نام رسمی در نظر گرفته خواهد شد. عناصر ۱۱۵، ۱۱۷ و ۱۱۸ توسط تیمی از دانشمندان انستیتوی جوینت برای تحقیقات اتمی در دوبنای روسیه و آزمایشگاه بین المللی لارنس لیورمور در کالیفرنیای آمریکا اکتشاف شده اند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

این تیم آمریکایی-روسی ضمنا مدعی کشف عنصر ۱۱۳ (که موقتا اونوتریوم نامگذاری شده) هم هست، اما IUPAC کشف آن را منتسب به تیمی در انستیتوی ریکن در ژاپن می داند. بنابراین عنصر ۱۱۳ اولین عنصری است که به نام محققین آسیایی نامگذاری خواهد شد.

اکتشاف عناصر فوق سنگین کار بسیار دشواری است،‌ چرا که به سرعت شروع به تجزیه می کنند. اما دانشمندان عناصر فوق سنگین جدیدی کشف کرده اند که از عمر اندکی طولانی تری برخوردارند که همین موضوع امیدها برای کشف "جزیره پایداری" را در میان دانشمندان بالا برده؛ گروهی از عناصر که هم فوق سنگین هستند و هم پایدار.

کسوکه موریتا، رهبر اکتشاف عنصر ۱۱۳ در بنیاد ریکن، طی بیانیه ای از طرف خود و تیم همکارانش اذعان داشته که "در ادامه تحقیقات به قلمرو ناشناخته عنصر ۱۱۹ و عناصر فراتر از آن خواهند پرداخت". ریوجی نویوری، رئیس سابق ریکن و برنده جایزه نوبل شیمی در مورد این اکتشاف می گوید: "برای دانشمندان این موضوع از مدال طلای المپیک ارزش بالاتری دارد."

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato