11 مورد از بزرگ ترین انفجارهای هسته ای تاریخ

11 مورد از بزرگ ترین انفجارهای هسته ای تاریخ

کره شمالی چندی پیش در کمال ناباوری اعلام کرد که نخستین بمب هیدروژنی خود را با موفقیت آزمایش کرده است. مقامات این کشور اما به خاطر اغراق کردن در دستاوردهای خود شهرت دارند و این بار مدعی شده اند که تست بمب یاد شده با «موفقیت کامل» همراه بوده است و حالا کشورهای مختلف از جمله کره جنوبی، علاوه بر نگرانی هایشان از توانمندی های هسته ای این کشور باید به فکر بمب های هیدروژنی اش هم باشند.

نخستین آزمایش هسته ای در تاریخ ۱۵ جولای ۱۹۴۵ (یعنی ۲۴تیر ماه ۱۳۲۴ هجری شمسی) اتفاق افتاد و از آن زمان تاکنون بیش از ۲۰۵۱ آزمایش دیگر در اقصی نقاط دنیا انجام گرفت.

این تسلیحات آنچنان قدرت تخریبی بالایی دارند که هیچکدام از دست سازه های بشر هم رده با آنها قرار نمی گیرند و باید بگوییم که ظرف دهه های اخیر توان این بمب ها به میزان قابل توجهی هم افزایش پیدا کرد.

بمبی که در سال ۱۹۴۵ میلادی معرفی شد قدرتی برابر با ۲۰ کیلوتن داشت که با ۲۰ هزار تن TNT برابری می کرد. بعد از گذشت ۲۰ سال از آن زمان، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه جماهیر شوری بمب های هسته ای خود را که بزرگ تر از ۱۰ مگاتن بودند (معادل با ۱۰ میلیون تن TNT) مورد آزمایش قرار دادند و اگر بخواهیم به صورت مقایسه ای بگوییم، این بمب ها از نظر توان ۵۰۰ برابر قوی تر از نخستین نمونه هایشان بودند.

در نقشه هایی که در ادامه خواهید دید، نخستین حلقه همان گلوله انفجاری است و بعد از آن شعاع تشعشع قرار می گیرد. تمامی ساختمان هایی که در محدوده شعاع صورتی رنگ باشند نابود می شوند و آمار و کشته های این ناحیه ۱۰۰ درصدی خواهد بود.

در شعاع خاکستری رنگ، ساختمان هایی که بنیه خوبی داشته باشند می توانند در برابر انفجار از خود مقاومت نشان دهند و افرادی که پوست بدنشان در معرض انفجار قرار گیرد دچار سوختگی های درجه سوم می شوند و مواد قابل اشتعال نیز آتش می گیرند.

۱- آزمایشات شماره ۱۵۸ و ۱۶۸ جماهیر شوروی

11-tie-soviet-tests-158-and-168

در تاریخ ۲۵ اوت و ۱۹ سپتامبر سال ۱۹۶۲ میلادی، اتحادیه جماهیر شوروی آزمایشات هسته ای شماره ۱۵۸ و ۱۶۸ خود را انجام داد. هر دوی آن آزمایشات در منطقه Novaya Zemlya انجام شدند که در واقع مجمع الجزایری در شمال روسیه و نزدیک به اقیانوس قطب شمال بود.

هیچ عکس و یا فیلمی از این آزمایشات منتشر نشد اما در هر دوی آنها ۱۰ مگاتن انرژی آزاد گردید که میتوانست هرآنچه در محدوده ۴.۵ کیلومتر مربعی اش قرار دارد را نابود کرده و در افرادی که در مساحت ۲۸۰۰ کیلومتر مربعی آن قرار داشتند سوختگی درجه سوم ایجاد کند.

۱۰- Ivy Mike

10-ivy-mike

در یکم نوامبر سال ۱۹۵۲ میلادی، ایالات متحده آمریکا آزمایش Ivy Mike را در جزایر مارشال انجام داد. در جریان آن ماموریت نخستین بمب هیدروژنی دنیا آزمایش و ۱۰.۴ مگاتن انرژی از آن آزاد شد که ۷۰۰ برابر در قیاس با نخستین بمب اتمی جهان قوی تر بود.

قدرت انفجاری آن بمب آنقدر زیاد بود که در نتیجه اش جزیره Elugelab (یعنی محل انفجار) به کلی نابود شد و گودالی به عمق ۵۰ متر را از خود بر جای گذاشت.

۹- Castle Romeo

9-castle-romeo

رومئو دومین آزمایش هسته ای آمریکا از سری تست های Castle بود که در سال ۱۹۵۴ انجام شد. همه این انفجارها در Bikini Atoll اتفاق افتاد و انرژی آزاد شده از آن بمب نیز در حدود ۱۱ مگاتن اعلام گردید.

نکته جالب در مورد این  آزمایش آن است که چون جزایر تحت اختیار آمریکا برای انجام آزمایشات هسته ای به اتمام رسیده بود، Castle Romeo به جای آنکه روی صخره ها و زمین انجام شود روی یک قایق شناور در آب های آزاد منفجر گردید.

قدرت انفجاری این بمب به قدری بود که میتوانست هرآنچه در محدوده ۵ کیلومتر مربعی اش قرار دارد را نابود کند.

۸- تست شماره ۱۲۳ جماهیر شوروی

8-soviet-test-123

در تاریخ ۲۳ اکتبر سال ۱۹۶۱ میلادی، اتحادیه جماهیر شوروی آزمایش هسته ای شماره ۱۲۳ خود را در منطقه Novaya Zemlya انجام داد. در این آزمایش انرژی آزاد شده از بمب هسته ای منفجر شده برابر با ۱۲.۵ مگاتن اعلام گردید. بمبی با این قدرت قادر است هرچیزی را که در مساحت ۵.۴۶ کیلومتری مربعی اش قرار دارد را نابود کرده و افرادی که در محدوده ۳۳۹۰ کیلومتر مربعی آن قرار داشتند را دچار سوختگی های درجه سه کند. گفتنی است که هیچ عکس یا ویدئویی از این آزمایش منتشر نشد.

۷- Castle Yankee

7-castle-yankee

این آزمایش را می توان دومین تست پرقدرت هسته ای از سری آزمایشات Castle Yankee خواند که در تاریخ ۴ می سال ۱۹۵۴ میلادی انجام گرفت. آن بمب ۱۳.۵ مگاتن انرژی از خود آزاد کرد و چهار روز بعد، تشعشات ناشی از آن به مکزیکو سیتی در ۱۱۴۲۶ کیلومتر آنطرف تر رسید.

۶- Castle Bravo

6-castle-bravo

این بمب در تاریخ ۲۸ فوریه سال ۱۹۵۴ میلادی منفجر شد و نخستین مورد از سری آزمایشات Castle و بزرگترین بمب هسته ای منفجر شده در تاریخ آمریکا به شمار می رفت.

پیش بینی می شد که این بمب انفجاری با شکافت هسته ای ۶ مگاتن انرژی آزاد کند در حالی که رقم واقعی برابر با ۱۵ مگاتن بود. ابر قارچی شکلی که از این انفجار ایجاد گردید هم به ارتفاع ۱۱۴ هزار پایی از زمین رسید.

اشتباه مقامات نظامی آمریکا در برآورد مقیاس این آزمایش و اثرات ناشی از آن باعث شد که ۶۶۵ نفر از ساکنین جزایر مارشال در معرض پرتوهای این بمب قرار بگیرند و حتی یک ماهیگر ژاپنی هم که در ۱۲۸ کیلومتر مربعی از محل انفجار حضور داشت جان خود را از دست داد.

۳- آزمایشات شماره ۱۷۳، ۱۷۴ و ۱۴۷ جماهیر شوروی

3-tie-soviet-tests-173-174-and-147

از ۵ آگست تا ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۶۲ میلادی، جماهیر شوروی مجموعه ای از آزمایشات هسته ای را در منطقه Novaya Zemlya انجام داد. در جریان این سه آزمایش به ترتیب، پنجمین، چهارمین و سومین انفجارهای هسته ای پرقدرت تاریخ رقم خوردند.

انرژی آزاد شده از انفجار این سه بمب برابر با ۲۰ مگاتن اعلام شد که با هزار بمب ترینیتی برابری می کرد. بمبی با این قدرت میتواند هرآنچه تا محدوده ۷.۷ کیلومتر مربعی اش قرار دارد را نابود کند.

۲- آزمایش شماره ۲۱۹ جماهیر شوروی

2-soviet-test-219

در تاریخ ۲۴ دسامبر سال ۱۹۶۲ میلادی، جماهیر شوروی آزمایش شماره ۲۱۹ خود را در منطقه Novaya Zemlya انجام داد و در جریان این آزمایش ۲۴.۲ مگاتنی انرژی از بمب هسته ای منفجر شده آزاد گردید که می توانست هرآنچه در محدوده ۹.۲۷ کیلومتر مربعی اش قرار داشت را نابود کند و تا مساحت ۵۸۲۷ کیلومترمربعی اش هم سوختگی های درجه سه در افراد ایجاد کند. هیچ عکس یا ویدئویی از آن اتفاق منتشر نشده است.

۱- Tsar Bomba

1-the-tsar-bomba

در سی اکتبر سال ۱۹۶۱ میلادی، اتحادیه جماهیر شوروی بزرگ ترین بمب هسته ای تاریخ دنیا را مورد آزمایش قرار داد و در نتیجه بزرگ ترین انفجار دست ساز بشر را رقم زد. آن انفجار ۳ هزار برابر قوی تر از نمونه ای بود که در هیروشیما مورد استفاده قرار گرفت و براساس اعلام خبرگزاری ها پنجره خانه هایی که در ۹۶۰ کیلومتر مربعی محل انفجار قرار داشت را فرو ریخت.

نور حاصله از آن انفجار از محدوده ۹۹۷ کیلومتر مربعی قابل رویت بود و قدرت آن برابر با ۵۰ الی ۵۸ مگاتن اعلام گردید که دو برابر دومین بمب هسته ای قدرتمند جهان است.

بمبی مانند این می تواند گلوله ای از آتش به مساحت ۱۰ کیلومتر مربع ایجاد کند و هرفردی که در محدوده ۶۵۰۰ کیلومتر مربعی آن باشد دچار سوختگی درجه سه می شود.

نظرات ۳۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato