به یاد افسانه گاو رام نشدنی لامبورگینی؛ معرفی یک نمونه کلکسیونی کانتاش 400S

ماه آینده دنیای اتومبیل میزبان رویداد بزرگی به نام race retro event است و کمپانی سیلوراستون قصد دارد در این نمایشگاه یک دستگاه لامبورگینی کانتاش ۴۰۰s مدل ۱۹۸۱ را به حراج بگذارد. این خبر بهانه ای شد تا به معرفی این کانتاش زیبا بپردازیم.

برای افرادی که در دهه ۸۰ میلادی دوران جوانی خود را پشت سر گذاشته اند، نام کانتاش بسیار آشناست، زیرا این خودروی سوپر اسپرت با طراحی منحصربفرد خود توجه هر کسی را به خود جلب می کند. در دهه ۸۰ دنیای خودرو پذیرای سوپرخودروهای بزرگی مانند فراری F40 و پورشه ۹۵۹ بود که از رقیبان اصلی کانتاش محسوب می شدند.

2

لامبورگینی تولید کانتاش را از سال ۱۹۷۳ آغاز کرد و تولید آن را تا سال ۱۹۹۰ ادامه داد. از این خودرو تعداد ۲۰۴۹ دستگاه تولید شد که شامل ۷ مدل مختلف می شد. تمامی این مدل ها دارای پیشرانه ۱۲ سیلندر خورجینی بودند که از قدرت بالایی برخوردار بود.

این خودرو موتور وسط و مانند خودروهای اسپرت آن زمان دیفرانسیل عقب بود. وظیفه طراحی این خودرو را استودیو طراحی برتونه و آقای مارچلو گاندینی بر عهده داشت که باعث خلق اثر هنری ای به نام کانتاش شد.

3

کانتاش ۴۰۰S با بدنه پهن تر و ترمزهای بزرگ تر از مدل اولیه ۱۹۷۸ زیباتر بود. این خودرو با اضافه شدن باله عقب و تایرهای ۱۵ اینچی پیرلی P7 و رینگ های کامپاگنو براوو که شبیه شماره گیر تلفن است.

از نظر فنی یک سر و گردن از مدل اولیه بالاتر بود. لامبورگینی برای مدل ۴۰۰S از موتور ۱۲ سیلندر خورجینی به حجم ۳.۹ لیتر استفاده کرده که توان تولید ۳۷۰ اسب بخار را دارد.

4

خودروی مورد بررسی ما تولید اواخر سال ۱۹۸۱ است. این خودرو در زمان تحویل از کارخانه به رنگ طلایی بوده است که صاحب دوم آن رنگ آبی تیره را برای آن انتخاب کرد و رنگ آن را تغییر داد، البته او باله عقب را نیز حذف کرده بود. در ماه می ۱۹۹۸ این خودرو به دست مالک سوم رسید.

او این خودروی زیبا را به رنگ زرد روشن در آورد و باله عقب را دوباره روی خودرو نصب کرد. تمام مدارک خرید و فروش مالکان گذشته به همراه این خودرو فروخته خواهد شد.

از نکات مهمی که باعث بالا رفتن ارزش یک خودروی کلاسیک می شود، موجود بودن همه مدارک خرید و فروش مالکان است که تاریخ و گذشته خودرو را مشخص می کند و به آن هویت می دهد.

5

این خودرو که فرمان آن در سمت راست قرار گرفته در تمام طول این سال ها تنها ۶۱۱۵۵ کیلومتر مسافت طی کرده است. شماره شاسی این ایتالیایی زیبا ۱۱۲۱۳۲۰ است که مشخص می کند که این خودرو سری ۳ کانتاش است که با نام LP400S شناخته می شود.

6

داخل خودرو نیز با تلفیق رنگ های کرم و مشکی حسی اسپرت را القا می کند که واقعا درخور این خودروی رام نشدنی است. شرکت حراجی سیلوراستون قیمتی در بین ۲۸۹ تا ۳۶۱ هزار دلار برای این کانتاش در نظر گرفته است.

البته این خودرو از دیگر کانتاش ها قیمتی کمتر دارد زیرا رنگ استاندارد خودرو تغییر کرده و به قول متخصصان خودروهای کلاسیک، از حالت استاندارد خارج شده است.

7

البته این امر باعث نمی شود که عاشق این کانتاش نشوید، بلکه زیبایی و قابلیت های فنی این خودرو به اندازه ای است که بعضی از مجلات خودرویی، آن را با خودروهای اسپرت مدرن مقایسه می کنند و این امر نگاه آینده نگرانه مهندسان لامبورگینی را نشان می دهد.

8

9

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟