تنوع نیروهای کاری اپل در یک سال گذشته تغییر محسوسی نداشته است

تنوع نیروهای کاری اپل در یک سال گذشته تغییر محسوسی نداشته است

در تعطیلات پایانی این هفته، اپل در سکوت خبری جدیدترین گزارش حاوی اطلاعات مربوط به کارکنانش را که برای دولت فدرال آمریکا تهیه می کند منتشر کرد و در آن به ذکر جزئیاتی پیرامون تنوع جنسیتی کارکنان خود از یکم آگست سال ۲۰۱۵ تا به امروز پرداخته.

داده های منتشر شده در این گزارش حاکی از اعمال پیشرفت های خوبی در فرایندهای استخدامی این شرکت مستقر در کوپرتینو است، با این همه، تغییرات سال به سال در قومیت این افراد، جنسیت و توزیع نژادی متفاوت از چشم انداز مثبت ارزیابی شده توسط کوک در سال قبل به نظر می آید.

در آگست سال قبل، صفحه مربوط به تنوع جنسیتی کارکنان اپل به نقل از تیم کوک آورده بود که بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ میلادی، این شرکت بیش از ۱۱ هزار خانم را استخدام کرده که افزایشی ۶۵ درصدی را نشان میدهد.

در ایالات متحده آمریکا، استخدام سیاه پوستان نیز ظاهرا افزایشی ۵۰ درصدی داشته و شمار کارکنان اسپانیایی و لاتین تبار این شرکت نیز با افزایش ۶۶ درصدی به رقم ۲۷۰۰ نفر رسیده است.

با این همه، گزارش ۲۰۱۵ اپل نشان می دهد که از سال قبل تنها ۱۴۵۷ نفر بر جمعیت سیاه پوستان و ۱۶۳۳ نفر نیز بر شمار اسپانیایی زبان های این شرکت اضافه شده است. جالب است بدانید اختلافی که در گزارش امسال این شرکت مستقر در کوپرتینو  مشاهده گردیده از سوی مقامات آن توضیح داده نشده است اما اپل احتمالا جابجایی هایی که در نیروهای کاری اش اعمال نموده را نیز به جساب آورده.

این غول فناوری آمریکا اعلام داشته که قصد ندارد با استفاده از این آمار و ارقام از پیشرفت خود در این زمینه سخن بگوید و مدعی شده که گزارش دولت فدرال آمریکا همگام با «تغییرات نیم قرن اخیر در صنعت تکنولوژی و نیروهای کار آمریکا نیست».

این شرکت پیشنهاد داده که برای دریافت اطلاعات دقیق تر در این باره، بهتر است کاربران به وبسایت رسمی آن مراجعه نمایند هرچند صفحه ای از سایت که به آن اشاره گردیده آخرین بار در ماه اوت به روز رسانی شده و حاوی اطلاعات مربوط به گزارش  EEO-1 (گزارش اخیر منتشر شده) نیست.

اگر بخواهیم مبنایمان را تغییرات سال به سال قرار دهیم، اپل ۶۳۷۸ کارمند سفید پوست را برای بازه زمانی منتهی به ماه آگست استخدام کرده که مجموعا ۵۹ درصد از کل نیروهای این شرکت در داخل خاک آمریکا را تشکیل می دهند.

استخدام های صورت گرفته در داخل آسیا نیز در این بازه زمانی برابر با ۲۸۲۴ نفر بوده که برابر با ۱۷ درصد کل کارکنان اپل در خاک آمریکا (یعنی ۱۲۵۸۳ نفر) است. تغییرات اعمال شده در سطوح مدیریتی و اجرایی نیز چندان قابل توجه نبوده و لاتین تبارها تنها ۷ درصد از جایگاه های مدیریتی این شرکت را به خود اختصاص داده اند که نسبت به سال قبل افزایشی یک درصدی را نشان میدهد.

این شرکت در مقابل بیشتر به نصب سیاه پوستان، آسیایی ها و چندنژادی ها برای این سمت ها راغب بوده و اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم، به خاطر آمار و ارقام مشابه در استخدام سفید پوستان برای سمت های مدیریتی، تغییر محسوسی در میزان اقلیت های نصب شده برای این پست ها دیده نمی شود.

گفتنی است که اپل نیز درست مانند بسیاری شرکت های دیگر فعال در صنعت تکنولوژی مجبور است که محیط کاری متنوع تری را به لحاظ نژادی ایجاد نماید و برای نمونه به موجب پیشنهادی که اخیرا برای رای گیری در جلسه آتی سهامداران این شرکت تهیه گردیده، این شرکت ملزم خواهد شد تعداد بیشتری از رنگین  پوستان را برای فعالیت در پست های بالای مدیریتی انتخاب نماید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato