بیل گیتس معتقد است که می توان فقر را تا سال 2030 از بین برد

بیل گیتس معتقد است که می توان فقر را تا سال 2030 از بین برد

بیل گیتس معتقد است که می توان فقر را تا سال 2030 از بین برد

به نظر می رسد بیل گیتس نه تنها ثروتمندترین انسان دنیاست، بلکه یکی از خوشبین ترین آنها نیز به حساب می آید، چراکه او معتقد است در صورت ایجاد یک همکاری جهانی می توان فقر را تا سال ۲۰۳۰ به طور کامل ریشه کن کرد.

او روز چهارشنبه و در خلال برگزاری اجلاس سالانه داووس در سوئیس، مقاله کوتاهی را منتشر کرده و طی آن بیان داشته که با همکاری و تلاش بین تمام کشورها می توان به چنین هدفی دست یافت.

«دلیل خوبی برای خوش بینی در خصوص کاهش نابرابری های اقتصادی در آینده نزدیک وجود دارد. از ابتدای قرن جدید تا به امروز میزان مرگ و میر مادران در هنگام زایمان، تلف شدن کودکان و میزان ابتلا به بیماری مالاریا به نصف کاهش پیدا کرده. فقر اقتصادی شدید به کمتر از نصف رسیده است.»

به لطف سرمایه گذاری های بین المللی بنیاد گیتس تا به امروز جان ۱۷ میلیون نفر از مرگ به علت مالاریا، ایدز و سل نجات یافته است.

همین پیشرفت ها باعث شده که او باور داشته باشد می توان تا ۱۴ سال آینده فقر و محرومیت را نیز به زانو درآورد. این تمام آن چیزی است که برنامه «هدف جهانی» (که در ماه سپتامبر سال قبل به امضای ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل رسید) به دنبال آن است. گیتس در ادامه مطلب خود می افزاید:

«من نه تنها به چنین هدفی خوشبینم، بلکه باور دارم گشایش هایی نیز در این راه ایجاد شده که کمک می کند فرصت های بیشتری در اختیار مردمان کشورهای فقیر قرار بگیرد. از دیدگاه ما در ۱۵ سال آینده سطح زندگی آنها بیش از هر زمانی در تاریخ ارتقا خواهد یافت.»

البته اما و اگرهای متعدد و مهمی بر سر راه تحقق این هدف وجود دارد. انجام چنین برنامه هایی نیاز به یک اجماع جهانی از طرف تمام کشورهای دنیا دارد. کشورهایی که بسیاری از آنها خود در ایجاد و تعمیق چنین شکاف هایی نقش اساسی داشته و دارند.

بنیانگذار مایکروسافت معتقد است که یکی از اصلی ترین کارها برای افزایش کیفت زندگی فقرا، سرمایه گذاری کافی بر روی تحقیقات مرتبط با تکنولوژی هایی است که می توان به ساده تر کردن زندگی آنها کمک کند.

او در انتهای مطلب خود درخواست کرده تا کشورهای توسعه یافته عضو G7 در اجلاس آینده شان تصویب برنامه های عملی برای انجام چنین سرمایه گذاری هایی را در دستور کار خود قرار دهند.

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل