جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

ناسا کپسول اوریون را از طریق هواپیمای باری خود به مرکز فضایی کندی انتقال داد

کپسول اوریون ناسا (همان فضاپیمایی که ممکن است روزی انسان را به مریخ ببرد) قرار شده امروز پرواز بسیار مهمی را پشت سر بگذارد و این سفر متاسفانه از نوع فضایی اش نیست.

سازه اصلی مربوط به این وسیله نقلیه فضایی امروز از تاسیسات Michoud Assembly در لوئیزیانا (یعنی جایی که کپسول در آن ساخته شده است) به مرکز فضایی کندی در فلوریدا انتقال یافت و قرار شده تا انجام نخستین ماموریت بدون سرنشین خود از طریق سیستم پرتاب فضایی که بزرگ ترین راکت بعدی ناسا محسوب می شود در این مرکز بماند.

اوریون برای رسیدن به کندی سوار بر هواپیمای خاصی شد که Super Guppy نام داشت؛ در واقع ناسا از این هواپیمای غول پیکر برای حمل و جابجایی محموله های بزرگ استفاده می کند.

هواپیمای مورد بحث قادر است محموله هایی به وزن 26 تن را از طریق فضای داخلی خود برابر با 1104 متر مکعب ظرفیت دارد حمل نماید. این هواپیما در اصل برای جابجایی قطعات مورد نیاز ایستگاه فضایی بین المللی طراحی شد و قطعات یاد شده را در اصل به پایگاه هایی انتقال می داد که قرار بود از آنجا به فضا پرتاب شوند.

حالا ناسا از این پرنده آهنی برای جابجا گردن محموله هایی استفاده می کند که حجیم و بزرگ هستند و اوریون یک از این موارد است که 3 متر ارتفاع دارد و قطرش در حدود 5.2 متر اعلام شده است.

t-38a

توجه: تصویر به ماموریت های سابق هواپیما مربوط می شود

اما برای آنکه اوریون درون این هواپیما جای بگیرد، بدنه آن به دو نیم تقسیم شد؛ در واقع دماغه جلویی هواپیما قابلیت باز شدن دارد و می توان به کناری هلش داد اما همزمان از طریق لولاهایش اتصال خود به بدنه را حفظ می کند.

دماغه این هواپیما با زاویه 200 درجه از بدنه آن جدا می شود و به این ترتیب می توان قطعات بزرگ را درون آن قرار داد. بعد از بار کردن محموله، دماغه مجددا بسته می شود و هواپیما شکل نهایی خود را به دست می آورد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره نماییم این است که اوریون تنها برای دو سال ماموریت های فضایی انجام می دهد و نخستین پرواز بدون سرنشین آن نیز قرار است که در اواخر سال 2018 انجام شود.

بعد از این تاریخ اما مشخص نیست که پرواز بعدی اوریون چه زمانی باشد. ناسا اعلام کرده که در نظر دارد اندکی به برنامه های خود برای این کپسول سرعت داده و نخستین پرواز همراه با سرنشین آن را در سال 2021 انجام دهد اما تاریخ رسمی این اتفاق زودتر از سال 2023 نیست.

مطالب مرتبط

همکاری گوگل و بیش از ۱۰ شرکت دیگر برای ایجاد سیستم کنترل ترافیک هوایی پهپاد ها با نظارت ناسا

گوگل از شرکت هایی است که بارها علاقه خود برای انجام کارهای مختلف بوسیله پهپادها را نشان داده است، اما نه برای کسب سود مالی، بلکه به دلیل پتانسیل فراوانی که این گجت های نسبتاً نوظهور برای استفاده های خلاقانه ارائه می کنند. ابزارهایی که روز به روز شرکت های بیشتری به ساخت آنها روی آورده... ادامه مطلب

پرواز موفقیت آمیز پهپاد 10 موتوره ناسا در آسمان

هواپیمای بدون سرنشین ده موتوره ناسا موسوم به آذرخش مرگ (Greased Lightning) اخیرا در جریان یک پرواز آزمایشی در آسمان همپتون ویرجینیا رویت شد. این پهپاد که هم اینک توسط تیمی در مرکز تحقیقاتی Langley در دست ساخت است پیشتر تست های اولیه برای بررسی عملکردش در وضعیت معلق در هوا را پشت سر گذاشته اما... ادامه مطلب

چتر نجات SpaceX برای فضانوردان سربلند از آزمون ها بیرون آمد

کمپانی صاحب نام SpaceX، چهار چتر نجات ویژه ای که قرار است فضانوردان فضاپیمای Dragon را به زمین باز گرداند با موفقیت محک زد. ناسا ویدیویی منتشر کرده که در آن تست سقوط به طور کامل نمایش داده شده. چهار چتر (پاراشوت) بزرگ آهسته و آرام، فضاپیمایی که به آن متصل شده اند را روی... ادامه مطلب

با پرواز آزمایشی فضاپیمای Orion انسان یک گام دیگر به مریخ نزدیک تر خواهد شد

دیر یا زود سفر انسان به مریخ به واقعیت خواهد پیوست، اما تا محقق شدن این موضوع لازم است اطمینان حاصل کنیم که این سفر به درستی انجام خواهد شد و مسافران آن به سلامت به مقصد خواهند رسید. در همین راستا روز پنجشنبه ناسا گام بزرگی را برای نزدیک شدن به این هدف بر... ادامه مطلب

ماه نورد گمشده ناسا از اوراق شدن جان سالم به در برد

نمونه اولیه یک ماه نورد ناسا در ایالت آلابامای آمریکا سر از قبرستان خودروها درآورده و صاحب قبرستان با پی بردن به ارزش این قطعه، از اوراق کردن آن خودداری کرده است. گفته می شود ناسا پیشتر در مورد گم شدن این ماه نورد به قبرستان های محل اوراق لوازم فرسوده اطلاع رسانی کرده بود، اما... ادامه مطلب

خودروی برقی ناسا برای دریفتینگ ساخته شده است

ماشین ماژولار رباتیک جدید ناسا نوعی کاوشگر الکتریکی پیشرفته است که با همکاری سازمان فضایی آمریکا و صنایع خودرو سازی آن کشور ساخته شده. موتورهای این ماشین در داخل چرخهایش کار گذاشته شده اند و از طریق مایعات خنک می شوند. امکان کنترل از راه دور و ارائه گزارش مستمر به راننده از دیگر قابلیت های مهم در نظر... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x