یاهو با تیغ جراحی به جان پیکره خود افتاده؛ «ماریسا مایر» هنوز در تلاش برای برگرداندن اوضاع است

بر اساس اظهارات چندین منبع معتبر و موثق، تعدیل نیروها از امروز در یاهو آغاز شده و در اتاق های کنفرانس در بخش های مختلف مقر اصلی این شرکت، اعضای واحد منابع انسانی آماده هستند تا به خیل عظیمی از کارمندان بگویند که اخراج شده اند.

منابع مذکور می گویند این تعدیل ها به شکلی گسترده و عمیق صورت خواهند گرفت و در حدود ۱۵ درصد از پرسنل غولِ اینترنتی مورد بحث به بیرون از درها هدایت خواهند شد؛ رقمی که بر اساس محاسبات، با ۱.۵۰۰ شغل در عرصه های مختلف از جمله "رسانه" و "فروش" برابری می کند.

واحد جستجو نیز یکی از مغضوب ترین قسمت ها به حساب می آید، جایی که به اعتقاد «ماریسا مایر»، مدیر عامل وقت، از عوامل اصلی پیش گیری از رشد محسوب می گردد. گفتنی است مایر هم اکنون، از چندین مشاور همچون «McKinsey & Co»، «گُلدمن ساکس» و «Qatalyst Partners» کمک می گیرد تا از تصمیماتی سخت، مثل تعدیل پرسنل و یا رسیدگی به وضعیت سرمایه گذاری صورت گرفته در کمپانی چینی علی بابا گذر کند.

بلیط هواپیما

ماریسا طی چندین سال گذشته، همواره تلاش داشته تا وضعیت را در یاهو دگرگون سازد و ورق را برگرداند و حتی در روزهایی که به نظر می رسد او ابداً‌ در این امر موفق نیست بازهم از کوشش دست نمی کشد؛ تلاشی که باعث شده وی در حلقه ای بسیار پیچیده قرار گیرد، تا جایی که برخی یاهو را همچون ماری گره خورده می دانند که در حال بلعیدن خودش بوده و از این طریق به کام نابودی می رود.

ناگفته نماند که اوضاع هر ساعت رو به وخامت بیشتری می رود و حالا هیئت مدیره در یک سو قرار گرفته اند و مدیر عامل در جبهه ای دیگر؛ در هفته ی پیش و وقتی گزارش مالی یاهو منتشر شد، هیئت مدیره و سرمایه گذاران شاخص این کمپانی بدون هیچ پنهان کاری و به شکل علنی، عنوان داشتند تمایل دارند هسته ی کسب و کارهای اصلی و مبتنی بر اینترنت شرکت را واگذار کنند، اما مایر همزمان با این اظهارات بازهم در پی راه حلی برای خروج از بحران بود.

«کارا سوییشر» (Kara Swisher)، از ژورنالیست های کهنه کار دنیای تکنولوژی و وال استریت ژورنال، در رابطه با شرایطی که در بالا تفسیر شد، در سایت «ریکد» نوشته: «گویی ماریسا مایر از مریخ است و هیئت مدیره ی یاهو اهل ونوس هستند.»

مایر ظاهراً تمایلی به رهبری کردن فرآیند فروش کسب و کارها و سایر امور حساس مرتبط به این موضوع ندارد و قصدش هم بر این نیست که ابداً‌ این فرآیند را ساده تر سازد و در مقابل اش با جدیت ایستاده. در این رابطه یکی از خریداران دارای انگیزه بالا نیز گفته: «او (اشاره به ماریسا مایر) حتی به تلفن های ما پاسخ نمی دهد.» و به این ترتیب نام های بزرگی مثل ورایزن، AT&T و... در صف انتظار و در پشت درهای بسته مانده اند.

هفته ی پیش، ماریسا مایر گفته بود مذاکرات فروش در دست مدیرانی مستقل قرار دارد، اظهار نظری که بعید است صحت داشته باشد، زیرا همه ی آگاهان می دانند در چنین مواقعی و در چنین مذاکراتی مدیر عامل مجموعه نقشی کلیدی را ایفا می کند و نقل و انتقالات بدون موافقت وی امکان پذیر نیستند.

اما با همه ی این تفاسیر اخراج ها آغاز شده اند، مایر فهرستی از «سرمایه گذاری ها، کارهایی که برای نگهداری مجموعه لازم است و مواردی که باید کنار گذاشته شوند» تهیه کرده و در حال گرفتن تصمیماتی سخت برای بقای یاهو است. باید دید او تا چه زمان می تواند در مقابل دیگر اعضای هیئت مدیره ایستادگی کند و آیا از تلاش برای حفظ پیکره کمپانی دست می کشد یا خیر.

مطالب مرتبط

نسخه دسکتاپ ویکی پدیا بعد از ده سال بازطراحی می‌شود

نزدیک به بیست سال است که کاربران از «ویکی پدیا» استفاده می‌کنند و از بین میلیون‌ها مدخل این وب‌سایت، به جستجوی موضوعات مختلف می‌پردازند. اکنون قرار است بعد از گذشت ده سال، طراحی نسخه دسکتاپ این سایت پر مخاطب دستخوش تغییراتی مثبت قرار گیرد تا مخاطبان بتوانند تجربه کاربری بهتری داشته باشند.ویکی پدیا تصویر و همچنین... ادامه مطلب

هفت استراتژی برای تصمیم گیری گروهی بهتر

شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند در تصمیم گیری، دو فکر بهتر از یک فکر است و سه فکر بهتر از دو فکر. برخی افراد همین ایده را در زندگی و کسب و کار خود در پیش می‌گیرند و عموما وقتی مشکلی پیش می‌آید سعی می‌کنند، مساله را با تفکر گروهی به سمت حل... ادامه مطلب

۳ نشانه اینکه متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است. شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها... ادامه مطلب

۳ قدم برای تبدیل شدن به متخصص در هر زمینه‌ای از زبان منتور گوگل

شاید بسیاری از ما در زمینه کاری‌مان خودمان را متخصص بدانیم اما آیا واقعاً اینگونه است؟ متخصص بودن چه تعریفی دارد و باید چه شرایطی را برای کسب این عنوان طی کرد؟ «دیوید میتراف»، مشاور بازاریابی و منتور گوگل که دکترای روانشناسی هم دارد طی یک «تد تاک» جذاب به بررسی مسیری پرداخته که برای... ادامه مطلب

«اینترنت آرشیو» و کلادفلر مشاهده سایت‌ها در زمان قطعی سرور اصلی را ممکن می‌کنند

کلادفلر با همکاری سرویس «وی‌بک ماشین» سایت «اینترنت آرشیو» محتوای سایت‌هایی که از سرویس «همیشه آنلاین» کلادفلر استفاده می‌کنند را آرشیو خواهند کرد و کاربران در هنگام قطعی این سایت‌ها، قادر به مشاهده آن‌ها خواهند بود.این همکاری تعداد صفحات وب که توسط «اینترنت آرشیو» اسکن می‌شوند را افزایش داده و «وی‌بک ماشین» را تبدیل به... ادامه مطلب

۶ باور مخرب که زندگی حرفه‌ای شما را نابود می‌کنند

یکی از نقاط تمایز انسان با دیگر موجودات توانایی «واگویه» یا گفتگوی درونی با خود است. این قابلیت مثل یک چاقوی دو لبه عمل کرده و می‌تواند شما را به موفقیت رسانده یا نابود کند. اگر این واگویه‌ها شکل منفی به خود بگیرند دائما جملاتی مثل  قبول نمی‌شوم، از پس آن برنمی‌آیم، از عهده من... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟