تمرینی ۱۵ دقیقه ای که برای بالا بردن بهره وری روزانه ضروری است

شاید این احساس برای خیلی ها بیگانه باشد اما اغلب کارآفرینان احساس عذاب وجدانی که از وقفه های کوتاه میان کارشان به آنها دست می دهد را به خوبی می شناسند؛ چه برای صرف ناهار یا قدم زدن اطراف محل کار باشد و چه حتی برای استفاده از سرویس بهداشتی. زمانی که به انجام کار نگذرد از نظر خیلی ها زمان تلف شده محسوب می شود.

اما این منطق بسیار از واقعیت به دور است. آنگونه که مشخص شده، استفاده از وقفه های کوتاه و «هیچ کاری» نکردن در این مدت می تواند برای بهره وری شما حیاتی باشد.

این ها را کریس بیلی، نویسنده ی ۲۶ ساله ی «پروژه ی بهره وری» می گوید؛ کتابی که به شرح یک سالی می پردازد که او به امتحان کردن استراتژی های مختلف بهره وری سپری کرده است.

بیلی در کتاب خود می گوید اثربخش ترین استراتژی بهره وری با اختلاف زیاد، این بوده است که ۱۵ دقیقه در یک اتاق تنها بنشیند و هیچ چیز به جز یک مداد و یک قلم در دست نداشته باشد. او می گوید در این مدت به ذهن خود اجازه می داده است به هر مسئله ای که دوست داشته فکر کند.

وقتی از بیلی سؤال شد چرا این تمرین تا این اندازه برایش نتیجه بخش بوده است او در جواب گفته این موضوع به تفاوت دو حالت مختلف اجرایی و خیال پردازی مغز بر می گردد.

این همان مفهومی است که دنیل لویتین، دانشمند علوم عصب شناسیِ شناختی در کتاب «ذهن سازمان یافته» ی خود و مقاله ای در نیویورک تایمز به شرح آن پرداخته است.

همان گونه که لویتین در نیویورک تایمز نوشته است، حالت اصلی اجرایی مغز زمانی فعال است که شما مشغول انجام یک کار به خصوص، و روی آن متمرکز باشید. حالت خیال پردازی نیز مربوط به زمان هایی است که ذهن خود را آزاد می گذارید تا به هر چیزی که می خواهد فکر کند.

در همین زمان خیال پردازی است که ذهن ما بیشترین خلاقیت را از خود نشان می دهد و بهترین ایده ها به ذهنمان می آیند. علت این امر آن است که ذهن ما شروع می کند به برقرار کردن ارتباط میان ایده های به ظاهر بی ارتباط.

بیلی می گوید او یا با قرار دادن خود در یک اتاق به مدت ۱۵ دقیقه، و یا با قدم زدن به همراه یک دفترچه یادداشت، مغز خود را در حالت خیال پردازی قرار می دهد.

او در کتاب خود می نویسد «بلا استثناء، هر بار که ذهنم را برای خیال پردازی آزاد کردم، افکار و ایده های بی شماری توانستند خود را از سد توجه من به کارهای دیگر عبور دهند و من نیز تمام آنها را روی دفترچه ی یادداشتم ثبت کردم تا بعداً به آنها بیشتر رسیدگی کنم».

در حقیقت بیلی می نویسد در همین مدت زمان های ۱۵ دقیقه ای، برای کتاب خود به صد ها ایده ی تازه دست پیدا کرده است و هنوز هم از این تمرین در امور روزانه ی خود بهره می گیرد.

یک پژوهش دیگر نیز نشان داده است بهترین ایده های تقریباً سه چهارم افراد، زیر دوش حمام به ذهنشان رسیده است. این نشان می دهد ذهنی آرام و نامتمرکز اغلب اوقات بهترین حالت ذهنی ممکن است.

اسکات بری کافمن، پژوهشگری که تحقیق بالا را انجام داده است توصیه می کند افراد برای سکوت و خیال پردازی، درست همانند کارهای روزمره برنامه ریزی کنند.

بیلی نیز در این زمینه می گوید «اگر این زمان را برای خود در نظر نگیرم، دیوانه می شوم».

مطالب مرتبط

آیا افراد باهوش حتما پولدار می‌شوند؟

در حالی است که از نظر بسیاری هوش بالا در رقم زدن آینده ای درخشان بیشترین تاثیر را دارد، مطالعات نشان داده تاثیر شخصیت روی موفقیت افراد بیش از سطح بهره هوشی یا IQ است.هرچند بسیاری تصور می کنند فرزندشان به خاطر بهره هوشی بالا حتما آینده ای درخشان خواهد داشت اما بر اساس مطالعات «جیمز ژوزف هکمن»،... ادامه مطلب

راهکار ساده برای بهبود فرهنگ شرکت: احساس ارزشمند بودن را در کارمندان تقویت کنید

متعهد کردن کارمندان، یکی از عوامل مهم در موفقیت شرکت هاست. کارمندان متعهد، بیشتر کار کرده و حلال مشکلات هستند و احتمال وفادار ماندن طولانی مدت آنها بالا می رود. اما چطور می توان کارمندان را به شرکت متعهد کرد؟تحقیق جدیدی که در ژورنال Journal of Positive Psychology منتشر شده، نشان می دهد «حس ارزشمند... ادامه مطلب

رؤیاهای بر باد رفته؛ ۱۳ استارتاپ که رنگ ۲۰۲۰ را ندیدند

اغلب اوقات در رسانه ها از استارتاپ هایی سخن به میان می آید که توسط چند جوان کاربلد و مشتاق راه اندازی شده و پله های ترقی را یکی پس از دیگری پیموده اند اما به ندرت سراغ آنهایی می روند که در مسیر راه اندازی کسب و کارهای نوپا شکست خورده اند. هرچند اشتیاق... ادامه مطلب

سه گام ضروری برای نه گفتن در محیط کار که باید یاد بگیرید

اگر تاکنون در شرایطی قرار گرفته‌اید که بر خلاف میل باطنی خود به کسی جواب مثبت داده باشید، احتمالا با خود فکر می‌کنید که چطور یاد بگیرم که «نه» بگویم بی آنکه آدم رک و بی‌ادبی جلوه کنیم. در این مقاله سعی شده در ۳ حرکت به شما آموزش نه گفتن داده شود.بعضا برای هر... ادامه مطلب

چرا نباید زندگی را در کار خلاصه کرد؟

حدود یک سوم زندگی ما به کار کردن اختصاص دارد و مدت زمان زیادی هم برای ورود به دنیای کار آماده می شویم. به لحاظ تاریخی، کسی کار را برای معنا بخشیدن و هدفمند کردن زندگی در نظر نمی گرفت. انسان ها صرفاً کار می کردند تا گرسنه نمانند. معنا و هدف در زندگی از... ادامه مطلب

برای بهبود کار و زندگی از این ۴ مدل آشفتگی ذهنی دوری کنید

این روزها در عصر اطلاعات به سر می بریم که علی رغم مزایای فراوان، خالی از ایراد هم نیست. کافی است موبایلتان را بردارید تا در معرض حجم عظیمی از اطلاعات و داده ها قرار گیرید که بخش زیادی از آن دردی از شما دوا نمی کنند. اگر بخش مفید داده ها را سیگنال در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟