جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

تمرینی ۱۵ دقیقه ای که برای بالا بردن بهره وری روزانه ضروری است

شاید این احساس برای خیلی ها بیگانه باشد اما اغلب کارآفرینان احساس عذاب وجدانی که از وقفه های کوتاه میان کارشان به آنها دست می دهد را به خوبی می شناسند؛ چه برای صرف ناهار یا قدم زدن اطراف محل کار باشد و چه حتی برای استفاده از سرویس بهداشتی. زمانی که به انجام کار نگذرد از نظر خیلی ها زمان تلف شده محسوب می شود.

اما این منطق بسیار از واقعیت به دور است. آنگونه که مشخص شده، استفاده از وقفه های کوتاه و «هیچ کاری» نکردن در این مدت می تواند برای بهره وری شما حیاتی باشد.

این ها را کریس بیلی، نویسنده ی ۲۶ ساله ی «پروژه ی بهره وری» می گوید؛ کتابی که به شرح یک سالی می پردازد که او به امتحان کردن استراتژی های مختلف بهره وری سپری کرده است.

بیلی در کتاب خود می گوید اثربخش ترین استراتژی بهره وری با اختلاف زیاد، این بوده است که ۱۵ دقیقه در یک اتاق تنها بنشیند و هیچ چیز به جز یک مداد و یک قلم در دست نداشته باشد. او می گوید در این مدت به ذهن خود اجازه می داده است به هر مسئله ای که دوست داشته فکر کند.

وقتی از بیلی سؤال شد چرا این تمرین تا این اندازه برایش نتیجه بخش بوده است او در جواب گفته این موضوع به تفاوت دو حالت مختلف اجرایی و خیال پردازی مغز بر می گردد.

این همان مفهومی است که دنیل لویتین، دانشمند علوم عصب شناسیِ شناختی در کتاب «ذهن سازمان یافته» ی خود و مقاله ای در نیویورک تایمز به شرح آن پرداخته است.

همان گونه که لویتین در نیویورک تایمز نوشته است، حالت اصلی اجرایی مغز زمانی فعال است که شما مشغول انجام یک کار به خصوص، و روی آن متمرکز باشید. حالت خیال پردازی نیز مربوط به زمان هایی است که ذهن خود را آزاد می گذارید تا به هر چیزی که می خواهد فکر کند.

در همین زمان خیال پردازی است که ذهن ما بیشترین خلاقیت را از خود نشان می دهد و بهترین ایده ها به ذهنمان می آیند. علت این امر آن است که ذهن ما شروع می کند به برقرار کردن ارتباط میان ایده های به ظاهر بی ارتباط.

بیلی می گوید او یا با قرار دادن خود در یک اتاق به مدت ۱۵ دقیقه، و یا با قدم زدن به همراه یک دفترچه یادداشت، مغز خود را در حالت خیال پردازی قرار می دهد.

او در کتاب خود می نویسد «بلا استثناء، هر بار که ذهنم را برای خیال پردازی آزاد کردم، افکار و ایده های بی شماری توانستند خود را از سد توجه من به کارهای دیگر عبور دهند و من نیز تمام آنها را روی دفترچه ی یادداشتم ثبت کردم تا بعداً به آنها بیشتر رسیدگی کنم».

در حقیقت بیلی می نویسد در همین مدت زمان های ۱۵ دقیقه ای، برای کتاب خود به صد ها ایده ی تازه دست پیدا کرده است و هنوز هم از این تمرین در امور روزانه ی خود بهره می گیرد.

یک پژوهش دیگر نیز نشان داده است بهترین ایده های تقریباً سه چهارم افراد، زیر دوش حمام به ذهنشان رسیده است. این نشان می دهد ذهنی آرام و نامتمرکز اغلب اوقات بهترین حالت ذهنی ممکن است.

اسکات بری کافمن، پژوهشگری که تحقیق بالا را انجام داده است توصیه می کند افراد برای سکوت و خیال پردازی، درست همانند کارهای روزمره برنامه ریزی کنند.

بیلی نیز در این زمینه می گوید «اگر این زمان را برای خود در نظر نگیرم، دیوانه می شوم».

مطالب مرتبط

۶ توصیه مفید برای مدیریت زمان

فرقی نمی کند چقدر انسان مهمی باشید؛ یک شبانه روز تنها ۲۴ ساعت است. با رشد شرکت و بیشتر شدن مسئولیت ها و ثابت ماندن این رقم، مدیریت آنها و پیدا کردن تعادلی مناسب میان اولویت ها می تواند به کار بی نهایت دشواری تبدیل شود.پنج مؤسس بسیار موفق کسب و کار نظرات خود پیرامون... ادامه مطلب

توصیه بیل گیتس به کسانی که در مواجهه با پروژه های بزرگ دلسرد می شوند

بیل و ملیندا گیتس روز سه شنبه نامه ی سالانه ی بنیاد خود را منتشر کردند. آنها در این نامه از توانایی هایی یاد کرده اند که آرزوی داشتنشان را دارند: زمان بیشتر و انرژی بیشتر. بله، حتی ثروتمند ترین انسان های دنیا نیز چیز هایی می خواهند که نمی توانند داشته باشند. آنها در نامه... ادامه مطلب

۵ عادت قهرمانان ورزشی که می توان در دنیای کسب و کار نیز از آنها استفاده کرد

ورزشکاری را در نظر بگیرید که در استادیوم برگزاری مسابقات المپیک پا به میدان می گذارد. او سرش را بالا می گیرد، چند نفس عمیق می کشد و عضلاتش را تکان می دهد. هزاران تماشاچی حاضر در ورزشگاه با شنیدن صدای او از بلندگوهای استادیوم او را تشویق می کنند، اما چشمان او هیچگاه از... ادامه مطلب

هفت روش آسان برای برقراری سریع تر ارتباط با افراد نا آشنا

امروزه نشست و برخاست با افرادی که آنها را از قبل نمی شناسیم، به یکی از عادات ضروری و بدیهی  زندگی مان تبدیل شده است. در بعضی از مشاغل افراد به عنوان یک مشتری یا همکار به اشخاص غریبه معرفی می شوند و در برخی دیگر که شبکه های ارتباطی پیشرفته ای دارند، ارتباط موثر و سازنده... ادامه مطلب

۷ عادتی که می توانند پیش از ساعت ۹ صبح، بهره وری روزانه شما را بالا ببرند

اولین روز کاری هفته و اولین ساعات روز بهترین زمان ها برای امتحان کردن عادات تازه برای تقویت بهره وری هستند. در این میان کارهایی وجود دارند که اگر به انجامشان در ساعات اولیه ی صبح عادت کنید، کل روز شما را تحت تأثیر قرار خواهند داد.در ادامه می توانید ۷ عادت فوق العاده برای... ادامه مطلب

3 توصیه مفید برای مطالعه 100 عنوان کتاب در سال

راز شیوه ی تفکر یک مدیر عامل در چیست؟ به گفته ی جسیکا ماه، یکی از مؤسسین ایندنیرو، این سؤال پاسخ ساده ای دارد: اینکه سالی 100 کتاب بخوانید. او تنها کسی نیست که اصرار دارد اگر می خواهید به موفقیت های بزرگی دست پبدا کنید، باید بیشتر مطالعه کنید. بزرگان حوزه ی کسب و... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x