ناسا مشغول ساخت یک جت فراصوتی کم صداتر برای مصارف تجاری است

ناسا مشغول ساخت یک جت فراصوتی کم صداتر برای مصارف تجاری است

ناسا مشغول ساخت یک جت فراصوتی کم صداتر برای مصارف تجاری است

از سال ۲۰۰۳ میلادی که جت کنکورد آخرین پرواز خود را انجام داد، مسافران خطوط هوایی تجاری نتوانسته اند محدوده سرعت صوت را پشت سر بگذارند.

با این همه، تعدادی از طراحان و تولید کنندگان تلاش دارند تا این رویه را تغییر دهند و در این میان می توان نام ناسا را هم مشاهده کرد. این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد قراردادی را با لاکهید مارتین به امضا رسانده تا نخستین طرح شبیه سازی شده از یک هواپیمای «کم صدا» را به آن ارائه نماید.

اما در مورد بازنشستگی جت کنکورد هم باید بگوییم که حدودا سیزده سال پیش به خاطر تیک آف ها و فرودهای پرسر و صدا و پروازهای مملو از نویزش از ناوگان هوایی کشورهای استفاده کننده خارج شد.

حالا شرکت لاکهید مارتین بودجه ای بالغ بر ۲۰ میلیون دلار دریافت کرده تا ظرف یک بازه زمانی ۱۷ ماهه پروسه توسعه تکنولوژی مافوق صوت بی صدا (QueSST) را انجام دهد.

QueSST نیز بخشی از طرح ۱۰ ساله ناسا با نام افق های تازه هوایی (یا New Aviation Horizons) است که با هدف کاهش میزان مصرف سوخت، تصاعدات کربنی و نویز ناشی از حرکت هواپیماها دنبال می شود و قرار است که با ارائه نوآوری های مختلف در طراحی هواپیماها تحقق یابد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل