ویروس های غول پیکر هم برای خود سیستم ایمنی دارند

Didier Raoult میکروب شناس دانشگاه Aix-Marseille فرانسه است که تحقیقات گسترده ای را روی ویروس ها انجام می دهد و در سال های اخیر به کشفیات مختلفی در مورد عملکرد ویروس ها دست پیدا کرده و دستاوردهای او در این رابطه در سطح جهانی شناخته شده هستند.

برای نمونه او در پژوهش اخیرش که همراه با Bernard La Scola (یکی دیگر از میکروب شناسان فرانسوی) انجام داد دریافت که یک نوع ویروس بزرگ به نام mimivirus در این دنیا وجود دارد که مجهز به یک سیستم ایمنی است و می تواند از خود در برابر ویروس های دیگر محافظت نماید.

Raoult باور دارد که نتایج به دست آمده از این پژوهش حکایت از آن دارند که این ویروس ها (که معمولا هم درون امیب ها رشد می کنند) یک طبقه کاملا جدید در آرایه شناختی جانداران که پیشتر سه شاخه داشت ایجاد می کنند.

hamrah-mechanic

سیستم سه شاخه ای که کارل ووز برای طبقه بندی حیات سلولی معرفی کرده، باکتری ها، باستانیان (میکرو اورگانیزمهای تک سلولی) و یوکاریوت ها (سلول هایی که غشا و اندامک دارند) را شامل می شود و حالا ظاهرا باید شاخه چهارمی هم برای این ویروس ها به آن اضافه گردد.

برای آنکه درک بهتری از این مطلب داشته باشید لازم است چند سالی به عقب باز گردیم. Raoult و همکارش تقریبا یک دهه پیش به وجود ویروس های پیچیده و غول پیکر پی بردند. این میکروب ها به قدری بزرگ هستند که با میکروسکوپ های معمولی می توان دیدشان، در حالی که برای مشاهده ویروس های معمولی به میکروسکوپ های قدرتمند الکترونی نیاز است.

5 سال بعد، یعنی در سال 2008 میلادی، Raoult و تیم تحت سرپرستی اش دریافتند که آن ویروس های بزرگ در صورت آلوده شدن با دیگر ویروس ها که حالا virophage خوانده می شوند، می توانند بیمار شوند.

وقتی Raoult و La Scola تلاش کردند ویروس های بزرگ (یا همان mimivirus) را با یکی از انواع virophage که Zamilon نام داشت آلوده نمایند، دریافتند که ویروس های بزرگ می توانند با آلودگی مقابله نمایند.

آنها با بررسی دقیق تر آن ویروس ها دریافتند که mimivirus از نوعی سیستم ایمنی مشابه به CRISPR بهره می برد که در واقع (به معنای تکرارهای کوتاه پالیندرومیک خوشه ای با فواصل منظم) همان سیستم ایمنی باکتری ها و باستانی هاست.

این سیستم قادر است مواد ژنتیکی virophageهایی که با آن برخورد پیدا می کنند را در خود ذخیره نماید و هر زمان که به وجود یک مهاجم پی برد از این اندوخته بهره بگیرد. اگر مهاجم یک virophage باشد، آنگاه ویروس آنزیم های لازم برای متلاشی کردن DNA آن را از خود ترشح می کند.

البته لازم است یادآور شویم دانشمندان هنوز اندوخته علمی اندکی در مورد این سیستم علمی که Raoult آن را MIMIVIRE خوانده، دارند، با این همه، پژوهشگران باور دارند که وجود این سیستم درون ویروس های بزرگ اثبات می کند که mimivirus اورگانیزمهایی باستانی هستند و لازم است که گروه تازه ای در سیستم طبقه بندی جانداران به آنها اختصاص داده شود. او همچنین باور دارد که درست مانند CRISPR می توان از این سیستم برای اصلاح ژنتیکی در محیط آزمایشگاهی و انجام تحقیقات بیشتر بهره گرفت.

hamrah-mechanic بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق: حیوانات خانگی در دوران قرنطینه سلامت ذهنی را بهبود می‌بخشند

همه گیری بیماری «کووید 19» در دنیا باعث شده، تحقیقات مختلف از جنبه‌های متفاوتی روی این بیماری انجام شود. آخرین بررسی‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه «یورک» نشان می‌دهد، داشتن حیوان خانگی در شرایط پاندمی کرونا، به سلامت روان کمک شایانی می‌کند و باعث می‌شود فرد کمتر احساس تنهایی کند. در تحقیق انجام شده، 6000 شهروند... ادامه مطلب

تعداد قربانیان جهانی کرونا از مرز ۱ میلیون نفر عبور کرد

کرونا از چندین ماه پیش تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و روزبه‌روز بر شمار مبتلایان و قربانیان آن افزوده می‌شود. اکنون این ویروس جان بیش از ۱ میلیون نفر را گرفته است. با شیوع ویروس کرونا زندگی مردم در سراسر جهان مختل و اقتصاد جهانی نیز با شوک بزرگی مواجه شد. این بیماری صنعت گردشگری،... ادامه مطلب

ویروس کرونا احتمالا سیگنال‌های درد را مسدود می‌کند

تعداد قربانیان ویروس کرونا در حال نزدیک شدن به ۱ میلیون نفر است، با این حال هنوز اطلاعات کاملی از آن نداریم. در پژوهشی که اخیرا یافته‌های آن منتشر شده، به مسدودسازی سیگنال‌های درد توسط این بیماری کشنده اشاره شده است. زمانی که به یک بیماری مبتلا می‌شویم، دردهای مختلفی را تجربه می‌کنیم، اما اگر بیماری... ادامه مطلب

جهش ویروس کرونا آن را مسری‌تر از گذشته کرده است

از چندین ماه پیش کرونا تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و تحقیقات زیادی درباره آن صورت گرفته. در یک پژوهش جدید، جزئیاتی درباره جهش این ویروس منتشر شده که آن را مسری‌تر از گذشته می‌کند. محققان در بیمارستان «متودیست» هیوستون بیش از ۵۰۰۰ نمونه ویروس کرونا از بیماران در این شهر را توالی‌یابی کردند که... ادامه مطلب

پیش بینی احتمال مرگ بیماران مبتلا به کرونا با آزمایش خون

محققان با بررسی وضعیت بیماران مبتلا به کووید-19 متوجه شدند که تحلیل نمونه‌ خون و بررسی الگوهای مولکولی خاص، می‌تواند شدت بیماری را پیش بینی کند. یکی از چالش‌های بزرگی که بخش سلامت و درمان با آن درگیر است، شناسایی زودهنگام آن دسته بیماران مبتلا به کرونا است که احتمال مرگ آنها در اثر ابتلا به کووید 19... ادامه مطلب

احتمال بازگشت قرنطینه همزمان با نزدیک شدن شمار قربانیان کرونا به یک میلیون نفر

ویروس کرونا چندین ماه است که زندگی همه انسان‌ها در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده و ظاهرا تا زمانی که واکسن آن تولید نشود، دست از سر ما بر نمی‌دارد. شمار قربانیان این ویروس در حال نزدیک شدن به رقم ۱ میلیون نفر است که همین موضوع، کشورهایی اروپایی را مجبور کرده که... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟