گزارش دیجیاتو از نشست مطبوعاتی چهارمین دور پذیرش استارتاپ در شتاب دهنده آواتک

پس از گذشت ۱۸ ماه از آغاز رسمی فعالیت شتاب دهنده ی آواتک، اکنون دور چهارم پذیرش استارتاپ ها توسط این شتاب دهنده ی نام آشنا آغاز شده است. نشست خبری این رویداد دیروز دهم اسفند ماه ۹۴ در محل این شتاب دهنده واقع در دانشکده ی فنی دانشگاه تهران برگزار شد و محسن ملایری، مدیر و یکی از بنیانگذاران آواتک به ارائه ی توضیحاتی در مورد فرایند پذیرش در دوره های گذشته و دور جدید جذب استارتاپ در آواتک پرداخت.

بر اساس گفته های ایشان از ۱۰ استارتاپی که در دوره ی اول شتاب دهی آواتک پذیرفته شدند، تا الان یک مورد به طور کامل شکست خورده و فعالیت خود را متوقف کرده است. ۹ استارتاپ دیگر اما هنوز به صورت متمرکز و تمام وقت مشغول فعالیت هستند و ۸ نمونه از میان آنها موفق به جذب سرمایه شده اند و کماکان در حال رشد به سر می برند. با این حال می توان گفت هنوز برای ارزیابی میزان موفقیت این استارتاپ ها زود است چرا که ملاک های موفقیت آنها به زمان بیشتری در حدود ۳ تا ۴ سال احتیاج دارد. باید صبر کرد و دید چه تعداد از این شرکت ها موفق به جذب دور دوم سرمایه گذاری می شوند یا به نقطه ی سر به سر می رسند.

IMG_4557

مدیرعامل آواتک حاصل سه دوره حمایت این شتاب دهنده از ۸۹ کارآفرین تا به اینجا را ایجاد ۲۱۰ فرصت شغلی و جذب بیش از ۵۰ میلیارد ریال سرمایه عنوان کرد. لازم به ذکر است که کسب و کار هایی مثل ریحون، تسکولو، پی پینگ و دونیت، از جمله کسب و کارهای موفق شکل گرفته در آواتک بوده اند.

روند پذیرش استارتاپ ها برای شتابدهی در آواتک، از دور اول تا کنون دستخوش تغییراتی هم شده است. در دوره ی اول از بین ۱۰۰ تیم درخواست دهنده، خیلی از تیم ها فقط با ایده وارد شدند. اما با رشد فضای حاکم بر زیست بوم استارتاپی کشور و اقتضائات جدید آن، این روند به جایی رسیده است که در دور سوم پذیرش، تیمی بدون محصول وارد فرایند شتابدهی نشد و این می تواند کار را برای تیم های متقاضی شرکت در دور چهارم دشوار تر کند.

اما به اعتقاد محسن ملایری، این به معنای ریسک کمتر از سوی شتاب دهنده نیست، چرا که حالت پیش فرض همه ی استارتاپ ها شکست است و تمام تلاش تیم ها باید روی تبدیل این شکست به پیروزی متمرکز باشد. به هر صورت می توان ادعا کرد به دلیل رقابتی تر شدن فضا، کیفیت تیم های وارد شونده به فرایند شتابدهی بیشتر شده است و به این ترتیب پذیرش نهایی تیم ها نسبت به قبل، به سطح بالاتری از آمادگی نیاز خواهد داشت. ایشان برای نمونه به این موضوع اشاره دارند که داشتن کمینه محصول اولیه یا MVP برای متقاضیان دور چهارم امتیاز بزرگی محسوب می شود، اما اگر تیمی MVP نداشت به آن معنا نیست که شانسی برای ورود ندارد.

فرایند ۶ ماهه ی شتابدهی آواتک به این صورت است که در دو ماهه ی اول از میان تیم های درخواست دهنده، ۲۰ تیم پذیرش می شوند و بدون هیچ تعهدی به مدت ۲ ماه و به صورت رایگان از خدمات مختلف آواتک بهره مند و در نهایت از بین این ۲۰ تیم، ۱۰ تیم وارد فرایند شتابدهی خواهند شد. محسن ملایری تعداد تیم های پذیرش شونده در آواتک را در دوره های گذشته و دور جدید، همین ۱۰ تیم عنوان می کند و می گوید فعلاً برنامه ای برای تغییر این رقم در آواتک وجود ندارد. این در حالی است که تعداد تیم های درخواست دهنده از ۱۰۰ تیم در دور اول به ۲۲۰ تیم در دور دوم و ۳۷۶ تیم در دور سوم رسید و انتظار می رود این رقم در دور چهارم رشد بیشتری را تجربه کند تا نهایتاً استعداد های خوبی از این میان فرصت ظهور پیدا کنند.

IMG_4582

به گفته ی مدیرعامل آواتک، در میان ملاک های بررسی کنندگان درخواست ها برای دور چهارم شتابدهی، چیزی که بیشترین اهمیت را دارد خود تیم است، بعد ایده و بعد بازاری که استارتاپ مورد نظر قصد ورود به آن را دارد. در نتیجه وجود تخصص لازم در تیم، در وهله ی اول از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

ترجیح آواتک نیز وجود تنوع مهارت در میان اعضای تیم خواهد بود، به گونه ای که مهارت های آنها مکمل یکدیگر باشند. لازم به تذکر است که بنیانگذاران منفرد در آواتک پذیرش نمی شوند؛ تجربه نشان داده است داشتن دو مؤسس برای استارتاپ ها به دلایل متعدد بر احتمال موفقیت آنها می افزاید. از جمله مسائل مهم دیگر نیز سابقه و کارنامه ی درخواست دهندگان است.

علاقمندان به شرکت در مرحله ی بررسی می توانند تا ۵ فروردین ۹۵ فرم آنلاین ثبت درخواست را روی وبسایت آواتک پر کنند و منتظر پاسخ آواتک به درخواست خود بمانند. پس از گزینش درخواست ها، ۲۰ تیم وارد مرحله ی پیش‌ شتابدهی می شوند و در نهایت پس از طی این مرحله ی دو ماهه، ۱۰ تیم منتخب وارد دوره ی شتابدهی آواتک می شوند و از مزایای آن نظیر سرمایه، آموزش مداوم و شبکه ی ارتباطات قوی بهره مند خواهند شد.

مطالب مرتبط

تاریخ درباره نتیجه اخراج کارکنان در زمان بحران چه می‌گوید؟

دنیای فناوری این روزها شاهد تعدیل هزاران نیرو در شرکت‌های بزرگ و کوچک داخلی و خارجی است. شرکت‌ها در بیانیه از تاثیرات منفی بحران کرونا بر کسب و کار و تعدیل از سر ناچاری سخن به میان می آورند اما با نگاهی به سابقه IBM طی بحران «رکورد بزرگ» می بینم که اخراج نیروها همیشه... ادامه مطلب

ویروس کرونا چگونه آینده شغل‌ها را دستخوش تغییر می‌کند؟

ویروس کرونا تا چندین ماه آینده مهمان ما خواهد بود، اما شاید تاثیرات آن تنها محدود به چند ماه دیگر نباشد و تغییرات دائمی در اطراف ما ایجاد کند. بسیاری از افراد در سراسر جهان دورکار شده‌اند یا شرکت‌ها به سلامت کارمندان خود بیش از گذشته اهمیت می‌دهند، بنابراین با وجود مشکلاتی که امروزه بخاطر... ادامه مطلب

استارتاپ برادران ایرانی جدیدترین یونیکورن کانادا؛ «اپلای برد» ۱.۴ میلیارد دلار ارزش دارد

استارتاپ «اپلای برد» (Applyboard) که ۳ برادر ایرانی موسس آن هستند موفق شد با وجود بحران کرونا ۷۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند و با بیش از یک میلیارد دلار ارزش، به کلوپ استارتاپ‌های یونیکورن فناوری آموزشی ملحق شود.اگر دانشجو هستید و قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، حتماً نام اپلای برد... ادامه مطلب

از تقویت زیرساخت دیجیتال تا پزشکی از راه دور؛ ۹ پیش بینی از دنیای پسا کرونا

تسخیر تمام دنیا توسط ویروس مرگبار تا همین چند ماه پیش سناریوی خوبی برای فیلم‌های هالیوودی بود اما این روزها چالشی است که فارغ از ابر قدرت یا جهان سومی بودن، گریبان گیر همه کشورها شده است. برای برون رفت از این شرایط یا دستکم کنار آمدن با آن چاره‌ای جز تغییر روال زندگی و... ادامه مطلب

این استارتاپ هوش مصنوعی به دنبال حذف مذاکره تجاری بین انسان‌ها است

روزبه‌روز استارتاپ‌های جدیدی شروع به کار می‌کنند اما تعداد کمی از آن‌ها به موفقیت می‌رسند که به نظر می‌رسد استارتاپ «Pactum» که در استونی شکل گرفته، یکی از آن‌ها خواهد بود. این استارتاپ هوش مصنوعی که تنها چندین ماه از شروع فعالیت آن‌ها می‌گذرد، موفق به توسعه یک ابزار برای مذاکره شده و فروشگاه «والمارت»... ادامه مطلب

دنیا در دوران پسا کرونا: فناوری بیشتر، جهانی‌سازی کمتر

گاهی اوقات تغییرات آنقدر سریع رخ می‌دهد که تشخیص فرصت از تهدید دشوار می‌شود. یک ماه قبل فشار روی سرورهای Ocado، بزرگترین خرده فروشی‌های آنلاین مواد غذایی بریتانیا یکباره آنقدر بالا رفت که مدیرانش تصور کردند هدف حمله DDoS هکرها قرار گرفته اند اما واقعیت این بود که مردم از ترس قرنطینه به دنبال پر... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟