قیمت حافظه های SSD در حال نزدیک  شدن به انواع HDD است

قیمت حافظه های SSD در حال نزدیک شدن به انواع HDD است

حافظه های SSD در سال های گذشته بیشتر به عنوان یک سخت افزار لوکس، گران قیمت و مناسب افراد حرفه ای یا پولدار در نظر گرفته می شدند. اما این شرایط به مرور در حال تغییر است، طوری که این روزها قیمت این حافظه ها دیگر آنقدرها هم گرانتر از هاردهای HDD نیست.

گزارش جدید DRAMeXchange نشان می دهد که حافظه های حالت جامد مبتنی بر MLC در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ با کاهشی ۱۰ الی ۱۲ درصدی مواجه بوده اند. این رقم برای نمونه های مبتنی بر TLC بین ۷ تا ۱۲ درصد بوده است.

این گزارش می افزاید که تفاوت قیمت یک حافظه ۱۲۸ گیگابایتی از نوع SSD با یک هارد ۵۰۰ گیگابایتی به حدود ۳ دلار رسیده است. ضمن این که برآورد می شود تا اواخر امسال تفاوت قیمت یک SSD با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت با یک دیسک سخت ۱ ترابایتی به کمتر از ۷ دلار کاهش خواهد یافت.

545269001456911804

با همه این کاهش قیمت ها، اما هنوز هم بهای یک گیگابایت حافظه در SSD ها حدود ۴ برابر بیشتر از حافظه های دیسک سخت است.

پیش بینی می شود این روند کاهش قیمت همچنان در سال های آینده نیز ادامه داشته باشد، به خصوص که همه نشانه ها حاکی از افزایش سال به سال تقاضا برای این ابزارهای ذخیره سازی پرسرعت است.

هنوز بخش عمده حافظه های SSD امروزی از پورت SATA برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند (که همین امر جایگزین کردن هاردهای HDD با آنها را تسهیل می کند.) اما تغییر دیگری نیز آغاز شده است؛ به مرور شاهد گسترش و فراوانی نسل تازه ای از درایوهای SSD هستیم که از واسط انتقال بسیار سریعتر PCIe استفاده می کنند و پیش بینی می شود که در آینده سهم بیشتری از بازار این محصولات را به خود اختصاص دهند.

حرکتی که اپل چند سالی است آن را در تولید مک بوک های خود به انجام رسانده است. سرعت خیلی بیشتر و فضای اشغال شده به مراتب کم تر بیش از همه، این حافظه ها را متناسب لپ تاپ ها و ابزارهای قابل حمل می کند.

به طور قطع تمام این اخبار برای مصرف کنندگان خوشایند خواهد بود، چرا که در عین کاهش قیمت شاهد افزایش سرعت و کارایی ابزارهای ذخیره ساز هستیم. این پیشرفت به نوبه خود تاثیر بسیاری در روان شدن عملکرد و بالا بردن سرعت پردازش لپ تاپ ها و رایانه های شخصی در سال های آینده خواهد داشت. ضمن اینکه ظهور تکنولوژی های جدید تری چون چیپ های NAND سه بعدی یا دیگر موارد مشابه می تواند این روند را بیش از پیش تسریع بخشد.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato