اریک اشمیت: هوش مصنوعی به شکل اجتناب ناپذیری برخی از مشاغل امروزی را تصاحب خواهد کرد

اریک اشمیت: هوش مصنوعی به شکل اجتناب ناپذیری برخی از مشاغل امروزی را تصاحب خواهد کرد

اریک اشمیت: هوش مصنوعی به شکل اجتناب ناپذیری برخی از مشاغل امروزی را تصاحب خواهد کرد

در سال های اخیر هوش مصنوعی نه تنها مورد توجه بسیاری از کمپانی های تکنولوژی قرار گرفته، بلکه نویسنده های فیلم های علمی-تخیلی نیز به سویش کشش بسیاری پیدا نموده اند و از ایده های مربوط به آن برای جذابیت بیشتر نوشته هایشان بهره می گیرند. به صورت کلی می توان گفت محبوبیت این دانش همه گیر شده و به قشر خاصی محدود نمی گردد.

پیرو همین امر، دو طرز فکر در رابطه آن در دنیا شکل گرفته: یکی اینکه ادعا می گردد هوش مصنوعی موجب پیشرفت بیشتر انسان و مدرن شدن سبک زندگی او خواهد شد و دیگری درست برعکس، باور دارد که این علم برای زندگی نوع بشر می تواند خطرناک محسوب گردد.

هر چه محصولات هوش مصنوعی بیشتر می گردد، این نگرانی ها نیز پررنگ تر می شوند به طوری که وقتی «آلفاگو» گوگل در مسابقه با یکی از برترین بازیکن های حرفه ای «گو» در جهان توانست او را شکست دهد اریک اشمیت بیان داشت که به نظر او هوش مصنوعی می تواند آینده شغلی انسان را تهدید نماید.

در همین راستا خوب است بدانید با اینکه آلفاگو در سه بازی اول توانست حریف انسانی خود را شکست دهد اما در نهایت شکست خورد و باخت او فقط در بازی چهارم صورت پذیرفت.

در مقایسه انسان و کامپیوتر باید گفت که هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم های از پیش تعریف شده می تواند از پس موقعیت های بحرانی بر بیاید، این در حالیست که انسان علاوه بر هوش از بینش و خلاقیت خود نیز در این امر بهره می گیرد و بنابراین در مهارت های حسی و حرکتی بسیار بهتر از کامپیوتر رفتار می کند. به همین دلیل، برد این برنامه رایانه ای برای بسیاری از اهالی تکنولوژی بسیار عجیب بود.

بازی چینی «گو» از جمله سرگرمی هایی است که به استدلال و بینش زیاد نیاز دارد و تا پیش از این بازی، فقط انسان ها می توانستند به خوبی آن را به انجام برسانند. همین امر موجب وحشت دوستداران تکنولوژی شد زیرا متوجه شدند که هوش مصنوعی تا چه اندازه رشد کرده و با این وضعیت امکان دارد در آینده بتواند بیشتر از حال، جای انسان را بگیرد. یا حتی در کارهای مهم جایگزین نیروهای انسانی بشود.

به گفته ی اریک اشمیت، این امر انکار ناپذیر است: «شکی نیست که هوش مصنوعی دایما در حال ارتقاء است و از این رو کارهای روتین و روزمره انسان ها در معرض خطر جدی قرار خواهند داشت.»

البته، فارغ از تمامی مشکلات مالی که هوش مصنوعی می تواند در آینده برای انسان درست کند، این علم در حوزه سلامتی بسیار برای او مفید بوده و موجب می گردد تا نوع بشر باهوش تر از قبل باشد و با اطمینان بیشتری قدم هایی در جهت پیشرفت زندگی خود بردارد.

از آنجا که پیشرفت این علم و نفوذ آن به زندگی بشر را نمی توان نادیده گرفت، پس بهتر این است که به جنبه های مثبت آن فکر کرده و مطمئن باشیم که پیشرفت در این حوزه نه تنها برای مردم خطرناک نخواهد بود، بلکه موجب خواهد شد تا انسان تجربیات بسیار عالی و هوشمندانه در بخش های مختلف زندگی خود داشته باشد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل