سهامی که جابز از اپل در اختیار داشت اکنون 66 میلیارد دلار ارزش دارد

وقتی استیو جابز اسطوره فناوری و بنیانگذار اپل در سال 2011 میلادی درگذشت ثروتی عظیم را برای همسرش لورن پاول جابز باقی گذاشت که ارزش امروزی اش برابر با 14.1 میلیارد دلار می شود؛ همانطور که تایید می کنید این مبلغ آنقدر بالا هست که او را به یکی از 50 فرد ثروتمند روی زمین بدل نماید.

اما جالب تر از این مساله، ثروت هنگفتی (که با بیل گیتس برابری می کند) است که جابز به خاطر تصمیم احساسی و اشتباه خود نتوانست برای ورثه اش بر جای بگذارد.

حتما می دانید که این مدیر فقید چهل سال پیش در تاریخ یکم آوریل سال 1976 میلادی و با همراهی استیو وزنیاک اپل را تاسیس کرد. شرکت نوپا و تازه تاسیس این دو نفر برای آنکه روی پای خود بایستد سرمایه گذاری های خارجی را نیز پذیرفت و در نتیجه در سال 1980 میلادی که سهام آن به صورت عمومی در بازار بورس عرضه گردید، جابز حدودا 11 درصد از اپل را که ارزشی برابر با 130 میلیون دلار داشت تحت تملک خود داشت.

اما بدترین بخش ماجرا این است که وقتی جابز جوان در سال 1985 میلادی با اعضای هیئت مدیره شرکت و مدیرعامل وقت آن یعنی جان اسکالی به اختلاف خورد، مجبور به ترک آنجا شد. بعد از این اختلافات، جابز کل سهام اپل خود به غیر از یک سهم را فروخت تا همچنان بتواند در جلسات سالانه این شرکت حضور پیدا کند.

اما اگر او همان 11 درصد سهام خود را نگه می داشت حالا ارزشی برابر با 66 میلیارد دلار داشت و این جدای از سودی است که شرکت سالانه به سهامدارانش می پردازد.

البته این اولین باری نیست که جابز سهام اپل خود را به خاطر ناراحتی از مدیریت نادرست شرکت و سیاست های مدیریتی آن به فروش رساند. جابز در سال 1996 میلادی، 1.5 میلیون سهم اپل را بعد از فروش شرکت Next Software (همان شرکت کامپیوتری که او بعد از ترک اپل با سرمایه 400 میلیون دلاری اش تاسیس کرد) خریداری کرد.

سهام خریداری شده توسط جابز بعد تجزیه سهام  احتمالا امروز ارزشی برابر با 4.6 میلیارد دلار داشت. در سال 1997 میلادی، جابز مجددا به اپل باز گشت و اینبار سمت مدیرعاملی آن را در اختیار گرفت و باز هم چندین میلیون سهام تازه خریداری کرد که ارزش امروزی آنها برابر با 600 میلیون دلار است.

در پایان لازم است اضافه نماییم که تصمیم سال 1985 جابز به فروش سهامش در اپل امکانی را برای او فراهم نمود تا یک استودیوی کوچک به نام پیکسار را با عقد قراردادی به ارزش 5 میلیون دلار از شرکت Lucasfilm خریداری کند و با تلاش و پشتکار، آن را به جایی رساند که در سال 2006 میلادی، دیزنی با پرداخت 7.4 میلیارد دلار آن را خریداری کرد.

جابز با فروش آن شرکت به دیزنی، 8 درصد از سهام این شرکت را دریافت کرد که حالا ارزشی برابر با 12.7 میلیارد دلار دارد و 90 درصد از ثروت بر جا مانده اش برای لورن پاول جابز را تشکیل می دهد.

مطالب مرتبط

گزارش مالی اپل برای فصل دوم سال مالی ۲۰۲۰ منتشر شد

شب گذشته اپل گزارشی از درآمدهای خود در فصل دوم سال مالی ۲۰۲۰ منتشر کرد و در آن از رشد منعطف کسب و کارش علیرغم تاثیر قابل توجه دنیا گیری کووید ۱۹ روی زنجیره تامین و خرده فروشی ها خبر داد. اپل در فصل گذشته درآمدی برابر با ۵۸.۳ میلیارد دلار داشته که یک درصد... ادامه مطلب

اپل قوانین دورکاری را تسهیل کرد؛ امکان توسعه محصولات جدید در خانه

شیوع ویروس کرونا باعث شده بسیاری از کارکنان شرکت‌های مختلف کارهای خود را از خانه انجام دهند. بر اساس گزارشی جدید، دورکاری کارکنان اپل باعث تاخیر در روند توسعه محصولات جدید این شرکت نشده است.اپل در حال توسعه محصولات جدیدی برای سال جاری میلادی است که از میان آن‌ها می‌توان به نسخه جدید مک بوک... ادامه مطلب

سردرگم و کلافه؛ قوانین نامشخص و محرمانه اپل صدای کارکنان دورکار را درآورد

با شیوع ویروس کرونا در جهان، بسیاری از شرکت‌ها امکان دورکاری را برای کارمندان خود فراهم کرده‌اند که اپل یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد محرمانه بودن پروژه‌ها و همچنین عدم وجود قوانین مشخصی برای دورکاری، کارمندان این شرکت را با مشکل مواجه کرده است.اپل در حال آمادگی برای مبارزه با کرونا است... ادامه مطلب

ممنوعیت تجمع در سانتا کلارا؛ کنفرانس WWDC اپل لغو می‌شود؟

ویروس کرونا تا امروز باعث لغو مراسم‌ها و کنفرانس‌های زیادی در سراسر جهان شده است. از فردا برای کنترل شیوع کرونا، امکان برگزاری گردهمایی و همچنین تجمع در سانتا کلارا وجود ندارد و با توجه به این موضوع، لغو کنفرانس WWDC 2020 اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.با گسترش شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده، احتمال... ادامه مطلب

اپ‌استور و گوگل‌پلی با جلوگیری از دروغ‌پراکنی به جنگ ویروس کرونا می‌روند

ویروس کرونا تا به امروز قربانیان زیادی گرفته است و شرکت‌های مختلف سعی دارند با راهکاری مختلف از شیوع بیشتر آن جلوگیری کنند. اپل و گوگل به تازگی اعلام کرده‌اند برنامه‌های غیررسمی و جستجوهای مربوط به ویروس کرونا را در فروشگاه‌های اپلیکیشن خود مسدود می‌کنند.اپل و گوگل به دنبال جلوگیری از انتشار اطلاعات غلط در رابطه... ادامه مطلب

فعالیت کارخانجات فاکسکان در چین با ۱۰ درصد نیروی کار از سر گرفته می شود

فاکسکان که اصلی ترین تولید کننده آیفون به شمار می رود روز گذشته چراغ سبز را برای بازگشایی دو کارخانه خود در چین که به خاطر ویروس کرونا تعطیل شده بودند از مقامات این کشور دریافت کرد و حالا قصد دارد با همان ۱۰ درصد از نیروی کار خود که تاکنون به محل کار مراجعه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟