از جنگ داخلی یوگسلاوی تا سیلیکون ولی؛ داستان زندگی ناتالیا بورینا، مؤسس Parable

ناتالیا بورینا مسافرت های تابستانی خانواده ی خود به کرواسی پیش از جنگ های یوگسلاوی را به یاد می آورد. او در کنار دوستان و خانواده اش دوران کودکی خوبی در یک شهر کوچک در یوگسلاوی داشته است. پدرش پزشک بوده و مادرش مدیر؛ خانواده شان نیز جایگاه اجتماعی خوبی داشته اند.

ناتالیا می گوید: «تا اینکه یوگسلاوی درگیر یک جنگ داخلی قومی و تلخ شد. وقتی به آمریکا مهاجرت کردیم من کوچک بودم. خانواده ی من در این جابجایی همه چیزش را از دست داد. ما تنها با پنچ چمدان به آمریکا رسیدیم و باید زندگی خود را از نو می ساختیم. تجربه ی این مهاجرت دشوار بود اما من را مقاوم و در برابر تغییر انعطاف پذیر کرد».

خانواده ی بزرگ ناتالیا نیز در سرتاسر جهان و در کشور هایی که به آنها پناهندگی می دادند پخش شدند. ناتالیا در نهایت به همراه پنج عضو دیگر خانواده اش در یک آپارتمان دوخوابه در سیاتل مستقر شد. او در این باره می گوید: «بعد از مهاجرت ما به آمریکا، تطبیق پیدا کردن با سیستم مدرسه یکی از دشوارترین کارها برای من بود. ابتدا مدتی را در یک مدرسه ی بد گذراندم. از محبوب ترین دختر کلاس در یوگسلاوی به جایی رسیدم که همکلاسی هایم من را به خاطر درسخوان بودن کتک می زدند».

موبایلت

او در بدو ورود به مدرسه اش در آمریکا سال ها از بقیه جلو بود، به ویژه در ریاضیات. اما در وفق دادن خود با سیاتل مشکل داشت. ابتدا نمی توانست به زبان انگلیسی صحبت کند، و در ادامه ی تحصیلاتش به خاطر اینکه از بقیه ی همکلاسی هایش باهوش تر بود مورد آزار و اذیت قرار می گرفت. یکی از معلم های ناتالیا در تمام تغییراتی که تجربه می کرد به او کمک کرد. ناتالیا درباره ی آن معلمش می گوید: «او فرشته ی نجات من بود و به من کمک کرد مسیر خودم را در محیط تازه ای که باعث آزارم می شد پیدا کنم».

او در ادامه می گوید: «تصور کنید در محیطی ناآشنا و در کنار بچه هایی بزرگ شوید که شما را از خودشان نمی دانند. من هیچوقت نتوانستم در بین آنها جا بیافتم و تنها با مطالعه خودم را از این وضعیت بیرون آوردم». این تجربه او را به خوبی نسبت به لزوم آموزش کودکان آگاه کرد به گونه ای که ظرف یک دهه ی گذشته او با راهنمایی و مشاوره دادن به کودکان کم بضاعت سعی دارد به آنها کمک کند.

ناتالیا در ادامه می گوید: «من همیشه ذهن کنجکاوی داشتم. الگوی من مادرم بود که در آن روزها به عنوان مهندس نرم افزار در مایکروسافت کار می کرد». طبیعتاً ناتالیا نیز پس از اخذ مدرک لیسانس در رشته ی ریاضیات کاربردی از دانشگاه واشنگتن به مهندسی نرم افزار گرایش پیدا کرد.

او به خاطر داشتن الگوی فوق العاده ای مثل مادرش، به زنان دیگری که در حوزه ی فناوری فعالیت می کنند نیز توصیه می کند چنین الگویی برای خود پیدا کنند: «سیلیکون ولی پر است از آدم های بی نهایت باهوش با روحیه ای استوار که بسیاری از آنها ذهن بازی دارند. پیدا کردن آنها قطعاً ارزشش را دارد چون بهره مندی از حمایت آنها بی نهایت ارزشمند است».

ناتالیا به عنوان مهندس نرم افزار ابتدا در مایکروسافت و سپس در ebay مشغول به کار شد. او در این باره می گوید: «من عاشق تعامل با کاربران و صحبت های طولانی با آنها در باره ی محصولات آتی بودم. به همین دلیل ابتدا به بخش مدیریت تولید موتور جستجوی مایکروسافت بینگ رفتم و سپس در بخش تجارت الکترونیک ebay مشغول به کار شدم. این بهترین شغلی بود که در آن می توانستم درباره ی چشم انداز، استراتژی و اجرا فکر کنم. این دوره من را برای بنیان گذاشتن Parable آماده کرد؛ موضوعی که تا کنون بزرگ ترین چالشی بوده که با آن مواجه شده ام».

Parable یک شبکه ی اشتراک گذاری خلاقانه ی عکس است که برای ابراز احساسات، عکسی را به عنوان بوم در اختیار کاربران قرار می دهد و آنها می توانند احساس خود را با فونت، فیلتر و ابزار های دیگر شخصی سازی شده روی آن بنویسند. ناتالیا درباره ی علت راه اندازی Parable می گوید: «ما در شبکه های اجتماعی متوجه وجود دو روند شدیم: یکی نوشته های بد سلیقه روی عکس با عنوان meme و دیگری پست های بسیار عمیق و معنادار روی شبکه های اجتماعی. ما متوجه شدیم کاربران دوست دارند با محتوای دیجیتال احساسات خود را ابراز کنند. با این وجود هیچ راهی برای تبدیل این محتوا به چیزی زیبا و هنرمندانه وجود نداشت. من Parable را با این هدف تأسیس کردم که همه بتوانند نوشته های خود را به صورتی خلاقانه به اشتراک بگذارند و با عکس نوشته های محبوبی از این دست مخاطب پیدا کنند».

او ادامه می دهد: «اپل اپلیکیشن های ما را حمایت کرد و در نهایت نیز سامسونگ Parable را خرید و همین، منابع لازم برای ارتقای آن به سطحی بالاتر را در اختیار ما قرار داد».

پس از خرید Parable توسط سامسونگ، ناتالیا بورینا به کارآفرین مستقر در مرکز جهانی نوآوری آنها بدل شد. خود او در این باره می گوید: «گسترش پورتفولیوی سامسونگ و کار کردن با استارتاپ های دیگر تجربه ی فوق العاده ای برای من بوده است».

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟