سرنوشت مبهم شورولت در ایران؛ ماحصل روشن نبودن قوانین واردات

حدود سه ماه قبل بود که از احتمال واردات چند مدل از سری محصولات کره ای شورولت (تولیدی در تاسیسات سابق دوو موتور) در رسانه های منتشر شد و در همان روزها نیز این احتمال مطرح بود که با توجه به آمریکایی بودن برند شورولت، مشکلاتی در زمینه عرضه این خودروها در بازار ایران به وجود آید.

ماه ها گذشت و خبر جنجالی و سر بسته اولیه به تدریج رنگ جدی شدن به خود گرفت، شرکتی با ثبت رسمی و اخذ مجوز های لازم، زمینه ورود سه مدل از خودروهای شوورلت را به ایران فراهم کرد و در نهایت شاهد ثبت شدن نام این خودروهای در فهرست واردات گمرک و حتی شایعه رسیدن اولین محموله شورولت ها به بندرهای کشورمان بودیم.

CHEV-10

تمام این مسائل در حالی بود که در سال گذشته، شاهد برخورد بسیار سخت و خشن برخی رسانه ها در مواجه با خبر واردات خودروهای فورد از طریق نمایندگی اروپای شرقی این کمپانی بودیم، اما در مورد شورولت ها چنین برخوردی صورت نگرفت و حتی در پی استعلام رسانه های از مقامات مربوطه، این دلیل مطرح شد که خودرو در زمره کالاهای مصرفی نیست و تنها واردات کالاهای مصرفی از آمریکا ممنوعیت دارد.

CHEV-11

از طرف دیگر، مسئولان بر این عقیده بودند که واردات شورولت از طریق شرکت ثالث (کره جنوبی) صورت می پذیرد و با توجه به عدم تولید این خودروها در آمریکا، مشکلی از بابت واردات آن ها به کشورمان وجود ندارد.

اما نکته تامل برانگیز آنکه در مورد ثبت نمایندگی فورد از طریق رومانی، ظاهرا چنین راهکاری مورد پذیرش قرار نگرفته بود.

CHEV-13

به هر روی تا اواخر هفته گذشته، واردات شورولت به کشورمان عجیب اما کاملا جدی به نظر می رسید تا آنکه در نهایت مقام معظم رهبری در سخنانی حائز اهمیت، ضمن تاکید بر توجه به استعداد های ایرانی در صنعت خودروسازی، به نامناسب بودن خودروهای آمریکایی برای واردات به بازار ایران پرداختند.

نتیجه این سخنان در ساعات بعد، واکنش وزیر صنعت و اظهار بی اطلاعی ایشان در مورد صدور مجوز واردات خودروهای آمریکایی به کشور بود.

CHEV-16

وزیر صنعت در ادامه صحبت های خود از لغو مجوز وارداتشورولت به ایران در روزهای آینده خبر دادند، اما این پایان ماجرا نیست و دیروز (جمعه) حتی رئیس انجمن وارد کنندگان خودرو نیز از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد.

این درحالیست که معاون وزیر صنعت، در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم با اشاره به غیر مصرفی بودن خودرو، از زمینه قانونی واردات خودروهای آمریکایی به ایران سخن گفته اند.

CHEV-18

بنابراین به نظر می رسد که اساسا قوانین روشنی برای واردات خودروهای آمریکایی (حتی از طریق کشور ثالث) به کشورمان وجود ندارد و این موضوع نیازمند بازبینی و بررسی مجدد است.

اما در نهایت سرنوشت شرکتی که ظاهرا مجوز های قانونی واردات این خودروها را اخذ کرده است نیز روشن نیست و به گفته وزیر صنعت احتمالا لغو مجوز خواهد شد و یا از این شرکت درخواست می شود که از مجوز خود استفاده نکند.

chev-6

مشابه چنین وضعیتی در مورد واردات خودروهای لوکس نیز وجود دارد و در حالی که بر اساس قوانین معیار لوکس بودن خودروها، حجم موتوردر نظر گرفته شده، شاهد بروز حواشی زیادی در زمینه واردات و شماره گذاری خودروهای به راستی لوکس با قیمت های بیش از 100 هزار دلار هستیم که البته از نظر حجم موتور زیر محدوده تعیین شده قرار می گیرند.

malltina

مطالب مرتبط

ماجرای خودرو تماما ایرانی دانشگاه علم و صنعت چیست؟

چندی روزی است که بار دیگر موضوع خودرو ایرانی دانشگاه علم و صنعت داغ شده است، خودرویی که در سال 94 و براساس یک کار تحقیقاتی بر پایه پلت فرم رنو تندر شکل گرفته بود، حالا به عنوان محصولی رهایی بخش برای بازگشت نمونه ایرانیزه تندر 90 به خطوط تولیدی سایپا مطرح می شود، اما... ادامه مطلب

اخذ عوارض الکترونیکی از تمام آزادراه‌های کشور در سال 99

پرداخت عوارض به شکل سنتی در اتوبان ها، در حال تبدیل شدن به خاطره ای فراموش شده است و با تکنولوژی های جدید مدت هاست که نیازی به توقف و حرکت مجدد برای پرداخت عوارض از بین رفته است، خوشبختانه این رویه در کشورمان نیز سرانجام به مرحله اجرا رسیده و از روزهای پایانی اسفند... ادامه مطلب

تعرفه ارزیابی خسارات بیمه شخص ثالث اعلام شد؛ از 100 تا 200 هزار تومان در هر تصادف

حوادث رانندگی خواه و ناخواه رخ می دهند و معمولا خسارات مادی یا جانی قابل توجهی را نیز به دنبال دارند، صنعت بیمه نیز به همین دلیل شکل گرفته تا ریسک خسارات سنگین و غیر قابل جبران برای اشخاصی که ناخواسته درگیر حادثه ای می شوند را کاهش دهد.نام بیمه نامه ای که برای این... ادامه مطلب

بررسی کوتاه شورولت کوروت 2020 ؛ بهترین کوروت تاریخ

با گذشت حدود 65 سال از عمر درخشان شورلت کوروت موتور-جلو و در حالی که نسل هفتم این خودرو همانند یک بمب واقعی در میان محصولات مشابه به حساب می‌آمد، حالا نسل هشتم کوروت به صورت موتور-وسط درآمده که می‌توان همچون یک سوپراسپرت واقعی در حد مک‌لارن یا فراری از آن نام برد.قصد داریم تا... ادامه مطلب

مراکز تعویض پلاک تعطیل شد؛ تاثیر شیوع کرونا بر بازار خودرو ایران در سال 99

ویروس کرونا که از چند هفته ای است که رسما ورودش به ایران تایید شده است، به جان بازار خودرو نیز افتاده و بنابه گفته فعالان بازار بر خرید و فروش خودرو تاثیر به سزایی گذاشته است. حتی مراجعه شهروندان برای تعویض پلاک نیز کاهش  داشته و در پی نگرانی های بهداشتی فعالیت مراکز تعویض... ادامه مطلب

احتمال وضع مالیات 40 درصدی برای کاهش التهاب در بازار خودرو

عوارض و مالیات های شهری در زمره مبالغی است که مدیران شهری با اتکا به آن، امورات شهر را مدیریت می‌کند و هر گونه خللی در این زمینه باعث نارسایی در ارائه خدمات شهری می شود. مالیات و عوارض خودرو های داخلی و وارداتی نیز در این دسته قرار می گیرند.سازمان امور مالیاتی نرخ جدید... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟