لایکا از یک دوربین دیجیتال بدون نمایشگر با قیمت 6000 دلار پرده برداشت

اصلی ترین مزیت دوربین های دیجیتالی نمایشگرهای LCDشان است و اصلا این گجت ها بدون چنین مشخصه ای قابل تصور نیستند. اما جالب است بدانید جدیدترین محصول کمپانی Leica با نام M-D (تایپ 262) چنین مشخصه ای دارد.

این دوربین دیجیتالی که سبکی نظیر انواع تک لنزی غیربازتابی دارد همانطور که در ابتدای این مطلب گفته شد فاقد هرگونه نمایشگر است. لایکا در توجیه این اقدام خود اعلام داشته که دوربین های فاقد نمایشگر «عکاسی در خالص ترین شکل ممکن» را برای کاربرانشان میسر می کنند.

کاربران این دستگاه مجبور خواهند شد که در زمان نگاه کردن به داخل منظره یاب آن در مورد ترکیب تصویر نیز فکر کنند و تنظیمات آن را با استفاده از دکمه های مربوط به سرعت شاتر که در بالای بدنه قرار دارد و همچنین چرخنده انتخاب ISO در پشت بدنه همزمان با فرایند عکاسی تغییر دهند.

به بیان دیگر، به لطف این دوربین دیگر نیازی نیست که بعد از گرفتن هر عکس آن را از طریق نمایشگر دستگاه مورد موشکافی قرار دهید و در مقابل می توانید این زمان را به گرفتن عکس های بیشتر و بیشتر از سوژه اختصاص دهید.

leica-m-d-2

قیمت تعیین شده برای این گجت برابر با 5995 دلار اعلام شده که با در نظر داشتن کاستی فاحش آن نسبت به سایر محصولات هم کلاسش (یعنی نداشتن نمایشگر LCD) و البته امکانات سطح متوسطش می توان گفت که تا حدود زیادی بالاست.

این اقدام لایکا مثل آن است که اپل آیفونی را صرفا با امکان برقراری تماس های تلفنی ارائه نماید و با این توجیه که باقی امکانات دستگاه می توانند حواس کاربران را از اصلی ترین مشخصه اش منحرف کنند، آنها را حذف نماید.

این دوربین یک لنز  24 مگاپیکسلی دارد و از پردازنده تصویر Maestro بهره می برد. این را هم باید اضافه نماییم که دستگاه از تصاویر فرمت JPEG پشتیبانی نمی کند و صرفا می تواند عکس ها را با فرمت RAW بگیرد. قابلیت فیلم برداری با نرخ 3 فریم بر ثانیه نیز از دیگر امکانات دوربین 6000 دلاری لایکا است که البته چندان هم قابل توجه به شمار نمی رود.

در پایان اگر بخواهیم نظر نهایی را در مورد این گجت بدهیم باید بگوییم که محصول تازه Leica بیش از اندازه گران قیمت است و بسیاری امکانات مورد نیاز را هم ندارد.

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟