هوش مصنوعی حالا درون یک درایو USB جای می گیرد

چیپ های Movidius اخیرا در محصولات مختلفی مورد استفاده قرار گرفته اند و برای نمونه به جدیدترین پهپاد DJI کمک می کنند که با موانع برخورد نکند و یا امکان تشخیص افراد به دام افتاده در آتش را به دوربین حرارتی تازه FLIR می دهند و همه این قابلیت به لطف یادگیری عمیق و شبکه های عصبی میسر شده اند.

این شرکت همچنین پیشتر قراردادی را با گوگل به امضا رسانده و قصد دارد چیپ های تولیدی اش را درون محصولات معرفی نشده آن به خدمت بگیرد. حالا Movidius محصولی را ارائه کرده که طبق ادعایش ظرفیت یادگیری عمیق را در اختیار هر فردی قرار خواهد داد: نوعی اکسسوری USB که Fathom Neural Compute Stick نام دارد.

Fathom در برگیرنده یک VPU یا واحد پردازنده دید Myriad 2 MA2450 است که از 512 مگابات رم LPDDR3 بهره می برد. این پردازنده در واقع چیپی است که در محصولات پیشتر یاد شده DJI و FLIR مورد استفاده قرار گرفته بود و قادر است فرایندهای بسیاری را به صورت همزمان با هم انجام دهد که در واقع همان قابلیت مورد نیاز شبکه های عصبی است.

بلیط هواپیما hamrah-mechanic

چون این تراشه مشخصا برای انجام چنین کاری طراحی شده است (معماری آن تفاوت های قابل توجهی با GPU و CPU دارد که معمولا کار پردازش داده را بر عهده دارند) ضمن مصرف اندک انرژی توان پردازشی بالایی برابر با 150 گیگافلاپس را در خود جای داده است، یعنی می تواند در هر ثانیه 150 میلیارد عملیات شناور را به انجام برساند و همزمان مصرف انرژی اش هم از 1.2 وات فراتر نرود.

Fathom برخلاف راهکارهای تگرا که برای یادگیری عمیق ارائه شده اند یک سیستم مستقل نیست و برای استفاده باید آن را به پورت USB 3.0 سیستم های لینوکسی متصل نمایید تا عملکردشان در حوزه پردازش عصبی افزایشی 20 تا 30 برابری پیدا کند. به این ترتیب، می توانید از Fathom برای نمونه سازی سریع شبکه های عصبی استفاده نمایید.