دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

نمایشگر مبتنی بر گرافن چیست و این تکنولوژی چه زمان به موبایل های هوشمند راه پیدا می کند؟

در هفته گذشته یک شرکت چینی کمتر شناخته شده موبایلی عجیب معرفی کرد که کاربر می توانست آن را همانند یک دستبند، به دور دست خود ببندد. دیدن این قابلیت سوالی ساده را در ذهن هر مشتاق به دنیای تکنولوژی جای می دهد: چرا شرکت های بزرگتر جهان تکنولوژی به سوی توسعه گجت های انعطاف پذیر، گامی موثر برنداشته اند؟

سامسونگ و ال جی، حالا سال هاست که برای به رخ کشیدن قابلیت های خود، در نمایشگاه های مختلف نمایشگرهایی رول شونده، خمیده و قابل انعطاف را به نمایش می کشند اما این ها، همه نمونه اولیه هستند و تا استفاده شدن در محصولات نهایی، راهی دراز در پیش دارند.

از سوی دیگر، بد نیست نگاهی داشته باشیم به ساختار همین نوع صفحه نمایش ها و ببینیم نمایشگرهای انعطاف پذیر مبتنی بر گرافن، چه هستند و چگونه ساخته می شوند.

گرافن چیست؟

header (1)

به سادگی می توان گفت لایه ای از کربن خالص است. گرافن نازک ترین، سبک ترین، قدرتمند ترین، شفاف ترین و رسانا ترین ماده الکتریسیته و گرما است که تا کنون توسط دانشمندان کشف شده. این ماده بسیار قدرتمند که با سایر مواد، نظیر فلزهای گوناگون یا گاهی هم پلاستیک ادغام می شود، می تواند آینده ی گجت های الکتریکی ما را به صورت متفاوتی شکل دهد.

تا کنون تحقیقات مفید بسیاری در زمینه استفاده از گرافن در لوازم الکتریکی و بیوتکنولوژیک انجام شده، اگرچه هنوز هم راه زیادی در پیش است تا این ابزارها به شکل گسترده به بازارهای مختلف ارسال شوند.

در سال ۲۰۱۲، تحقیقات مرتبط با این ماده رنگ و بوی دیگری به خود گرفت چرا که دانشمندان موفق شدند راهکاری ابداع نمایند که توسط آن، تولید گرافن با کیفیت، با راهکارهای سالمی همراه شود که سم کمتری تولید می کرد. به همین دلیل اکنون به هیچ عنوان تعجب انگیز نیست که شرکت های بزرگ تکنولوژیک و توسعه دهنده بخش های مختلف ابزارهای الکتریکی، در صدد استفاده از گرافن برآمده اند.

شرکت چینی که در ابتدای کار در موردش گفتیم، در هفته گذشته موفق شد تا اولین تلفن هوشمند را با استفاده از گرافن توسعه داده و آن را به شکل کاملا انعطاف پذیر بسازد. حال این سوال پیش می آید که شرکت هایی نظیر سامسونگ، ال جی و اپل تا چه زمانی می خواهند موبایل هایی با استفاده از فلز، شیشه و پلاستیک توسعه دهند و چه موقع تصمیم می گیرند طراحی محصولات برتر خود را دست خوش تغییر کنند.

نمایشگر مبتنی بر گرافن چیست؟

graphenedisplay (2)

نمونه اولیه نخستین نمایشگر ساخته شده توسط گرافن، در سپتامبر ۲۰۱۴ توسعه یافت (تصویر فوق). این نمایشگر، رنگی نبود. نمونه توسعه پیدا کرده، در واقع شباهت زیادی به نمایشگر E-Ink کتابخوان های الکتریکی داشت.

این نمایشگر و نمونه های دیگری که در ادامه اش آمدند، از یک میدان الکتریکی برای خروجی تصویر توسط سازمان دهی دوباره ی ذرات استفاده می کنند. لایه امولسیون (نامیزه)، آغشته به الکترود گرافن، در یک پنل پلاستیکی قابل خم شدن بکار گرفته شده و سپس مدارهای الکتریکی نیز در آن به کار می روند.

در این ساختار، به طور کلی نیازی به استفاده از صفحه و پنل های شیشه ای نیست. به همین دلیل می توان اذعان داشت که نمایشگرهای گرافنی، بعدا در برابر ضربه هم مقاوم تر خواهند بود چرا که به طور کلی در ساختار آنها از شیشه استفاده نشده است.

به علت ساختار نه چندان پیچیده این نوع نمایشگرها، به شکلی ساده تر از صفحه نمایش های OLED انعطاف پذیر می توان آنها را توسعه داد. چرا که پنل پشتی آنها -جایی که لایه مدار الکتریکی در آن قرار گرفته- می تواند در دمای بسیار پایین ساخته شود، و همین موضوع توسعه کلی آن را ساده تر از سایر پنل ها می کند.

احتمالا در آینده نمایشگرهای گرافنی، از عناصری هم استفاده خواهند کرد که امروزه در صفحه نمایش های LCD و OLED به کار می رود چرا که از منظر کیفی و در هنگام نمایش رنگ های مختلف نیز باید قابل رقابت با نمونه های کنونی باشند. همین بخش از توسعه آنهاست که شاید رسیدن شان به دست کاربر نهایی را به تاخیر اندازد.

نمایشگرهای گرافنی چه موقع به موبایل ها می رسند؟

03-w600

مشخص نیست. در حال حاضر، هنوز گرافن بیش از اندازه برای استفاده در یک محصول که قرار است به شکل انبوه تولید شود، گران است. این در حالیست که نمایشگرهای مبتنی بر گرافن هنوز از نظر کیفی یارای رقابت با OLED و LCD را ندارند.

در پایان سال ۲۰۱۴، محققان دانشگاه Surrey و دانشکده Trinity، با همکاری یکدیگر موفق به توسعه یک راهکار ساده، ارزان و مقیاس پذیر برای تولید الکترود هیبرید توسط ترکیب گرافن و نانوسیم نقره شدند و این در حالی بود که همچنان تمام مشخصه های بارز و متمایز کننده ی گرافن، در آن دیده می شد. این ترکیب می تواند جایگزینی شود برای ترکیب ایندیم، قلع و اکسید که در فناوری های کنونی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، باید منتظر ماند و دید که در نهایت تکنولوژی مورد بحث با استفاده از گرافن، چه زمان راه خود را به تلفن های هوشمند خواهد گشود.

منبع:
PhoneArena
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

تولید گرافن سه بعدی با استحکام 10 برابر فولاد

محققانی از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) نوعی گرافن سه بعدی با ظاهری شبیه به اسفنج تولید کرده اند که تنها یک بیستم فولاد چگالی دارد اما 10 برابر مستحکم تر است.گرافن استحکام بالایی دارد و از خصوصیات منحصر به فرد الکتریکی، دمایی، نوری و شیمیایی بهره می برد. این ماده همواره برای دانشمندان جذاب بوده اما در... ادامه مطلب

ماده دو بعدی جدیدی که پنل های خورشیدی را متحول می کند

گرافن به لطف تشکیل شدن از لایه‌ منفرد اتم‌ها، نازک ‌ترین و مقاوم ترین ماده جهان و رسانای قابل‌ توجه الکتریسیته و گرماست. این ماده دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی بوده و فقط دو بعد را اشغال می‌کند اما محققان از مدت ها قبل در پی توسعه موادی با خواص مشابه بوده اند.از زمان ایزوله شدن گرافن در... ادامه مطلب

سامسونگ تا سال ۲۰۲۱ حداقل یک گوشی با باتری گرافینی تولید خواهد کرد

سامسونگ امیدوار است تا سال 2021 حداقل یک تلفن هوشمند با باتری گرافینی به بازار بفرستد.افشاگر معروف دنیای فناوری یعنی «ایوان بِلَس» خبر جایگزینی باتری های لیتیوم یونی در گوشی های سامسونگ را در توییت اخیر خود اعلام کرده است:«به من گفته شده سامسونگ تا سال آینده یا 2021، حداقل یک گوشی را با باتری... ادامه مطلب

دانشمندان موفق به فعالسازی قابلیت ابررسانایی گرافن شدند

محققان گرافن را به عنوان یک ماده بی نظیر در دنیا می شناسند که فوق العاده مستحکم و نازک بوده و می تواند کاربردهای بیشماری از کمک به تشخیص سلول ها تا گرفتن عکس های بهتر داشته باشد. اما هم اکنون دانشمندان موفق به کشف قابلیت دیگری از آن شده اند که در صورت توسعه... ادامه مطلب

ابداع روشی برای دو برابر کردن استحکام گرافن

دانشمندانی از دانشگاه هیوستون تگزاس روشی برای افزایش دو برابری استحکام گرافن سه بعدی از طریق نانولوله های کربن ابداع کرده اند. آنها همچنین نشان داده اند که این روش احتمالاً می تواند میزان استحکام را تا 10 برابر نیز افزایش دهد.گرافن یک لایه از گرافیت با اتم هایی با آرایش شش ضلعی و مشابه... ادامه مطلب

کشف نوع جدیدی از خاصیت مغناطیسی در گرافین

گرافین صفحه‌ای از اتم‌های کربن است که با وجود ساختار ساده‌اش همچنان کاربردها و رفتارهای جدیدی از خود نشان می‌دهد. در جدیدترین تحقیق دانشمندان دانشگاه استنفورد، آن‌ها نشان دادند که گرافین با چینش خاصی می‌تواند میدان مغناطیسی تولید کند. پیشتر  به این فرم جدید از خاصیت مغناطیسی گرافین فقط به صورت تئوری پرداخته شده بود.ار... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x