همه چیز درباره آیفون 13
مدیر عامل فیات-کرایسلر: توافق ما با آلفابت مبهم و محدود است

مدیر عامل فیات-کرایسلر: توافق ما با آلفابت مبهم و محدود است

گرچه پیش از این گفته می شد آلفابت و فیات-کرایسلر، بر سر تولید خودروی بدون راننده گوگل به توافق رسیده اند، اما به نظر می رسد هنوز یک مورد مهم نامشخص مانده است؛ این که کدام شرکت حق استفاده از اطلاعات حاصله از تردد روزمره این خودروها را در اختیار خواهد داشت.

آقای سرجیو ماریکونه (Sergio Marchionne) مدیرعامل کمپانی فیات-کرایسلر معتقد است که پیش از نهایی شدن قرارداد، می بایست تکلیف مالکیت این اطلاعات روشن شود. او می گوید: «ما باید به مرحله ای برسیم که از ادامه حیات این فناوری اطمینان حاصل کنیم. در آن زمان است که می توانیم در خصوص منافع این کار صحبت کنیم. ما هنوز به این مرحله نرسیده ایم.»

اوایل همین هفته بود که خبر رسید، گوگل و فیات-کرایسلر توافق کرده اند تکنولوژی خودران گوگل بر روی ۱۰۰ دستگاه مینی ون Pacifica کرایسلر نصب شود. این اولین بار است که شرکتی تکنولوژیک از دره سیلیکون، با یک خودروساز سنتی برای ساخت خودروی بدون راننده شریک می شود.

ماریکونه می گوید که هنوز جنبه های زیادی از همکاری با آلفابت نامعلوم مانده است، مثل چگونگی توسعه یک پلتفرم نرم افزاری متن باز برای اشتراک گذاری با دیگر تولید کننده ها. از دیدگاه او توافق فعلی میان شرکت او و آلفابت، دارای محدودیت هاییست و او تمایل دارد که این شراکت توسعه بیشتری بیابد.

«هدف فاز اول این همکاری کاملاً محدود شده است؛ نصب تکنولوژی خودران گوگل روی مینی ون ها. این هدف بسیار واضح است و زمانبندی کاملاً محدودی دارد. هنوز قدم بعدی مشخص نیست.»

مدیرعامل فیات-کرایسلر اذعان دارد که شرکتش تا به امروز، تعمداً در مقابل وسوسه خرید یکی از کمپانی های دره سیلیکون، برای تسریع بخشیدن به پروسه توسعه اتومبیل بدون راننده اختصاصی خودش مقاومت کرده است. در حالی که تعداد قابل توجهی از خودروسازان بزرگ دست به اقدامی مشابه زده اند.

کمپانی بزرگ جنرال موتوز در ماه مارس استارت آپ Cruise Automation را از آن خود کرد. کنسرسیومی متشکل از دایملر، BMW و فولکس واگن نیز سال پیش اپلیکیشن نقشه HERE را برای تسریع در روند توسعه خودروی بدون راننده خود خریداری نمودند. هفته گذشته نیز فورد سرمایه گذاری قابل توجهی را در شرکت پیووتال انجام داد تا قابلیت های نرم افزاری خود را بیش از پیش بهبود بخشد.

ماریکونه فرصت شراکت با گوگل را بسیار مغتنم می داند، اما فاش می سازد که مسئله مالکیت داده های حاصله از اتومبیل های بدون راننده، باعث شده که دیگر کمپانی های خودروساز تمایلی به همکاری با گوگل در این پروژه نداشته باشند. او معتقد است: «برای تعیین برنده واقعی این معامله دوطرفه هنوز بسیار زود است.»

باید منتظر ماند و دید تصمیم فیات-کرایسلر برای همکاری با گوگل، به جای تلاش جهت توسعه خودروی بدون راننده اختصاصی، چه نتیجه ای را برای این شرکت چند ملیتی به دنبال خواهد داشت.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato