بهترین دانشگاه های جهان برای ادامه تحصیل: مراکز آموزش عالی کانادا

بهترین دانشگاه های جهان برای ادامه تحصیل: مراکز آموزش عالی کانادا

اگر تصمیم گرفته اید در کانادا درس بخوانید باید منتظر مواجه شدن با طیف گسترده ای از تجربیات فرهنگی و طبیعی در این کشور باشید: از سطوح یخی و لغزان در بریتیش کلمبیا گرفته تا چمن زارهای مانیتوبا و شهرهایی نظیر تورنتو، مونترال، ونکوور و کبک که از فرهنگ های مختلفی تشکیل شده اند.

کانادا در نیمه شمالی قاره آمریکای شمالی قرار دارد و به خاطر زیبایی طبیعی (کمتر جایی در این دنیا، جنگل ها، دریاچه ها و کوهستان های بکر این کشور را دارد) و تنوع چند فرهنگی اش شناخته می شود. این کشور از نوع چند زبانه است بدان معنا که اسناد دولتی و رسمی آن همزمان به دو زبان انگلیسی و فرانسه به رشته تحریر در می آیند.

کانادا با عنوان دومین کشور بزرگ دنیا شناخته می شود، با این همه جمعیت آن به خاطر زمستان های سردش، بسیار پراکنده بوده و حتی از شمار ساکنین کالیفرنیا نیز کمتر است. در برخی نواحی این کشور، برف و یخ برای مدت تقریبا شش ماه از سال آب نمی شود که البته در این بخش ها کمتر پیش می آید دانشگاهی وجود داشته باشد.

برترین دانشگاه های کانادا

funding_0

کانادا در میان مقاصد علمی و آکادمیک دنیا برای ادامه تحصیل جایگاه شناخته شده ای دارد؛ تا سال ۲۰۱۴ عنوان هفتمین کشور محبوب دنیا برای دانشجویان خارجی را در اختیار داشت که مجموعا هشت درصد از تمامی دانشجویانش را تشکیل می دادند. محبوب ترین ایالت های کانادا برای دانشجویان خارجی عبارتند از آنتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک که بزرگ ترین و بهترین دانشگاه های این کشور را در خود جای داده اند.

برای آنها که دوست دارند در یکی از بهترین دانشگاه های دنیا و در کشورهای توسعه یافته درس بخوانند، کانادا می تواند مقصد خوبی باشد. ۲۶ دانشگاه این کشور هم اکنون در لیست معتبرترین مراکز آموزش عالی دنیا هستند و از این میزان سه تایشان در لیست ۵۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

دانشگاه McGill (رتبه ۲۴ جهانی) و دانشگاه تورنتو (رتبه ۳۴ دنیا) که به ترتیب در مونترال و تورنتو قرار دارند دو مورد از بهترین گزینه های پیشنهادی به شمار می روند. در لیست سیصد دانشگاه برتر دنیا همچنین می توان مواردی نظیر بریتیش کلمبیا، آلبرتا، مونترال، مک مستر، واترلو، وسترن، کالگری و کوئینز را نام برد.

دوره های لیسانس یا همان کارشناسی در کانادا به سه الی چهار سال زمان نیاز دارد که این بسته به نوع دانشگاه متفاوت است. تحصیل در مقطع ارشد هم بین یک تا سه سال زمان می برد که این زمان بیشتر به رشته انتخابی شما بستگی خواهد داشت. ارائه دهندگان خدمات آموزش عالی در کانادا عبارتند از کالج های منطقه ای، فنی، هنر کاربردی، علمی کاربردی (که مدارکی شامل دیپلم و لیسانس را به فارغ التحصیلانشان ارائه می دهند) یا دانشگاه ها که دارای بخش های تحقیقاتی هستند و هم مقاطع لیسانس را ارائه می دهند و هم فوق لیسانس.

در کانادا مدیریت دانشگاه ها بر عهده دولت های استانی است و به همین خاطر تفاوت های اندکی میان شیوه های آموزشی پیاده شده در آنها وجود دارد. برای نمونه ترم های درسی و زمان تخصیص یافته به دروس مختلف در کبک با دیگر بخش ها فرق دارد. مثلا دانش آموزان مقطع متوسطه یک سال زودتر تحصیلاتشان را تمام می کنند و در عوض باید یک سال را در مقطع پیش دانشگاهی درس بخوانند.

شهریه تحصیل در کانادا

IMG HR 4

به طور کلی هزینه تحصیل در کانادا در قیاس با مقاصد دیگری نظیر استرالیا، انگلستان و آمریکا زیاد بالا نیست اما در مقایسه با دیگر کشورها شاید اندکی گران به نظر بیاید. متوسط شهریه در این کشور برای دانشجویان مقطع لیسانس از ۱۰۷۳۵ دلار آمریکا در سال شروع می شود و به رقم های بالاتر می رسد.

در واقع این دانشگاه ها هستند که مبلغ شهریه را مشخص می کنند و هزینه این کار به نوع رشته ای که انتخاب می کنید هم بستگی دارد. رشته های گروه انسانی و هنر معمولا ارزان تر تمام می شوند و علوم مهندسی و پزشکی در زمره گران ترین ها هستند.

گفتنی است شورای وزاری آموزش کانادا نوعی ابزار آنلاین را طراحی کرده که می توانید از آن برای برآورد سریع هزینه های تحصیل خود در دانشگاه های مختلف این کشور استفاده نمایید. این ابزار همچنان در برگیرنده اسنادی است که شما را برای ارائه درخواست به دانشگاه راهنمایی خواهند  کرد.

کمک های مالی

canadian-currency

کمک هزینه، بورسیه های تحصیلی و وام برای کلیه افرادی که تمایل دارند در کانادا تحصیل نمایند فراهم است و هم در اختیار دانشجویان مقطع کارشناسی قرار می گیرد و هم مقطع کارشناسی ارشد. دستاوردهای علمی و ورزشی هر دو شایسته دریافت این بورسیه ها شناخته می شوند و حتی ممکن است بتوانید از کمک هزینه ای استفاده نمایید که یک دانشگاه خاص به دانشجویان خود ارائه می دهد.

در تمامی موارد نکته مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که در موعد مقرر برای دریافت کمک هزینه ها اقدام نمایید چراکه ظرفیت محدود است و رقابت برای دریافت آنها زیاد.

یکی از طرح هایی که هم اکنون برای ارائه بورسیه به دانشجویان اجرا می گردد طرحی به نام بورسیه مشترک المنافع است که در اختیار دانشجویان ساکن در کشورهای مشترک المنافع قرار داده می شود.

وقتی لیست دانشگاه های مد نظر خود برای ادامه تحصیل در کانادا را انتخاب نمودید گام بعدی برقراری تماس با دفتر بین الملل آن موسسات اس  که در واقع شما را راهنمایی می کنند چطور درخواست خود را ارائه نمایید. لازم است اشاره کنیم که باید درخواست خود برای هر موسسه را به صورت جداگانه ارائه نمایید چراکه هیچگونه سیستم مرکزی برای این منظور وجود ندارد.

فرایند ارائه درخواست نیز بسیار ساده و سرراست است. پیش نیاز برای حضور در اغلب مراکز آموزش عالی کانادا صرفا در اختیار داشتن مدرک دیپلم است و در برخی استان ها لازم است گواهینامه تکمیل ۴۰ ساعت کار داوطلبانه در بخش های خدمات شهری را دریافت نمایید (که البته این پیش نیاز برای دانشجویان بین المللی تعیین نشده). علاوه بر این ممکن است از دانشجویان بین المللی مدرک مهارت های زبانی (یا انگلیسی یا فرانسه) نیز درخواست شود.

تقریبا تمامی دانشجویان بین المللی لازم است که یک مقاله یا رزومه خود را به دانشگاه ارائه نمایند. از دیگر اسناد مورد نیاز برای ثبت نام هم می توان به معرفی نامه اساتید، گواهینامه حضور در کلاس های فوق برنامه، شرکت در مسابقات ورزشی و جزئیات جوایز دریافت شده توسط متقاضی اشاره نمود.

در پایان اضافه نماییم که برای تحصیل در کانادا لازم است مجوز تحصیل دریافت نمایید که در واقع حکم ویزای تحصیلی برای دوران اقامت تان را خواهد داشت. اگر هم رشته انتخابی شما کمتر از شش ماه طول می کشد نیازی به دریافت این مجوز نخواهد بود.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato