قرارداد ایران خودرو و MAHLE امضا شد؛ تکنولوژی آلمان در موتورهای آینده ایران

قرارداد ایران خودرو و MAHLE امضا شد؛ تکنولوژی آلمان در موتورهای آینده ایران

ایران خودرو همانقدر که در انتخاب محصول و تولید خودروهای سواری وامدار صنعت خودروسازی فرانسه است و به گروه پژو سیتروئن (PSA) گرایش دارد، در زمینه فنی و تولید موتورهای جدید و تکنولوژی های سخت افزاری نیز به آلمان تمایل نشان می دهد که البته در پیشرو بودن آلمان در صنعت خودروسازی هیچ شکی نیست.

پس از توسعه موتور EF7 با شرکت E.F.V وابسته به دانشگاه فنی آخن، حالا و پس از لغو تحریم ها، ایران خودرو همکاری با شریک قدیمی خود MAHLE را از سر گرفته است و امروز قرداد همکاری جدیدی بین این دو کمپانی به امضا رسید.

MAHLE در صنعت خودروسازی کمپانی چندان مشهوری برای عموم افراد نیست اما در واقع همچون بوش و زیمنس، یکی از بازیگران اصلی و پشت پرده در زمینه طراحی و تولید قطعات فنی موتور محسوب می شود و یکی از شاخص ترین کمپانی ها در زمینه مهندسی و متالوژی موتورهای احتراق داخلی در سطح جهان است.

MAHLE-1

پیشینه همکاری ماهله و ایران خودرو به سال ها قبل و توسعه خط تولید موتورهای دیزل برای اتوبوس های درون شهری در تبریز بر می گردد. شرکت پیستون سازی تبریز در واقع ماحصل این پروژه است که سال هاست به تولید پیستون و قطعات فنی موتورهای دیزل مشغول است.

براساس آنچه در نمایشگاه توانمندی های صنعت خودرو ایران در اسفند ماه سال گذشته به نمایش در آمد، می توان انتظار یک خانواده از موتورهای سه و چهار سیلندر توربو و پیشرفته را برای محصولات آینده ایران خودرو داشت.

مدیرعامل ایران خودرو در مراسم امضای قرارداد این مشارکت از موتورهایی با رنج قدرت ۱۲۰ الی ۱۶۰ اسب بخار و ۲۸۰ نیوتن متر گشتاور و مصرف سوخت ۴.۷ لیتر در یکصد کیلومتر سخن گفته است.

هرچند که مسلما از نظر فنی دانش تولید چنین موتورهایی توسط MAHLE وجود دارد اما قیمت بالا، مسائل مهندسی از نظر کیفیت تولید و متالوژی نمونه های ایرانیزه شده و سازگاری با بنزین و شرایط استفاده در ایران از جمله نگرانی های هستند که می توانند در زمان اجرایی شدن این پروژه جدی شوند.

از طرف دیگر رنج قدرت ۱۶۰ اسب بخار عموما برای خودروهای بزرگ یا خانوادگی چندان کافی به نظر نمی رسد و ظاهرا ایران خودرو برنامه ای برای تولید خودروهای لوکس و قدرتمند با برند خود ندارد و احتمالا این خانواده از موتورها را با تیراژ تخمینی ۳۵۰ هزار دستگاه برای نسل های جایگزین دنا، سمند و پژو مورد استفاده قرار خواهد داد.

MAHLE-2

هرچند در حال حاضر نیز ایران خودرو نمونه توربو EF7 با قدرت حدودی ۱۵۰ اسب بخار و مصرف نسبتا مناسب را در اختیار دارد و می تواند در قدم های بعدی با کیفی سازی و به روز رسانی این پیشرانه قدرت های بیش از ۱۶۰ اسب بخار را نیز استخراج کند.

 براساس این قرداد قرار است تا نمونه اولیه از ۴ موتور به صورت پروژه مشترک بین مهندسان ایرانی و آلمانی و با انتقال دانش فنی از آلمان به ایران ساخته شود و سه نمونه دیگر توسط مهندسان ایرانی توسعه یابد.

از طرف دیگر سایپا ظاهرا برنامه هایی برای مشارکت با F.E.V دارد و در صدد توسعه موتوری سه سیلندر و ۱.۰ لیتری توربو با حدود یک صد اسب بخار توان است، این موتور می تواند بر روی خودروهای بعدی سایپا با پلت فرم جدید مورد استفاده واقع شود.

نظرات ۴

امکان ارسال نظر برای این نوشته وجود ندارد.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato