بررسی یک سنت شکن آمریکایی؛ 7 نکته درباره اولین شورولت کامارو چهار سیلندر تاریخ

بررسی یک سنت شکن آمریکایی؛ 7 نکته درباره اولین شورولت کامارو چهار سیلندر تاریخ

کاماروی جدید با تکیه بر ویژگی هایی چون طراحی عضلانی، موتورهای قدرتمند و قیمت بسیار مناسب یکی از خودروهای هیجان انگیز موجود در بازارهای جهانی است.

نشل ششم از این خودروی پرطرفدار، با موتورهای مختلفی وارد میدان شده که در بین آنها نمونه ۲ لیتری توربوشارژ نیز دیده می شود. جنرال موتورز این موتور چهار سیلندر را برای افرادی که به مصرف سوخت خودروی عضلانی خود اهمیت می دهند، تدارک دیده است.

در نگاه نخست شاید عده ای چندان دید مثبتی نسبت به این قضیه نداشته باشند، اما این موتور عملکردی فراتر از انتظار دارد.

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Grille-01

یکی از نویسندگان سایت مطرح autoguide بعد از حدود یک هفته رانندگی با نسخه ۱LT مجهز به پکیج RS، تجارب خود را در قالب ۷ نکته منتشر کرده که در ادامه به آنها می پردازیم.

۷. موتور یک برگ برنده است ...

درست است که موتوری ۲ لیتری برای یک خودروی عضلانی کم حجم به نظر می رسد، اما عملکرد آن کاملا تحسین برانگیز است. به کارگیری فناوری تزریق مستقیم سوخت، توربوشارژر و سایر تکنولوژی ها باعث شده که قدرت خروجی این موتور ۲۷۵ اسب بخار باشد؛ گشتاور بالای ۴۰۰ نیوتن متری نیز از دیگر نقاط قوت این موتور جدید محسوب می شود.

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Engine-02

اما با وجود این ایراداتی نیز به موتور ۲ لیتری وارد است. متاسفانه بیشترین میزان توان و گشتاور در دورهای بالاتر از ۳۰۰۰ حاصل می شود، همین امر باعث شده که برای دستیابی به بهترین میزان کارایی باید دور موتور را بالا نگه داشت.

در کل موتور عملکرد روان، ساکت و البته پرقدرتی دارد. طبق گفته های جنرال موتورز موتور ۲ لیتری چهار سیلندر قادر است در مدت زمانی کمتر از ۶ ثانیه، کامارو را از حالت سکون به سرعت ۶۰ مایل در ساعت برساند که شتاب بسیار مناسبی با توجه به مشخصات پیشرانه است.

۶. ... اما خوی تهاجمی ندارد

مطمئنا این موتور نقاط قوت زیادی دارد، اما اصلا چابک نیست. تاخیر سیستم توربو باعث شده که پس از فشردن پدال گاز باید مدتی منتظر بمانید تا موتور از خواب بیدار شده و شروع به شتابگیری کند! البته بعد از بیداری، شتابگیری چشمگیر می شود.

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Tachometer-01

محض مقایسه، موتور ۶.۲ لیتری هشت سیلندر V شکل نسخه SS همیشه آماده نشان دادن واکنش در هر سرعت و هر دنده ای است؛ کافیست کمی به پدال گاز اشاره کنید تا شاهد جهش کاماروی خود به سمت جلو باشید، این در حالیست که بعد از فشردن پدال گاز کامارو چهار سیلندر خود باید منتظر بمانید تا تصمیمات لازم برای شتابگیری اتخاذ و اجرا شود!

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Engine-01

بعد از بیداری و تصمیم برای شتابگیری صدای تولید شده توسط این موتور اصلا جذاب نبوده و بیشتر شبیه جیغ و داد شنیده شده از مطب دندان پزشکان است!

به جای نواختن یک ملودی دلنشین، موتور تا دورهای بالا فقط غر می زند! در طرف مقابل کاماروهای هشت سیلندر همیشه خروشان و آماده حمله بوده و صدای با ابهت تری دارد. کاماروی ۴ سیلندر در بهترین حالت صدایی شبیه به مالیبو دارد!

۵. مشکلات جعبه دنده

نسخه RS تست شده به یک گیربکس دستی مجهز شده بود. اگر چه در ابتدا این گیربکس باعث خوشحالی و هیجان بود، اما بعد از طی مسافتی کوتاه ایرادات آن نمایان شد. این گیربکس اصلا آن چیزی که باید باشد نیست و جنرال موتورز باید در طراحی شیفتر آن بازنگری کند.

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Interior-04

تعویض دنده آنقدر احساس ناخوشایندی به راننده منتقل می کند که احساس می کنید با هر تعویض صدمه ای جدی به قسمت های داخلی گیربکس وارد می کنید. گیربکس خودکار خیلی بهتر از این نمونه دستی است.

۴. نیمه پر لیوان

در کنار نقاط ضعف موتور و گیربکس، نقاط قوت و موارد دوست داشتنی زیادی درباره این نسخه از کامارو وجود دارد. رانندگی با این خودرو برای تازه کاران بهتر بوده و راحت تر تحت کنترل قرار می گیرد.

البته به لطف معماری سبک و محکم پلت فرم آلفا، رانندگان حرفه ای قادر خواهند بود مانورهای زیبا و حرکاتی هیجان انگیز با این کامارو انجام دهند.

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Gauges-02

علاوه بر اینها، کاماروی چهار سیلندر بسیار کم مصرف است. طبق آمار آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) این اتومبیل در داخل شهر ۱۱.۲، در جاده ۷.۸ و به صورت ترکیبی ۹.۸ لیتر سوخت مصرف می کند، اما در عمل اینطور نیست بلکه بسیار بهتر است!

در طول مدت تست حتی هنگام فشار به موتور و رانندگی با دورهای بالا، میانگین مصرف ترکیبی رقمی برابر با ۸.۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر شد که از میزان رسمی بیش از یک لیتر کمتر بود.

۳. هنوز بیرون از آن را نمی توان دید!

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Interior-02

مثل گذشته دید اطراف از داخل این نسل نیز اصلا خوب نیست، چیزی که البته ربطی به تعداد سیلندر ندارد اما نکته ایست که نباید از کنار آن به سادگی گذشت.

۲. معجزه شاسی

با انتخاب پکیج ۱,۹۵۰ دلاری RS کاماروی مدل پایه ۱LT به رینگ های زیبای ۲۰ اینچی با لاستیک های ران فلت (پنچر رو)، چراغ های اصلی HID (با نوردهی بهتر نسبت به نسخه معمولی)، چراغ های عقب LED و برخی خصوصیات ظاهری دیگر مجهز می شود.

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Headlight-01

در بخش سواری، به دلیل سیستم تعلیق سفت و خشک کوچکترین ناهمواری های موجود در مسیر در داخل کابین احساس شده و باعث وارد شدن ضربه می شوند. اما در سوی دیگر ماجرا کامارو با تکیه بر همین سیستم تعلیق خشک هندلینگی مثال زندنی داشته و پیچ ها را همانند بچه ای گرسنه که به ناگت ها حمله می کند، یکی پس از دیگری از میان بر می دارد!

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Engine-03-2

در پشت فرمان، راننده تمایل و جرات بیشتری برای عبور از پیچ ها پیدا می کند؛ تغییر مسیر نیز به آسانی ممکن بوده و البته حرکات خودرو نیز کاملا قابل پیش بینی است.

اگر چنانچه تمایل به مانورهای سنگین و چرخاندن خودرو (دونات) داشته باشید، با کمی تلاش این کار هم شدنی است اما نسخه هشت سیلندر SS در این مورد بسیار بهتر و مناسب تر است.

۱. آینده اکنون اینجاست

شاید یک موتور چهار سیلندر و یک خودروی عضلانی از دیدگاه تاریخی چندان سنخیتی با هم نداشته باشند، اما نتایج حاصل شده حاکی از چیز دیگریست. شورولت کاماروی ۲۰۱۶ ۱LT کاملا زیبا، به اندازه کافی سریع و البته برخلاف انتظار خودرویی کم مصرف و اقتصادی است.

2016-Chevrolet-Camaro-1LT-Rear-02

با این ویژگی ها، نسخه حاضر حدود ۳۰ هزار دلار قیمت دارد که با در نظر گرفتن سه آپشن بزرگ رقمی بسیار منطقی برای یک خودروی جذاب و هیجان انگیز به شمار می آید.

ویجیاتو
نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato