وزیر ارتباطات: «قطعاً یاندکس بهتر از گوگل با ما راه خواهد آمد»

آبان ماه سال گذشته وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورمان ضمن دیدار با همتای روسی خود از توافق های انجام شده برای گشایش دفتر جویشگر روسی یاندکس با هدف بهینه کردن خدمات خود برای مردم ایران خبر داد، اما پس از مدتی مسئولان این جویشگر طی بیانیه‌ ای اعلام کردند هیچ برنامه ای برای گشایش دفتر در ایران ندارند.

گفتنی است یاندکس چهارمین موتور جستجوی بزرگ جهان است که طبق آمار سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۵۰.۵ میلیون نفر بازدید روزانه داشته و در حال حاضر بزرگترین جویشگر روسی محسوب می شود. جویشگر یاندکس به دلیل اینکه در گذشته برخی مقررات ایران را رعایت نکرده بودفیلتر شد اما اکنون ظاهراً قرار شده مسئولان آن برای مذاکره پیرامون این قوانین به ایران بیایند.

طی سفر اخیر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به روسیه بار دیگر صحبت از همکاری با شرکت‌ های فناوری اطلاعات این کشور از جمله یاندکس مطرح شد؛ صحبت هایی که از سوی برخی رسانه‌ های روسی، به رفع فیلتر این جویشگر تعبیر شد.

Mobit

اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگوی تازه ای تأکید کرده است مذاکرات با روس‌ ها به رفع فیلتر این جویشگر در ایران محدود نبوده است. وی در این خصوص اظهار کرده است: «علاوه بر یاندکس درباره ی پکیجی از فعالیت‌ ها با کشور روسیه وارد مذاکره شدیم و شرکت‌ های آنها نیز بسیار علاقمند به همکاری با ایران بودند. رویکرد ما در ارتباط با این مذاکرات گسترده، خروج از انحصار آمریکایی و اروپایی در بعضی ابعاد حوزه ی فناوری بود».

به عقیده ی واعظی، این رویکرد قطعاً به ارتقای جایگاه ایران کمک خواهد کرد زیرا در حالت فعلی، بازار جستجوی اینترنتی در انحصار گوگل است.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرده است در صورتی که طرف روسی مقررات کشور ما را بپذیرد، قطعاً یاندکس بهتر از گوگل با ما راه خواهد آمد و خدماتش روی مردم باز می‌ شود.

نظرات ۲۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟