آئودی در حال کار بر روی سیستم تعلیقی است که ضربات را به انرژی تبدیل می کند

  آئودی در حال کار بر روی سیستم تعلیقی است که ضربات را به انرژی تبدیل می کند

امروزه در صنعت خودرو بازیابی انرژی های هدر رفته در قسمت های مختلف در حال تبدیل شدن به یک استاندارد است. انرژی از بین رفته در هنگام ترمزگیری یکی از اولین مواردی بود که مورد توجه قرار گرفت و تکنولوژی بازیابی آن از فرمول یک به خودروهای هیبریدی و حتی خودروهای عادی مثل مزدا ۶ راه پیدا کرد. اگر چه با این سیستم کارایی و مصرف سوخت اتومبیل ها بهبود نسبی پیدا کرده است، اما از نظر آئودی انرژی های دیگری نیز در حال هدر رفتن هستند که با ذخیره و به کارگیری آنها می توان به عملکرد بهتری دست یافت.

تکنولوژی i-ELOOP مزدا برای بازیابی انرژی هنگام ترمزگیری
تکنولوژی i-ELOOP مزدا برای بازیابی انرژی هنگام ترمزگیری

این کمپانی عقیده دارد انرژی ضرباتی که به سیستم تعلیق وارد می شود، قابل ذخیره سازی بوده و می توان از آن بهره برداری کرد. البته آئودی اولین شرکتی نیست که به این فکر افتاده، چرا که تقریبا سه سال پیش کمپانی  ZF با معرفی تکنولوژی GenShock ضربات وارد شده توسط ناهمواری های موجود در مسیر را از طریق سوپاپ های تعبیه شده در سیستم تعلیق به صورت انرژی ذخیره می کرد.

سیستم تعلیق رایج مولتی لینک در آئودی Q3
سیستم تعلیق رایج مولتی لینک در آئودی S3

در نمونه اولیه تکنولوژی آئودی که eROT نامگذاری شده، ضربه گیرها و کمک فنرهای رایج جای خود را به کمک فنرهای الکترومکانیکی چرخان افقی داده اند. ضربه های وارد شده به این کمک فنرها توسط مولد موجود به انرژی الکتریکی تبدیل شده و در باتری نیم کیلو واتی و ۴۸ ولتی تعبیه شده ذخیره می شود. در تست های انجام گرفته در جاده های معمولی آلمان،  ۱۰۰ الی ۱۵۰ وات انرژی به وسیله این سیستم بازیابی شده؛ همچنین در جاده های تازه ساخت ۳ وات و در مسیرهای سفت و نسبتا ناهموار ۶۱۳ وات انرژی بازیابی و ذخیره سازی شده است. پر واضح است که کارایی این تکنولوژی به میزان ناهمواری های مسیر بستگی دارد.

audi-reveals-suspension-that-captures-kinetic-energy-to-charge-the-battery_1
سیستم تعلیق ابداعی و جدید آئودی با نام eROT

با ورود انرژی ذخیره شده در باتری به چرخه حرکت خودرو، در هر کیلومتر سه گرم CO2 کمتری از اگزوز خارج می شود؛ همچنین مصرف سوخت نیز به میزان ۰.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر کاهش پیدا خواهد کرد. در کنار کاهش میزان آلایندگی و مصرف سوخت بهینه تر، آئودی اعلام کرده که خودروهای مجهز به تکنولوژی eROT سواری نرم تر و راحت تری را ارایه می کنند، البته میزان نرمی و سفتی سیستم تعلیق توسط مهندسین قابل تنظیم خواهد بود و مشتریان می توانند بنا به میل خود سطح نرمی سواری را انتخاب کنند. علاوه بر این به دلیل تغییر ساختار کمک فنرها و ضربه گیرها از حالت عمودی به افقی، فضای داخل کابین نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر چه در حال حاضر این تکنولوژی در مراحل اولیه تست می باشد، اما به دلیل نتایج حاصل شده آئودی احتمال استفاده از آن را در آینده بسیار زیاد می داند.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato