تکنولوژی فرمول یک برای خیابان؛ اطلاعات بیشتر از آستون مارتین AM-RB 001

خودروهای فرمول وان امروزی در واقع انقلابی در صنعت خودروسازی محسوب می شوند. این خودروها با مهندسی پیچیده ی خود می توانند در کمتر از 2.5 ثانیه به 96 کیلومتر در ثانیه برسند، به راحتی به سرعت 370 کیلومتر در ساعت در مسیرهای مستقیم دست یابند و پیچ ها را با سرعتی 5 برابر بیشتر از گران قیمت ترین خودروهای خیابانی طی کنند.

پیشرانه این خودروها 16 هزار دور در دقیقه دور می خورد تا بتواند این سرعت و شتاب را برای خودروی فرمول وان محقق سازد. حال فرض کنید خودرویی خیابانی با پیشرانه ای با تکنولوژی مشترک با خودروهای فرمول وان تولید شود.

کمپانی آستون مارتین با همکاری مهندسان تیم فرمول وان ردبول RedBull خودرویی استثنایی را تولید کرده که از تکنولوژی خودروهای فرمول وان بهره می برد.

دیگر نام سوپراسپرت برای این خودرو کافی نیست بلکه باید این خودروی سریع را هایپرکار HyperCar به نامیم، بلکه چنین نامی لایق این راکت زمین به زمین آستون مارتین باشد.

am-rb-001_06-1024x617

این خودروی مفهومی که با نام AM-RB 001 شناخته می شود توسط طراحان برجسته فرمول وان طراحی شده است.

آقای Adrian Newey و Marek Reichman در طراحی این خودرو اصول آیرودینامیکی خودروهای فرمول وان را رعایت کرده اند تا بتوانند مقاومت هوا را کم کنند.

طراحی این خودرو به گونه ای است که بدنه این خودرو هرچه بیشتر شبیه خودروهای فرمول وان شود تا بتواند تحمل فشارهای وارده و قدرت سرسام آور پیشرانه را داشته باشد.

aton-redbull-858

البته اطلاعات زیادی در مورد مشخصات فنی این خودرو اعلام نشده و تنها مشخصاتی که در دسترس است، استفاده از پیشرانه 12 سیلندر خورجینی است که توان تولید 1000 اسب بخار قدرت دارد.

با وجود وزن 1000 کیلوگرمی آن نسبت وزن به قدرت این خودرو یک به یک می شود که برای خودرویی اسپرت نسبتی عالی است، هرچند که این رقم هنوز با نسبت 0.6 کیلوگرم برای هر اسب بخار یک خودرو فرمول یک فاصله ای چشمگیر دارد.

aton-redbull-857

در صورت تولید، این خودرو قیمتی برابر با 2 تا 3 میلیون دلار خواهد داشت. این خودروی خاص پُلی بین خودروهای فرمول وان و خودروهای معمولی است.

هرچند باید منتظر ماند و دید که این خودرو می تواند در سرعت و شتاب سریعتر از بوگاتی شیرون ظاهر شود یا خیر.

بنابراین شاید دیگر راندن یک خودروی فرمول وان برای رانندگان غیر حرفه ای، آرزویی دست نیافتنی نباشد. البته با وجود قیمت بالای این خودرو فقط مولتی میلیاردرها شانس سواری با آن را خواهند داشت.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟