سرانجام علت اصلی تغییر رنگ آب استخر المپیک مشخص شد

تقریباً یک هفته ای هست که سبز شدن آب برخی استخر های مسابقات المپیک خبرساز شده و تعجب خیلی ها را برانگیخته است؛ ابتدا استخر مسابقات شیرجه و سپس استخر مسابقات واترپلو.

مقامات مسئول برگزاری مسابقات در تلاش برای توضیح این پدیده دست به دامان پاسخ های احتمالی زیادی شدند؛ از جمله رشد جلبک، و بر هم خوردن تعادل pH استخر در اثر استفاده ی زیاد.

اما حالا مسئولان المپیک نظر نهایی خود را در مورد علت اصلی تغییر رنگ استخر های مذکور اعلام کرده اند؛ ظاهراً یک نفر در انجام وظایف خود دچار اشتباه شده است.

به گفته ی نیویورک تایمز، در روز پنجم آگوست (۱۰ روز پیش)، یک نفر تصادفاً ۱۶۰ لیتر هیدروژن پراکساید به آب استخر مسابقات شیرجه اضافه می کند که این باعث می شود اثر کلرین موجود در آب خنثی شده و آب به رنگ سبز در بیاید. گفتنی است خنثی شدن اثر کلرین موجود در آب این استخر باعث رشد ترکیبات ارگانیکی شده است که جلبک نیز می تواند بخشی از آن باشد.

از هیدروژن پراکساید می توان به عنوان ماده ای پاک کننده برای استخر ها استفاده کرد، اما نه همراه با کلرین. استفاده ی هم زمان از این دو، اثر کلرین را خنثی می کند. این موضوع توسط سامانه های الکترونیکی مورد استفاده برای پایش وضعیت کیفی آب نیز مشخص نخواهد شد.

گوستاوو ناسیمنتو، از مسئولان برگزار کننده ی المپیک ریو، در کنفرانسی خبری اظهار داشته است که سامانه های پایش الکترونیکی آب استخر ها وجود کلرین در آب را تشخیص می دادند اما نمی توانستند متوجه خنثی شدن اثر آن در آب شوند.

پیش از رویداد شنای هماهنگ روز یکشنبه، که در آن ورزشکاران نیاز دارند برای عملکرد درست تا حدی یکدیگر را زیر آب ببینند، مقامات برگزار کننده ی مسابقات از تصمیم خود برای تخلیه ی ۳.۷ میلیون لیتر آب این استخر و جایگزین کردن آن با آب تمیز یکی از استخر های تمرینی خبر دادند.

به این ترتیب تا روز یکشنبه استخر مذکور رنگ عادی خود را بازیافت و دوباره در شرایطی قرار گرفت که کوچک ترین آسیبی برای کسی در بر نداشته باشد؛ چه از لحاظ جسمانی و چه از لحاظ نتایج کسب شده. این برای مسابقات المپیک اتفاق خوبی است، اما کل ماجرا مسئولین مسابقات را در شرایط بدی قرار داد.

ماریو آندرادا، سخنگوی بازی های المپیک ریو در این باره می گوید: «البته که این اتفاق مایه ی شرمساری است. ما میزبان بازی های المپیک هستیم، و ورزشکاران زیادی اینجا هستند. بنابراین موضوع آب به مسئله ی مهمی تبدیل می شود. باید می توانستیم این موضوع را زودتر برطرف کنیم. ما این درس دردناک را به سخت ترین شکل فرا گرفتیم».

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟