ساخت پوششی خوراکی بر پایه شیر که بهتر از پلاستیک مواد غذایی را حفظ می کند

ساخت پوششی خوراکی بر پایه شیر که بهتر از پلاستیک مواد غذایی را حفظ می کند

بشر تا به امروز راهکاری بهتر از کیسه های پلاستیکی را برای حفظ تازگی مواد غذایی نیافته است، اما همگان می دانند که استفاده بی رویه و سپس رهاسازی این مواد مصنوعی چه آسیبی را به محیط زیست و حیات بسیاری از جانوران وارد می سازد. به همین دلیل است که محققین سخت به دنبال روشی جایگزین می گردند که کمتر آسیب زا باشد. حالا متخصصین وزارت کشاورزی ایالات متحده به نوعی پوشش جایگزین دوستدار محیط زیست دست پیدا کرده اند که بر پایه یک ماده طبیعی، یعنی شیر خوراکی، ساخته شده و حتی قابل خوردن است.

ویژگی دیگر این لایه پوشش دهنده این است که تا ۵۰۰ برابر بهتر از مواد پلاستیکی می تواند در مقابل رسیدن اکسیژن به مواد غذایی مقاومت کند.

دانشمندان گروه سازنده دریافته اند که در شیر پروتئین خاصی به نام «کاسئین» (casein) وجود دارد که ترکیب پودر آن و آب می تواند ماده ای یک دست را برای تولید کیسه های نگهدارنده ارائه دهد. افزودن کربوهیدرات پکتین و گلیسیرین به این ماده، علاوه بر افزایش انعطاف پذیری، آن را در برابر رطوبت و حرارت زیاد نیز مقاوم می سازد.

casein-packaging-1

اگر از این ماده جدید در بسته بندی قهوه یا سوپ های آماده استفاده شود، در عوض پاره کردن و دور ریختن بسته بندی، می توان تمام بسته را در آب جوش انداخت. ضمن این که امکان افزودن طعم های مختلف به این کیسه های خوراکی نیز وجود دارد.

البته این اختراع جدید هنوز راه درازی تا تجاری سازی و ورود به بازار مصرف دارد، چرا که در ابتدا می بایست تست های طولانی و بسیار سختگیرانه سازمان های مرتبط با غذا و دارو را در کشورهای متعدد طی کند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato