بازگشت قدرت و سرعت به خیابان ها؛ واردات خودروهای +2500 سی سی مجددا آزاد شد

بازگشت قدرت و سرعت به خیابان ها؛ واردات خودروهای +2500 سی سی مجددا آزاد شد

بازگشت قدرت و سرعت به خیابان ها؛ واردات خودروهای +2500 سی سی مجددا آزاد شد

حدود دوسال قبل بود که مصوبه ای در راستای منع واردات خودروهای لوکس، گریبان خودروهای وارداتی را گرفت و باعث توقف واردات خودروهایی چون پورشه و مدل های قدرتمند مرسدس بنز، ب ام و و حتی تویوتا و کیا و هیوندایی شد.

در طول این مدت بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران تاکید می کردند که تصویب این قانون براساس حجم موتور ( ممنوعیت واردات خودروهای مجهز به موتورهای بیش از ۲.۵ لیتر)، منطقی نیست و جای بحث دارد.

اما تاکنون تغییری در این قانون پر حاشیه ایجاد نشده بود و از این رو بسیاری از خودروهای حتی غیر لوکس، صرفا به دلیل مجهز بودن به پیشرانه های حجیم، اجازه واردات به کشورمان را نداشتند.

porsche-cayenne

این مسئله در عمل باعث ناراضایتی مشتریان از خودروهای وارداتی شده بود، آنچنان که در برخی موارد حتی خودروهای فوق العاده گران قیمت و لوکس نظیر مدل های خاصی از مرسدس بنز ، ب ام و حتی پورشه علیرغم قیمت زیاد، عملکرد فنی کارامدی را از خود نشان نمی دادند و به عبارت دیگر شرایط منطقی بین قیمت خودروها و مشخصات فنی آن ها از بین رفته بود.

از سوی دیگر تصویب این قانون در نهایت نظر قانون گذار را نیز تامین نمی کرد، چرا که با وجود سخت گیری های بسیار، شاهد واردات خودروهایی نظیر پورشه ماکان با قیمت حدودی ۷۰۰ میلیون تومان یا ب ام و i8 با قیمت فروش بیش از ۲ میلیارد تومان بودیم که البته به دلیل برخوداری از موتورهای کم حجم، مشمول این قانون نمی شدند.

بنابراین ساعاتی پیش، دیوان عدالت اداری در راستای اصلاح این قانون، مصوبه قبلی دولت در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۳ را ابطال کرد و از این رو خودروهای توقیفی در گمرک نیز که به دلیل قانون قبلی، مجوز واردات به کشورمان را نداشتند، از گمرک ترخیص خواهند شد.

حالا باید منتظر ماند و دید که شرایط نهایی واردات این خودروها و تعرفه گمرکی در نظر گرفته شده برای آن ها به چه ترتیب خواهد بود.

2016-Toyota-LandCruiser-200-Series-v-2016-Lexus-LX570-6

از سوی دیگر پیش بینی می شود که قوانین جدیدی برای منع واردات خودروهای لوکس ابلاغ شود که احتمالا اینبار به جای حجم موتور، قیمت فروش خودروهای را شامل خواهد شد.

بنابراین تمامی زوایا و عواقب لغو قانون قبلی مشخص نیست، اما احتمالا در آینده نزدیک شاهد بازگشت خودروهای کره ای کیا و هیوندای و حتی تویوتا با موتورهای پرحجم و قیمت های رقابتی به بازار خواهیم بود و احتمالا این شرایط باعث شکسته شدن قیمت کاذب برخی از خودروهای شش سیلندر قدیمی خواهد شد که در پی قانون قبلی دچار حباب افزایش قیمت شده بودند.

از طرف دیگر پیش بینی می شود که محدودیت هایی برای واردات خودروهای بسیار گران قیمت به کشورمان اعمال شود که البته تفاوتی در شرایط مصرف کنندگان طبقه متوسط نخواهد داشت و تنها ممکن است باعث عدم عرضه برخی خودروهای بیش از ۵۰۰ میلیون تومان در بازار شود.

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل