نصب تلسکوپ ماهدشت و پرتاب ماهواره دوستی تا پایان سال

نصب تلسکوپ ماهدشت و پرتاب ماهواره دوستی تا پایان سال

رئیس سازمان فضایی ایران از اتمام مراحل نصب تلسکوپ رصد اجرام فضایی در مرکز فضایی ماهدشت و بهره برداری از آن در مهرماه و مصادف با هفته ی جهانی فضا خبر داده است. محسن بهرامی اظهار داشته است: «با تلاش های مستمر، توانستیم قرارگیری یک ماهواره را در منظومه ی ماهواره ای اپسکو توسط جمهوری اسلامی ایران به تصویب شورای اپسکو برسانیم».

وی در خصوص میزان پیشرفت این پروژه گفته است: «مراحل نصب تلسکوپ پروژه ی سیستم اپتیکی زمین پایه ی رصد اجرام فضایی که در چهار کشور پرو، پاکستان، چین و ایران از سوی سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) به تصویب رسیده بود، در مرکز ماهدشت در حال اتمام است».

بهرامی افزوده است: «در همین حال پروژه ی اشتراک گذاری داده های ماهواره ای کشورهای عضو اپسکو نیز تاکنون پیشرفت مناسبی داشته است و داده ها و دیتای بسیار غنی در مرکز فضایی ماهدشت موجود است که می تواند در سطح بین الملل مطرح باشد».

رئیس سازمان فضایی ایران درباره ی نهایی شدن مذاکرات پرتاب ماهواره گفته است: «امسال پرتاب ماهواره ی دوستی انجام خواهد شد و آمادگی پرتاب دوم را در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده خواهیم داشت. به نحوی که قرارداد ماهواره ی ظفر نیز در حال بازنگری است و تیم طراحی و ساخت ماهواره آت‌ست دانشگاه امیرکبیر نیز تلاش دارند این ماهواره را برای پرتاب دوم آماده کنند».

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.