با سرنوشت شرکت های برتر حباب دات-کام و مؤسسان آنها آشنا شوید [بخش دوم - آخر]

با سرنوشت شرکت های برتر حباب دات-کام و مؤسسان آنها آشنا شوید [بخش دوم - آخر]

در قسمت قبل خواندید که حباب دات کام به وضعیت اقتصادی شرکت های فناوری نوپا در بازه انتهایی هزاره دوم و سال های آغازین هزاره سوم اشاره دارد. در این عصر، فناوری های اینترنتی به تازگی متولد شده و مورد توجه سرمایه گذاران عام و خاص قرار گرفته بودند.

بیشتر شرکت هایی که در این دوران به حوزه اینترنت قدم گذاشتند، به یک باره با رشد خارق العاده در ارزش سهام روبرو شدند، اما بسیاری از آنها که بدون طرح و برنامه مالی حساب شده وارد گود شده بودند، سریعاً شکست خوردند. برای آشنایی بیشتر با این پدیده، پیشنهاد می کنیم دو مقاله زیر را مطالعه نمایید:

البته همان طور که دیدید، شکست کمپانی های اولیه به هیچ وجه سد راه پیشرفت بنیانگذاران آنها نشد، و اکثر آنها به سرعت در دیگر شرکت ها و استارتاپ ها به فعالیت پرداختند، یا سرمایه گذاری در استارتاپ های دیگر را تسهیل نمودند. در واقع بسیاری از سرویس ها و خدمات کنونی دنیای اینترنت را مدیون ایده های دوران مذکور هستیم.

در بین صدها کسب و کار که غروبی زودهنگام را در حباب دات کام تجربه کردند، نام های بزرگی به چشم می خورند. در ادامه با برخی از آنها آشنا می شوید.

Pets.com

11-pets

این وب سایت با نام ساده اش، تنها یک هدف را دنبال می کرد: فروش لوازم و مواد غذایی مربوط به حیوانات خانگی به صورت آنلاین. این کسب و کار توسط «گرگ مک‌لمور» راه‌اندازی شد و به سرعت توانست سرمایه هنگفتی را از شرکت Hummer Winblad تأمین نماید، ضمن اینکه Amazon.com نیز ۵۴% سهامش را خرید.

پس از این اقدام، «جولی وینرایت» به سمت مدیرعاملی این کمپانی منصوب شد که اداره این مجموعه را در روند نزولی اش بر عهده داشت. ظاهراً این کسب و کار زودتر از موعد راه‌اندازی شده بود و به همین دلیل با شکست مواجه شد.

زمانی که Pets.com تنها دو سال پس از تأسیس از فعالیت بازماند، ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه را نیز به باد داد و ارزش سهام آن پس از شروع خوب ۱۱ دلاری در فوریه ۲۰۰۰، به حدود ۱۹سنت رسید. جالب است که حتی تبلیغات گسترده از جمله حضور در مراسم روز شکرگزاری، سوپرباول ۲۰۰۰، عروسک های محبوب و برنامه های تلویزیونی مختلف نیز نتوانست مانع از این صعود و نزول زودهنگام شود.

گرگ مک لمور

«مک لمور» کارآفرین فعالی بود و پس از Pets.com در نقش مدیریت موزه بازی ها (Museum of the Game)، بنیان گذار Data Refinery و WebMagic و مدیر ارشد کارآفرینی شرکت Octane Realty & Development فعالیت نمود. او به راحتی از مشکلات روزهای پایانی Pets.com عبور کرد و سریعاً در دیگر حوزه ها مشغول به کار شد.

جولی وینرایت

او پس از Pets.com وب سایت SmartNow را با هدف کمک به زنان ۳۵ الی ۵۵ ساله در حوزه های مختلف سلامتی، بهداشت، روابط و غیره راه اندازی کرد، که فعالیتش در سایت ۲۰۱۱ متوقف شد. «وینرایت» پس از آن دست به قلم شد و کتاب «شروعی دوباره: پنج اشتباهی که زندگی ام را تغییر داد، و چگونه از بحران به سلامت عبور کردم» را نوشت. سپس سایت TheRealReal.com را پی ریزی نمود.

Kozmo

12-kozmo

۱۵ سال پیش از آن که سرویس Amazon Now بتواند شیوه خرید مردم در بسیاری از شهرها و کشورها را متحول سازد، «جوزف پارک» و «یونگ کانگ» وب سایت Kozmo.com را به راه انداختند. این وب سایت، به کاربران وعده می داد که انواعی از کالاها را با تحویل رایگان یک ساعته به دست آنها می رساند.

تحلیلگران با این سؤال مواجه شدند که چگونه کسب و کاری می تواند تحویل رایگان یک ساعته را به اجرا درآورده، و سودآوری نیز داشته باشد. سؤال آنها به جا بود، زیرا حتی عقد قرارداد با استارباکس نیز نتوانست این کمپانی را به سوددهی برساند.

پس از آن تغییری در شیوه مدیریت مناطق تحویل Kozmo ایجاد شد، اما باز هم نتیجه ای در بر نداشت، و این کمپانی در آوریل ۲۰۰۱، یعنی تنها سه سال پس از تأسیس، منحل گشت.

جوزف پارک

او زمانی که در آمازون مشغول به کار بود، Askville را به راه انداخت که مقدمه ای برای تأسیس Quora به شمار می رفت. سپس در ماه ژوئن ۲۰۰۹ آمازون را ترک کرد و به ریاست biblegateway.com منصوب شد.

یونگ کانگ

مسیر شغلی «کانگ» پس از Kozmo به آرامی سپری شد. او ابتدا به Citi و سپس به Lehman Brothers پیوست، و نهایتاً در Barclays Capital مشغول به کار شد. او بنیانگذار و مدیر KPK Capital به شمار می رود که در زمینه سهامی عمومی و خصوصی، درآمدهای ثابت و سرمایه گذاری در املاک و مستغلات فعالیت می کند. از دیگر سمت های او می توان به معاونت ارشد BG Strategic Advisers و متخصص سرمایه گذاری در Cambridge Capital اشاره کرد.

Startups.com

13-startups

این روزها فضاهای کاری مشترک، مراکز رشد و توسعه، و شتابدهنده های کسب و کار بسیار زیاد هستند، اما در روزهای آغازین اینترنت، چنین زیرساخت هایی برای کمک به کارآفرینان در راه اندازی مجموعه هایشان وجود نداشت. به همین دلیل «دونا جنسن» و «جاستین سگال» وب سایت Startups.com را به راه انداختند.

هدف آنها، کمک به شرکت های تازه تأسیس در حوزه خدمات معمول کسب و کار و برنامه ریزی بود. این شرکت در ازای دریافت هزینه اولیه (با شروع از ۲۵ هزار دلار) در زمینه دفتر کار، دکوراسیون و اثاثیه، IT، خدمات قانونی، پرداخت حقوق کارکنان، بیمه، مزایا و حتی بازاریابی به دیگر شرکت ها کمک می کردند.

نکته جالب این بود که تقریباً تمامی خدمات ذکر شده توسط استارتاپ های دیگر ارائه می شد. این وب سایت در ماه مارس ۲۰۰۰ با پشتیبانی سرمایه ریسک پذیر آغاز به کار کرد و در ادامه توانست ۱۵ میلیون دلار دیگر به سرمایه اش اضافه کند.

در نهایت پس از چندین مورد شکست در فعالیت های تجاری، Startups.com به کار خود خاتمه داد و میلیون ها دلار را به سرمایه گذاران اصلی اش بازگرداند.

دانا جنسن

پس از Startups.com، «جنسن» به تدریس دوره های MBA در UNC Chapel Hill پرداخت. سپس به عنوان مشاور در Vibrant Ventures مشغول به کار شد. این کمپانی خدمات مشاوره ای به بانک ها، شرکت های حقوقی و استارتاپ ها ارائه می کرد. جدیدترین کمپانی او Belle Boutiques نام دارد که نوعی فروشگاه آنلاین جهانی برای مبلمان و اثاثیه به شمار می رود.

جاستین سگال

فعالیت «سگال» عمدتاً حول محور املاک و مستغلات بود. او Boxer Property را از سال ۱۹۹۲ و Core Group Properties را از سال ۱۹۹۶ تحت مدیریت دارد. او همچنین شرکت Stemmons Enterprise را در ابتدای سال جاری میلادی تأسیس نمود. Stemmons یک کمپانی نرم افزاری سازمانی به شمار می رود که خدمات متنوع تجاری را ارائه می کند.

از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ «سگال» عضو هیئت مدیره مجموعه مدارس YEP Prep است که به آموزش و پرورش قشر محروم در هیوستن می پردازد.

Boo.com

14-boo

این وب سایت در نقش خرده فروشی آنلاین پوشاک فعالیت می کرد و توسط «ارنست مالمستن» و «کایسا لیندر» در سال ۱۹۹۹ راه اندازی شد. آتش این کسب و کار طی مدت ۱۸ ماه به سردی گرایید و در این بازه حدود ۱۳۵ میلیون دلار سرمایه کارآفرینی را بر باد داد.

ارنست مالمستن

بدون شک سقوط کسب و کار Boo.com داستان جذابی به شمار می رفت، در نتیجه «مالمستن» در سال ۲۰۰۲ کتاب «بوهو: داستان دات کام از بدایت تا نهایت» را منتشر ساخت. او در ادامه فعالیت کاری اش دوباره به حوزه تجارت الکترونیک پیوسته و به عنوان مدیر ارشد کمپانی بریتانیایی Lara Bohinc به فعالیت پرداخت. این وب سایت کالاهای لوکس را به صورت آنلاین به فروش می رساند.

کایسا لیندر

او پس از فروپاشی Boo.com همراه شوهرش به ایتالیا رفت و شرکت تبلیغاتی Studio Berg را تأسیس نمود.

Webvan

18-Webvan

در سال ۱۹۹۶ «لوئیس بردرز» که بنیانگذار کتاب فروشی های Borders بود، به این ایده عجیب رسید که امکان خرید مواد غذایی به صورت آنلاین و تحویل درب منزل خریداران را فراهم سازد. او برای دستیابی به این امر توانست ۳۹۶ میلیون دلار سرمایه را در عرضه اولیه سهام در اواخر سال ۱۹۹۹ جمع آوری نماید.

پس از زیان های متوالی، این کمپانی در سال ۲۰۰۱ از هم پاشید. اما رؤیای «بردرز» توسط آمازون و دیگر استارتاپ هایی که کسب و کار فروشگاه های موادغذایی را مختل می کردند، به کار گرفته شد. نهایتاً آمازون پس از یک دهه تلاش، توانست سیستم Webvan را به درستی پیاده سازی کند، و به کمک مدیران اجرایی کمپانی مذکور و زیرساخت های آن به راه اندازی Amazon Fresh پرداخت.

لوئیز بردرز

او با HDS دوباره به صنعت تجارت الکترونیک بازگشت، شرکتی که فروشگاه آنلاین محصولات لوکس به شمار می رود و محصولاتش از طریق انبارهای اختصاصی و سیستم حمل و نقل سفارشی HDS به دست مشتریان می رسد. این سرویس در سال ۲۰۱۷ راه اندازی خواهد شد. بردرز همچنین در شرکت Mercury Startups که کمک های مدیریتی و مالی به استارتاپ ها ارائه می کند، فعالیت دارد.

Excite

15-excite

این شرکت یکی از اولین خدمات دهنده های آنلاین اینترنتی بود که در سال ۱۹۹۴ توسط تعدادی از دانشجویان دانشگاه استنفورد، از جمله «جو کراوس» تأسیس شد و به عنوان یک پرتال وب و عملکردهای پایه جستجو فعالیت می کرد. پروژه مذکور از سوی شرکت International Data Group به ارزش ۸۰ هزار دلار پشتیبانی شده و به سرعت توانست سرمایه های بیشتری جذب نماید.

ابتدا شرکت Kleiner Perkins Caufield & Byers به مبلغ ۱.۵ میلیون دلار روی Excite سرمایه گذاری کرد و سپس Institutional Venture Partners نیز ۱.۵ میلیون دلار دیگر را به این مجموعه تزریق نمودند، و وب سایت نهایتاً در سال ۱۹۹۵ دایر گردید.

ژانویه سال بعد، «جرج بل» به عنوان مدیرعامل این کمپانی استخدام شد. در ماه آوریل ۱۹۹۶خدمات عمومی این وب سایت عرضه شد و در همین زمان، Intuit مقدار ۱۹ درصد از سهام کمپانی مذکور را خرید. سپس Excite اقدام به خرید Netbot کرده و قراردادی را با Ticketmaster منعقد کرد.

اما پس از آن اوضاع به هم ریخت. در ماه مارس ۱۹۹۸ این کمپانی اعلام کرد که زیان خالص آنها بالغ بر ۳۰ میلیون دلار بوده و تنها تا پایان سال قادر به تأمین هزینه هایشان هستند. پس از آن Excite با Home Network@ ادغام شد، اما این عمل نیز نتیجه ای در بر نداشت و نهایتاً در اکتبر سال ۲۰۰۱ کمپانی Excite@Home اعلام ورشکستگی نمود.

جو کراوس

او پس از تأسیس Excite@Home اقدام به راه اندازی Digitalconsumer.org نمود تا از حقوق مصرف کنندگان کالاهای دیجیتال دفاع کند. «کراوس» در هیئت مدیره گروه غیرانتفاعی Electronic Frontier Foundation نیز عضویت دارد، که آن هم به حقوق افراد در دنیای دیجیتال می پردازد. وقتی او مدیریت JotSpot که نرم افزارهای کمکی را برای کسب و کارها توسعه می دهد بر عهده داشت، این کمپانی توسط گوگل خریداری شد.

«کراوس» در گوگل به توسعه محصولات پروژه هایی همچون Open Social پرداخت. او در دوران شغلی خود به سرمایه گذاری های ریسک پذیر زیادی دست زد، و در سال ۲۰۰۹ به عنوان یکی از شرکای Google Ventures معرفی شد.

جرج بل

همه می دانیم که یاهو دو مرتبه پیشنهاد خرید گوگل را رد کرد، اما در سال ۱۹۹۸ کمپانی Excite نیز این فرصت را داشت که غول جستجوی امروزی را به قیمت تنها ۱ میلیون دلار خریداری کند، و حتی قیمت نهایی پیشنهاد به ۷۵۰ هزار دلار نیز کاهش یافت.

«بل» در دفاع از تصمیمش برای نخریدن گوگل، گفت در حال حاضر سرویس هایی همچون Excite ترجیح می دهند کاربران را روی وب سایت خود نگه دارند، تا اینکه آنها را به پایگاه های دیگر هدایت نمایند. در هر صورت این فرصت سوزی، تأثیر چندانی بر آینده شغلی او نداشت.

«بل» مدیریت اجرایی Upromise را بر عهده گرفت و به عنوان رئیس هیئت مدیره Mass Technology Leadership Council ایفای نقش کرد. او در هیئت مدیره شرکت های متعدد دیگری نیز عضویت داشته و در سال ۲۰۰۵ در مجموعه Residence به سمت مدیر اجرایی رسید.

Infoseek

16-infoseek

این وب سایت در سال ۱۹۹۴ توسط «استیو کرش» راه اندازی شد، و در سال ۱۹۹۷ به بیش از ۷.۳ میلیون بازدیدکننده ماهانه دست یافت. در سال ۱۹۹۸ کمپانی دیزنی اقدام به خرید Infoseek نمود و آن را با شرکت دیگری تحت عنوان Starwave ادغام کرد تا نهایتاً Go.com شکل بگیرد. یکی از نوآوری های اصلی Infoseek فروش تبلیغات بر اساس «پرداخت به ازای مشاهده» یا CPM بود.

آنها همچنین اولین موتور جستجو به شمار می رفتند که از هدف گذاری رفتاری استفاده می کردند. تمامی این موارد باعث نشد که توجه دیزنی به Infoseek ادامه یابد، و نهایتاً در سال ۲۰۰۱ سرویس مورد بحث متوقف شد. با این حال بخش های مختلف این کسب و کار به شرکت های دیگر واگذار گشت، البته برند Infoseek هنوز در کشورهای استرالیا، ژاپن و لهستان فعال است.

استیو کرش

او در سال ۱۹۹۹ شرکت Infoseek را ترک کرده و مدیرعامل Propel Software شد. در همان سال «بنیاد کرش» را نیز راه اندازی کرد که در حوزه های مختلف اقدامات بشردوستانه فعالیت می کند. از دیگر کسب و کار های «کرش» می توان به شرکت های Abaca Technology و OneID اشاره کرد. او در حال حاضر مدیرعامل کمپانی Token است که در زمینه نسل بعدی روش های پرداخت فعالیت دارد.

روبین لی

«لی» یکی از اعضای اولیه تیم مهندسی Infoseek به شمار می رفت که در سال ۱۹۹۹ این کمپانی را ترک کرد و به چین بازگشت، و در آنجا موتور جستجوی چینی Baidu را بنیان نهاد. شرکت مذکور در سال ۲۰۰۵ عمومیت یافت و «لی» هنوز در آن فعالیت دارد.

در سال ۲۰۱۴ «روبین لی» به عضویت شورای متخصصین مستقل سازمان ملل در زمینه تحول اطلاعات در حوزه توسعه پایدار درآمد.

Ask Jeeves (امروزه با نام Ask.com فعالیت دارد)

17-ask

این وب سایت در سال ۱۹۹۶ توسط «گرت گرونر» و «دیوید وارتن» تأسیس شده و نرم افزار مورد استفاده آنها از سوی «گری چیوسکی» توسعه یافت. محبوبیت این سایت در دوره پیش از گوگل به اوج رسید و این پیشرفت را مدیون شخصیت Jeeves بود. این فرد به شکل یک مستخدم آنلاین عمل می کرد و اطلاعات مورد نیاز کاربران را به دست آنها می رساند. همچنین کاربران از زبان طبیعی برای پرسیدن سؤالاتشان از Jeeves استفاده می کردند.

این قالب را می توان زمینه ساز عملیات جستجو به زبان طبیعی دانست که در حال حاضر در Google Instant به کار می رود، و به کاربران امکان می دهد سؤالاتشان را به شکل محاوره ای بپرسند. شخصیت Jeeves در سال ۲۰۰۶ بازنشسته شد، اما تا سال ۲۰۰۹ در وب سایت های بریتانیا و ایرلند به فعالیتش ادامه داد.

سرمایه اولیه کمپانی مذکور توسط Highland Capital Partners و Institutional Venture Partners در کنار گروه RODA تأمین شد، و ماه جولای ۱۹۹۹ عمومیت یافت. پس از آن ارزش سهام آنها به رقم نجومی ۱۹۰ دلار به ازای هر سهم رسید، اما در سال ۲۰۰۲ به ۸۶ سنت کاهش یافت.

پس از این روند نزولی، Ask Jeeves دستخوش تغییرات زیادی شد و نهایتاً نامش را به Ask.com تغییر داد، و در سال ۲۰۱۰ به طور کامل دریافت که نمی تواند با گوگل رقابت کند. به همین دلیل سرویس موتور جستجویش را متوقف نمود، اما هنوز به عنوان سایت پرسش و پاسخ فعالیت می کند.

گرت گرونر

«گرونر» در حال حاضر رئیس شرکت Nanomix Inc است، که شرکت تولیدی و تحقیقاتی بیوحسگر و تشخیص بیماری به شمار می رود. او همچنین بنیانگذار شرکت Alta Partners نیز هست که در استارتاپ های بیوفناوری و علوم زیستی فعالیت دارد.

دیوید وارتن

وارتن به عنوان مدیر ارشد فنی و پایه گذار چندین استارتاپ، از جمله وب سایت پخش ویدیوی GlobalStreams و شرکت بازی های ویدیویی Eye Games فعالیت کرده. او در حال حاضر مدیر فنی exactly.me به شمار می رود، که استارتاپی در حوزه پیام رسانی است.

گری چیوسکی

او پس از ترک Ask.com در سال ۲۰۰۶ به عنوان معاون ارشد مهندسی کمپانی Symantec در بخش محصولات عمومی منصوب شد. «چیوسکی» در حال حاضر مدیر بخش توسعه محصول در سرویس پیام رسان موبایل Tango است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato