تعداد اکانت های هک شده یاهو ممکن است بیش از ۲ برابر میزان اعلام شده باشد

به گفته ی یکی از مدیران سابق یاهو که با رویه های امنیتی این شرکت آشناست، تعداد قربانیان هک گسترده ای که در سال ۲۰۱۴ گریبانگیر شرکت مذکور شده و وسیع ترین هک تاریخ را رقم زده ممکن است بسیار بیشتر از ۵۰۰ میلیون کاربری باشد که پیش از این اعلام شده است. این در حالی است که صحبت ها در ابتدا پیرامون سرقت اطلاعات ۲۰۰ میلیون کاربر یاهو بود.

این مدیر سابق یاهو می گوید معماری سیستم بک اند یاهو به گونه ای ساماندهی شده است که این نوع رخنه ی اطلاعاتی می تواند اطلاعات گروه بسیار بزرگ تری از دارندگان اکانت های این شرکت را در معرض خطر قرار داده باشد.

او که ادعا می کند هنوز با کارمندان این شرکت از جمله مسئولان تحقیق و تفحص پیرامون رخنه ی اطلاعاتی ارتباط تنگاتنگی دارد، اظهار داشته: «به اعتقاد من رخنه ی اطلاعاتی یاد شده بسیار بزرگ تر از آن چیزی بوده که اعلام شد. اینکه آنها چگونه به رقم ۵۰۰ میلیون کاربر رسیده اند مشخص نیست».

نکته ای که در این میان وجود دارد آن است که یاهو نیز در گزارش خود اعلام کرده رخنه ی یاد شده اطلاعات «حداقل» ۵۰۰ میلیون کاربر را در معرض خطر قرار داده. اما برآورد یکی از مدیران سابق شرکت یاهو می گوید تعداد اکانت هایی که اطلاعاتشان به سرقت رفته می تواند از ۱ تا ۳ میلیارد متغیر باشد.

به گفته ی او تمام محصولات یاهو برای تأیید هویت کاربران از یک دیتابیس واحد یا UDB بهره می گیرند. بنابراین نام کاربری و گذرواژه ی تمام کسانی که وارد اکانت محصولاتی چون Yahoo Mail، Finance، یا Sports می شوند از طریق همین دیتابیس تأیید شده و سپس به آنها دسترسی داده می شود.

به گفته ی این شخص، دیتابیس مذکور بسیار بزرگ است. به اعتقاد وی در زمان وقوع رخنه ی اطلاعاتی در سال ۲۰۱۴، اطلاعات حدوداً ۷۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد کاربر فعال محصولات مختلف یاهو در ماه، به علاوه ی تعداد زیادی از کاربران غیر فعال این شرکت که اکانت خود را حذف نکرده بودند در این دیتابیس وجود داشته است.

اواخر سال ۲۰۱۳ ماریسا میر، مدیرعامل یاهو گفته بود این شرکت ماهانه ۸۰۰ میلیون کاربر فعال از سرتاسر جهان دارد؛ رقمی که در حال حاضر بالای یک میلیارد است. مدیر سابق یاهو می گوید «این میزان همان چیزی است که در حقیقت به خطر افتاده؛ کل دیتابیس اصلی اطلاعات شخصی کاربران یاهو».

بنا به شواهد موجود ظاهراً دیتابیس مرکزی کاربران محصولات یاهو، هنوز هم مخزن اصلی اطلاعات کاربران این شرکت محسوب می شود و کماکان فعال است.

مشخص نیست هکر ها دقیقاً چگونه موفق شده اند به این دیتابیس نفوذ کنند. خود یاهو نیز در مورد جزئیات رخنه ی اطلاعاتیِ رخ داده یا زمان کشف آن اطلاعات بیشتری افشا نکرده است. با این وجود، این احتمال هم وجود دارد که هکر ها علیرغم دسترسی به کل دیتابیس، تنها بخشی از اطلاعات آن را به سرقت برده باشند؛ امری که می تواند مؤید آمار و ارقام اعلام شده از سوی یاهو باشد.

شرکت یاهو از اعلام تعداد ایمیل های اخطاری که برای کاربران قربانی این رخنه ی اطلاعاتی فرستاده، و یا نحوه ی محاسبه ی رقم ۵۰۰ میلیون نفر خودداری کرده است.

مطالب مرتبط

گوگل: هکرهای دولتی به بیش از ۱۲ هزار کاربر حمله کرده اند

گوگل در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به بیش از 12 هزار کاربر که به عقیده آن طعمه هکرهای دولتی بوده اند، اخطار ارسال کرده است.داده های گروه Threat Analysis Group گوگل نشان می دهند که غول موتورهای جستجو بین ماه های ژوئیه تا سپتامبر سال 2019، به کاربران 149 کشور که هدف هکرهای... ادامه مطلب

آرون شوارتز؛ رابین هود اینترنت که خود را دار زد

آرون شوارتز، هکر و فعال سیاسی زبردستی که به دنبال آزادی اطلاعات در اینترنت بود، آنچنان مورد کینه دولت آمریکا قرار گرفت که به خاطر جرمی کوچک سایه هولناک نیم قرن زندان را بر سرش می دید. آرون ۲۶ ساله غرق در سرخوردگی خود را به دار آویخت تا دنیا یکی از درخشان ترین استعدادهایش... ادامه مطلب

کشف عملیات هک گسترده در قزاقستان؛ پای شاهین طلایی در میان است

شرکت امنیت سایبری چینی چیهو 360 به تازگی در گزارشی از اجرای عملیات هک گسترده در کشور قزاقستان خبر داده است.این حملات، تمامی افراد و سازمان ها از جمله نهادهای دولتی، نیروهای نظامی، دیپلمات های خارجی، محققین، خبرنگاران، شرکت های خصوصی، مراکز آموزشی، شخصیت های دینی، مخالفان دولت را هدف گرفته اند. در واقع تمام... ادامه مطلب

کشف بیش از ۱.۲ میلیارد رکورد داده در دیتابیس ناامن؛ مقصر کیست؟

محققان امنیتی سروری را شناسایی کرده اند که در آن بیش از یک میلیارد رکورد از قبیل نام و شماره تماس افراد بدون هیچ حفاظتی به حال خود رها شده بودند.دو محقق امنیتی دارک وب به نام های «وینی ترویا» و «باب دیاچنکو» موفق به شناسایی یک سرور جستجوی «الاستیک سرچ» شده اند که در... ادامه مطلب

اپراتور T-Mobile هک شد

کمپانی مخابراتی T-Mobile از دسترسی هکرها به داده های مشترکان این شرکت پس از نفوذ موفق آنها به شبکه خود خبر داد.شعبه آمریکایی T-Mobile علی رغم تایید نفوذ هکرها از طریق یک رخنه امنیتی، تعداد مشترکانی که اطلاعاتشان لو رفته را اندک اعلام کرده است. ظاهرا کارشناسان امنیتی این اپراتور پس از پی بردن به... ادامه مطلب

رای سنگین دادگاه برای هکری که به ناتو و وزارت دفاع آمریکا حمله کرد

یک هکر آمریکایی به جرم اجرای حملات DDoS علیه ناتو، وزارت دفاع ایالات متحده و سازمان های دولتی دیگر به ۶ سال زندان و بیش از ۶۵۰ هزار دلار جریمه محکوم شد.«جمیز رابینسون» ۳۳ ساله در اردیبهشت امسال بازداشت شد. جالب اینجاست که خود وی تمام حملات محروم سازی از سرویس یا DDoS اجرا شده را در صفحه... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟