ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هک اطلاعات کاربران یاهو
تکنولوژی

وسیع ترین هک تاریخ؛ اطلاعات کاربری ۵۰۰ میلیون کاربر یاهو به دست هکرها افتاده است

به نظر می رسد ابعاد ماجرای هک شدن اطلاعات کاربران یاهو بسیار بزرگ تر از آن چیزی است که پیش از این تصور می شده. این شرکت اینترنتی در روز پنجشبه با برگزاری یک کنفرانس ...

به نظر می رسد ابعاد ماجرای هک شدن اطلاعات کاربران یاهو بسیار بزرگ تر از آن چیزی است که پیش از این تصور می شده. این شرکت اینترنتی در روز پنجشبه با برگزاری یک کنفرانس خبری اعلام نمود که در جریان هک سال ۲۰۱۴ اطلاعات بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر این شرکت افشا شده است.

بر این اساس مشخصات فردی، آدرس های ایمیل، شماره تلفن، تاریخ تولد و در برخی موارد سوال و جواب امنیتی این تعداد کاربر در اختیار هکرها قرار گرفته است.

مقامات یاهو، که در نیمه راه واگذاری هسته اصلی کمپانی خود به اپراتور مشهور ورایزن هستند، اعلام نموده اند که به شکل نزدیک با مقامات قانونی برای یافتن مجرمین همکاری خواهند کرد. به اعتقاد آنها هکرهای مذکور از حمایت های دولتی برخوردار بوده اند، گرچه نام کشوری خاص در این میان مطرح نشده است.

این شرکت از کاربران خود خواسته در صورتی که از سال ۲۰۱۴ تا به امروز رمز حساب کاربری خود در سرویس های مختلف یاهو را تغییر نداده اند، حتماً به این کار اقدام نمایند.

از دیدگاه متخصصین امنیتی، حجم گسترده این دزدی سایبری اهمیت انتخاب رمزهای قدرتمند غیر قابل پیش بینی و عدم استفاده از رمز های مشترک برای حساب های کابری مختلف را یادآوری می کند.

شرکت ورایزن که قصد دارد با پرداخت ۴.۸۳ میلیارد دلار مالک کسب و کار یاهو شود، در این باره اعلام داشته که آنها در طی دو سال گذشته از ماجرای این هک و لو رفتن اطلاعات باخبر بوده اند، اما این ماجرا تاثیر اساسی در اصل انعقاد قرارداد مذکور نخواهد داشت.

بر اساس دیدگاه برخی متخصصین، شرکت یاهو در اعلام ابعاد این نفوذ امنیتی دچار قصور شده است، به خصوص که بسیاری از کاربران از رمزی مشترک برای حساب های کاربری خود در وبسایت های مختلف استفاده می کنند. به عبارت دیگر، لو رفتن اطلاعات هویتی، آدرس های ایمیل و رمزهای عبور در یاهو، تنها محدود به سرویس های این کمپانی نمی شود و در طی دو سال گذشته حریم خصوصی بسیاری از افراد را در سایر سرویس های اینترنتی نیز به خطر افتاده است.

بر اساس بررسی های به عمل آمده توسط موسسه غیر دولتی «Privacy Rights Clearinghouse»، که به طور تخصصی به بررسی نقص های امنیتی در حوزه فضاهای سایبری می پردازد، هک اطلاعات کاربران یاهو وسیع ترین و بزرگترین عملیات هکری است که تاکنون اتفاق افتاده.

گرچه شرکت یاهو پس از خبردار شدن از این نفوذ امنیتی، اقداماتی برای حفظ اطلاعات کاربران خود به کار بسته است، اما همان طور که در بالاتر اشاره شد، خطر اصلی مربوط به لو رفتن رمز عبور کاربران یاهو در سایر سرویس های اینترنتی است.

اگر به یاد داشته باشید، پس از هک شدن اطلاعات کاربری بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از افراد عضو لینکدین بود که حساب اختصاصی مارک زاکربرگ در توییتر هم هک شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (12 مورد)
  • molavy
    molavy | ۲ مهر ۱۳۹۵

    تیر خلاص بر سر یاهو

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی