همه چیز درباره آیفون ۱۱

آزمایش تکنیک اصلاح ژنتیکی CRISPR روی یک بیمار مبتلا به سرطان ریه در چین

بنابر گزارش نشریه نیچر، دانشمندان چینی برای نخستین بار در دنیا سلول های دستکاری شده با تکنیک اصلاح ژنوم موسوم به CRISPR را به یک بیمار تزریق کردند.

در جریان این اقدام که بخشی از یک آزمایش بالینی به سرپرستی Lu You (از آنکولوژیست های بیمارستان West China در استان Chengdu محسوب می شود)، سلول های ایمنی بیماری که به نوع شدیدی از سرطان ریه مبتلا بود دستکاری و سپس مجددا به بدن وی تزریق شدند تا توانایی بدنی فرد برای مقابله با بیماری بالا برود.

البته ناگفته نماند که آزمایشات بالینی با استفاده از سلول های دستکاری شده پیشتر نیز انجام گرفته بودند اما این نخستین باری است که دانشمندان از تکنیک CRISPR برای این منظور بهره می گیرند؛ نوعی ابزار کپی و پست ژنتیکی که فرایند اصلاح سلول ها را ساده تر و البته ارزان تر می کند.

مستر بلیط

این تکنیک می تواند به دانشمندان امکان دهد که سلول ها را با سرعت بیشتری کشت داده و تکثیر نمایند و علاوه بر این، دستورالعمل هایی را برای از بین بردن سلول های سرطانی به آنها بیافزایند. اضافه نماییم که قرار است فرایندی مشابه به این برای درمان انواع سرطان سال آینده در آمریکا صورت بگیرد.

اما در چین؛ دانشمندان برای انجام این آزمایش سلول های ایمنی را از خون بیمار دریافت کرده و سپس با استفاده از تکینک یاد شده ژنی که باعث کند شدن واکنش ایمنی در آنها می گردد را غیر فعال نمودند. به بیان دیگر، سرطان از این ضعف برای گسترش در بدن استفاده می کند.

در مرحله بعدی دانشمندان سلول های اصلاح شده را تکثیر کرده و آنها را مجددا به بدن بیمار تزریق کردند. امید می رود که در ادامه سلول های جدید بیمار را برای مقابله با سرطان ریه یاری نمایند.

Lu در مصاحبه با نشریه نیچر اعلام کرد که اولین تزریق با موفقیت انجام شده و بیمار به زودی تزریق دوم را دریافت می کند، با این همه وی جزئیات بیشتری را در این رابطه ارائه نکرد.

این دانشمندان که چندان ماه پیش تاییده های اخلاقی برای انجام این تست را دریافت کرده، در این باره می گوید در نظر دارد ده نفر را با استفاده از این تکنیک درمان کند. در ادامه بیمارانی که تحت درمان قرار گرفته اند به مدت شش ماه تحت نظر گرفته می شوند تا مشخص شود که آیا تزریق های صورت گرفته روی آنها موفقیت آمیز بوده است یا خیر.

اما حتی اگر این تکنیک با موفقیت روبرو شود، باز هم جامعه هدف کوچک تر از آن است که اثربخشی یا بی فایده بودن آن را معین نماید. هرچند که کلیت این پروژه در نوع خود امیدوار کننده است.

گفتنی است که تا به امروز دستکاری ژنتیکی انسان با استفاده از این تکنیک منتقدان زیادی داشته اما سلول هایی که این در این آزمایش بالینی هدف قرار گرفته اند پیچیدگی های اخلاقی کمتری دارند زیرا قرار نیست که به نوزادی منتقل شوند. در واقع بیمار تنها فردی است که اثرات دستکاری سلول های ایمنی اش را احساس می کند.

منبع:
engadget
خرید بلیط هواپیما
برچسب ها

مطالب مرتبط

شکلات تا 30 سال دیگر منقرض خواهد شد

نتایج تحقیقات کارشناسان نشان می دهد که کاهش رطوبت و  افزایش دمای هوا تا سال 2050 به انقراض گیاه کاکائو که ماده اصلی شکلات است منجر خواهد شد و حالا دانشمندان از طریق تغییر ژن گیاهان به دنبال جلوگیری از این مساله هستند.شکلات و کاکائو در تمام کشورهای دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار هستند اما... ادامه مطلب

کدام جهش ژنتیکی انسان‌‌ها را به شکارچیانی دونده و قدرتمند تبدیل کرد؟

به تازگی محققان متوجه شده‌اند که میلیون سال قبل از دست دادن یک ژن به خصوص موجب شده ماهیت انسان نخستین از موجودی شبیه به میمون که بالای درخت زندگی می‌کرد، تغییر کند. این جهش ژنتیکی موجب شد که انسانها از پناه گرفتن در میان درختان فاصله بگیرند و به شکارچیانی قدرتمند در صحرای آفریقا... ادامه مطلب

آنچه که لازم است در مورد سرطان بدانیم [قسمت اول]

شنیدن واژه سرطان به تنهایی دلهره آور و ترسناک است و دلیل خوبی برای این ترس وجود دارد. سرطان، پس از امراض قلبی، دومین عامل مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا است و سالانه گریبانگیر بیش از نیم میلیون نفر در این کشور می شود.اگرچه طی سال های اخیر از سرطان یک غول بی... ادامه مطلب

نخستین آزمایش های کریسپر روی انسان، بزودی در آمریکا آغاز می شود

اواسط سال 2016 میلادی، مقامات فدرال چراغ سبز خود را به دانشگاه پنسیلوانیا نشان دادند تا نخستین آزمایش های ویرایش ژن کریسپر در ایالات متحده انجام شود. به نظر می رسد که این انستیتو حالا روی تکنیک های کریسپر تسلط بیشتری داشته و از نظر تئوری، برای آغاز ویرایش ژن آماده است. بنابر اطلاعات تازه،... ادامه مطلب

گوگل با هوش مصنوعی به جنگ سرطان می رود

در چند سال اخیر هوش مصنوعی با سرعتی چشمگیر در حال پیشرفت بوده است و هر روز نمونه های هوشمندتر در کنار کاربردهای جدیدتر برای این فناوری معرفی می شوند. اگر تحقیقات جدید کمپانی گوگل به نتیجه برسد، در آینده ای نه چندان دور شاهد استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص سریع تر انواع سرطان خواهیم بود.در قدم... ادامه مطلب

دانشمندان وجود لایه ثانویه پنهان از اطلاعات را در DNA انسان تایید کردند

برپایه برخی فرضیات مطرح شده از سوی پزشکان، تنها اطلاعات رمزگذاری شده درون DNA نیستند که خصوصیات انسان را تعریف می کنند و در مقابل شیوه تا شدن DNA نیز که مشخص می کند کدام ژن ها بیشتر در بدن مان خود را نشان دهند، هم در این مساله موثر است.این حقیقتی است که زیست شناسان سالهاست... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x