آزمایش تکنیک اصلاح ژنتیکی CRISPR روی یک بیمار مبتلا به سرطان ریه در چین

بنابر گزارش نشریه نیچر، دانشمندان چینی برای نخستین بار در دنیا سلول های دستکاری شده با تکنیک اصلاح ژنوم موسوم به CRISPR را به یک بیمار تزریق کردند.

در جریان این اقدام که بخشی از یک آزمایش بالینی به سرپرستی Lu You (از آنکولوژیست های بیمارستان West China در استان Chengdu محسوب می شود)، سلول های ایمنی بیماری که به نوع شدیدی از سرطان ریه مبتلا بود دستکاری و سپس مجددا به بدن وی تزریق شدند تا توانایی بدنی فرد برای مقابله با بیماری بالا برود.

البته ناگفته نماند که آزمایشات بالینی با استفاده از سلول های دستکاری شده پیشتر نیز انجام گرفته بودند اما این نخستین باری است که دانشمندان از تکنیک CRISPR برای این منظور بهره می گیرند؛ نوعی ابزار کپی و پست ژنتیکی که فرایند اصلاح سلول ها را ساده تر و البته ارزان تر می کند.

این تکنیک می تواند به دانشمندان امکان دهد که سلول ها را با سرعت بیشتری کشت داده و تکثیر نمایند و علاوه بر این، دستورالعمل هایی را برای از بین بردن سلول های سرطانی به آنها بیافزایند. اضافه نماییم که قرار است فرایندی مشابه به این برای درمان انواع سرطان سال آینده در آمریکا صورت بگیرد.

اما در چین؛ دانشمندان برای انجام این آزمایش سلول های ایمنی را از خون بیمار دریافت کرده و سپس با استفاده از تکینک یاد شده ژنی که باعث کند شدن واکنش ایمنی در آنها می گردد را غیر فعال نمودند. به بیان دیگر، سرطان از این ضعف برای گسترش در بدن استفاده می کند.

در مرحله بعدی دانشمندان سلول های اصلاح شده را تکثیر کرده و آنها را مجددا به بدن بیمار تزریق کردند. امید می رود که در ادامه سلول های جدید بیمار را برای مقابله با سرطان ریه یاری نمایند.

Lu در مصاحبه با نشریه نیچر اعلام کرد که اولین تزریق با موفقیت انجام شده و بیمار به زودی تزریق دوم را دریافت می کند، با این همه وی جزئیات بیشتری را در این رابطه ارائه نکرد.

این دانشمندان که چندان ماه پیش تاییده های اخلاقی برای انجام این تست را دریافت کرده، در این باره می گوید در نظر دارد ده نفر را با استفاده از این تکنیک درمان کند. در ادامه بیمارانی که تحت درمان قرار گرفته اند به مدت شش ماه تحت نظر گرفته می شوند تا مشخص شود که آیا تزریق های صورت گرفته روی آنها موفقیت آمیز بوده است یا خیر.

اما حتی اگر این تکنیک با موفقیت روبرو شود، باز هم جامعه هدف کوچک تر از آن است که اثربخشی یا بی فایده بودن آن را معین نماید. هرچند که کلیت این پروژه در نوع خود امیدوار کننده است.

گفتنی است که تا به امروز دستکاری ژنتیکی انسان با استفاده از این تکنیک منتقدان زیادی داشته اما سلول هایی که این در این آزمایش بالینی هدف قرار گرفته اند پیچیدگی های اخلاقی کمتری دارند زیرا قرار نیست که به نوزادی منتقل شوند. در واقع بیمار تنها فردی است که اثرات دستکاری سلول های ایمنی اش را احساس می کند.

مطالب مرتبط

با الک جافریز، کاشف تکنیک انگشت‌نگاری دی‌ان‌ای آشنا شوید

در روز ۱۰ سپتامبر سال ۱۹۸۴ میلادی، الک جافریز، متخصص ژنتیک، سه کلمه در دفترچه قرمز رنگ روی میزش نوشت «۳۳ اتوراد، خاموش». این جمله به معنای پایان یافتن آزمایشی بود که همان تابستان کلید خورده و قرار بود به بررسی چگونگی انتقال بیماری‌های موروثی از یک عضو خانواده به عضو دیگر بپردازد. آزمایش به... ادامه مطلب

واکسن کرونا روسیه در بدن ۱۰۰ درصد دریافت‌کنندگان آنتی‌بادی تولید کرد

واکسن کرونا روسیه که پیش از این به خاطر آزمایش‌های ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته بود، در بدن تمام داوطلبان آنتی بادی تولید کرده است.ماه گذشته بود که پوتین از تولید نخستین واکسن کرونا توسط روسیه خبر داد. این واکسن دو مرحله‌ای بر پایه «آدنوویروس» سرماخوردگی و توسط «مرکز تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالئی» تولید شده اما فقدان... ادامه مطلب

درمان احتمالی بیمار HIV بدون تزریق سلول های بنیادی

نتایج یک تحقیق نشان می دهند که یک زن آلوده به ویروس HIV احتمالا بدون دریافت سلولهای بنیادی درمان شده است. لورین ویلنبرگ ۶۶ ساله از کالیفرنیا در سال ۱۹۹۲ میلادی به این ویروس آلوده شد و دانشمندان می گویند او یکی از جمعیت ۰.۵ درصدی از بیمارانی است که سیستم ایمنی بدن شان بدون... ادامه مطلب

تایید اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا؛ کارایی واکسن زیرسوال می‌رود؟

دانشمندان دانشگاه «هنگ کنگ» اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا را به صورت بالینی تایید کردند که می‌تواند پیامدهایی برای اثربخشی واکسن کرونا داشته باشد.بیش از ۶ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و دانشمندان به تحقیقات پیرامون این بیماری ادامه می‌دهند. یکی از سوالات مهم درباره کووید-۱۹، ابتلای مجدد افراد به آن... ادامه مطلب

۹ دلیل برای اینکه به عرضه واکسن کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین باشیم

درحالی که فصل پاییز به سرعت نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، بسیاری این سوال برایشان پیش آمده که آیا تلاش محققان برای ساخت واکسن ویروس کووید-۱۹، بزودی به ثمر خواهد نشست یا خیر.مقاله‌ای که پیش روی شماست توسط ویلیام پتری نوشته شده. پزشک و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه ویرجینیا و کسی که به تحقیق روی... ادامه مطلب

دومین واکسن کرونا روسیه مرحله اول آزمایش‌ها را با موفقیت گذراند

واکسن «EpiVacCorona» در آزمایش‌های بالینی صورت گرفته روی تعداد محدودی از داوطلبان عوارض جانبی خاصی به همراه نداشته است.با گسترش هرچه بیشتر کرونا در نقاط مختلف جهان موسسات بسیاری روی توسعه واکسن و دارو برای این بلای مهلک تمرکز کرده‌اند و روسیه هم در این زمینه از کشورهای پیشرو است که مدتی پیش از واکسن... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟