اسپیس اکس و پیروزی در قرارداد پرتاب ماهواره های ناسا

اسپیس اکس و پیروزی در قرارداد پرتاب ماهواره های ناسا

اسپیس اکس و پیروزی در قرارداد پرتاب ماهواره های ناسا

کمپانی خصوصی اسپیس اکس موفق شد تا یک بار دیگر قراردادی را با ناسا امضا کند، تفاهمی که به ارسال ماهواره های ناسا به فضا در کمتر از ۵ سال آینده اشاره دارد. ماهواره مورد بحث که به اختصار SWOT خوانده می شود، طراحی شده تا اقیانوس های کره زمین را بررسی کرده و اولین نقشه برداری جهانی از آب های سطحی را ارائه دهد.

این ماهواره به وسیله یکی از راکت های فالکون ۹ شرکت اسپیس اکس، در ماه آپریل ۲۰۲۱ از پایگاه نیرو هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا به فضا پرتاب خواهد شد.

شرکت مورد بحث، پیش از این در ماه ژانویه، ماهواره پایشگر اقیانوس Jason-3 را برای ناسا به فضا پرتاب کرد و قرار است طی سال آینده نیز ماهواره ای دیگر با نام اختصاری TESS را به فضا بفرستد که برای نقشه برداری از سیاره های کوچک موجود به دور ستاره هایی خارج از منظومه شمسی کاربرد دارد.

photogalhiresimage_32-w600

مجموع هزینه ارسال SWOT به فضا ۱۱۲ میلیون دلار برآورد شده که احتمالا بیش از نصف کل هزینه برای تامین بودجه خرید موشک فالکون ۹ اختصاص داده شده. این در حالی است که هزینه کل ارسال Jason-3 به فضا حدود ۸۲ میلیون و هزینه ارسال TESS حدودا ۸۷ میلیون دلار برآورد شده بود.

با این حال، چند ده میلیون اضافه تر به خاطر اسپیس اکس و موشک هایش نیست و ناسا گفته که مجموعا هزینه ساخت SWOT گران تر از آب در آمده و مجموعه های دیگری نیز باید برای ارسال این ماهواره به فضا کمک کنند که تامین هزینه این سازمان ها نیز هزینه بر است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل