همه چیز درباره آیفون 13
نمایشگر جدید ژاپن دیسپلی، مشکلات رایج واقعیت مجازی را برطرف می کند

نمایشگر جدید ژاپن دیسپلی، مشکلات رایج واقعیت مجازی را برطرف می کند

یکی از مشکلات استفاده از موبایل های هوشمند در هدست های واقعیت مجازی این است که نمایشگر این دستگاه ها، برای نمایش تصاویر واقعیت مجازی ساخته نشده اند. نمایشگر اسمارت فون ها، هرچند گاه از رزولوشن بسیار بالایی بهره مند هستند، به گونه ای توسعه نیافته اند که از پس نیازهای واقعیت مجازی در زمینه نرخ رفرش صفحه برآیند و همین مسئله می تواند به مشکل مشاهده خطوط میان پیکسل ها منجر گردد.

حالا ژاپن دیسپلی در تلاشی برای حل کردن این مشکل که روی بسیاری از هدست های واقعیت مجازی مبتنی بر موبایل به چشم می خورد، در حال قرار دادن تعداد پیکسل های بیشتری در هر اینچ است تا نمایشگری مناسب برای واقعیت مجازی فراهم آورد. این کمپانی که به صورت مشترک توسط سونی، توشیبا و هیتاچی اداره می شود، در حال توسعه نمایشگری ۳.۴۲ اینچی با رزولوشن ۱۴۴۰x1700 است که در هر اینچ، ۶۵۱ پیکسل را به نمایش می گذارد.

تصویر پایین، به خوبی تفاوت هایی که با افزودن پیکسل های بیشتر به وجود می آید را نمایش می دهد و می توان دید با پیکسل های اضافه، تصویر نیز وضوح بیشتری می یابد.

161117_a-w600

اما تعداد پیکسل ها، تنها یک فاکتور مهم به شمار می رود و به تنهایی کافی نیست؛ بنابراین نمایشگر جدید ژاپن دیسپلی از نرخ رفرش ۹۰ هرتز و سرعت پاسخ دهی بین ۳ الی ۶ میلی ثانیه نیز بهره می برد که موجب کاهش ماتی تصویر شده و از بروز سردرد یا بیماری حرکت در کاربر جلوگیری می کند. در تصویر پایین و در سمت چپ، میزان ماتی تصویر در یک نمایشگر عادی و در سمت راست، نمایشگر واقعیت مجازی ژاپن دیسپلی به چشم می خورد.

161117_b-w600

با مشاهده تفاوت های به وجود آمده، کمپانی ژاپنی مورد اشاره می گوید که در حال حاضر، روند توسعه نمایشگری با پشتیبانی از ۸۰۰ پیکسل به ازای هر اینچ را نیز آغاز نموده که قطعاً بهبود و وضوح هرچه بیشتر تصاویر را به همراه خواهد داشت.

اما سوال اینجاست که نمایشگر جدید ژاپن دیسپلی دقیقاً در کدام بازار واقعیت مجازی جای خواهد گرفت. هدست های HTC Vive، آکیلس ریفت و پلی استیشن وی آر (بررسی دیجیاتو) از همین حالا نمایشگرهایی با نرخ رفرش ۹۰ هرتز یا بالاتر دارند، بنابراین دستآورد مورد توجه ژاپن دیسپلی، در میزان پیکسل های نمایشگر است که هر سه هدست مورد اشاره از نمایشگرهایی ضعیف تر نسبت به آن بهره می برند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato