پژوهشگران آب 105 درجه سانتی گراد را منجمد کردند

پژوهشگران آب 105 درجه سانتی گراد را منجمد کردند

همه ما می دانیم که تحت شرایط خاصی، می توان نقطه جوش و انجماد آب را تغییر دهیم. برای مثال، نقطه جوش آب در ارتفاعات معمولی که عمده مردم در آن زندگی می کنند تقریبا ۱۰۰ درجه سانتی گراد است اما اگر در سفر به قله اورست باشید متوجه می شوید که آب حتی در دمای ۷۰ درجه هم جوش می آید.

حالا جمعی از دانشمندان دانشگاه MIT از این قانون طبیعت استفاده کرده اند و با دستکاری آن موفق شده اند آب را با استفاده از نانولوله ها در ۱۰۵ درجه سانتی گراد نه مایع، بلکه تبدیل به یخ جامد کنند.

مایکل اشتارنو از محققین این طرح می گوید: «اگر آب را درون یک نانوحفره محدود کنید، می توانید فاز رفتاری اش را واقعا تغییر دهید.»

طی این آزمایش، اشتارنو و همکارانش توانستند آب را در ۲۰۲ درجه فارنهایت یا ۱۰۵ درجه سانتی گراد جامد کنند. اشتانو می گوید که آن ها انتظار داشتند فاز انجماد و تبخیر جا به جا شود اما نه در این سطح گسترده.

پژوهشگران از تکنیکی به نام طیف سنجی ارتعاشی استفاده کردند تا مطمئن شوند مایع تبدیل به جامد شده اما لزوما نمی توان به آن «یخ» گفت. اشتارنو معتقد است که باید «فاز یخ مانند» را به آن نسبت داد.

با استفاده از این یافته می توان امید به ساخت سیم هایی را داشت که از آب پر شده اند. اینکه چگونه مورد استفاده قرار می گیرند و کجا کاربرد دارند را باید منتظر ماند و دید.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato