3 ستاره ایمنی؛ نتیجه تست تصادف سنگ یانگ تیوولی [تماشا کنید]

تیوولی یکی از متناسب ترین و خوش فرم ترین ساخته های کمپانی کره ای سنگ یانگ تا به این تاریخ است. برخلاف محصولات پیشین سنگ یانگ، تیوولی پیکره ای زیبا و مدرن داشته و از ظاهر مشتری پسندی برخوردار است.

این اتومبیل که به بازار ایران نیز راه پیدا کرده، با تکیه بر همین ویژگی کلیدی در کنار کیفیت و قیمت نسبتا متعادل با استقبال بازار روبرو شده و جزو گزینه های پرطرفدار به شمار می رود.

ssangyong-tivoli

سنگ یانگ اکتیون با ظاهری عجیب و غریب

سنگ یانگ اکتیون با ظاهری عجیب و غریب

به تازگی نتایج تست تصادف این خودروی کره ای توسط موسسه یوروانکپ منتشر شده که دارای نکات جالبی است. بر اساس رویه جدید این موسسه خودروها یک بار با تجهیزات استاندارد و یک بار با آپشن ها و تجهیزات ایمنی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

تیوولی در دو تست برگزار شده موفق به کسب سه ستاره برای نسخه استاندارد و چهار ستاره برای نسخه مجهز به آپشن های ایمنی شده است.

ssangyong-tivoli-crash-test-1 ssangyong-tivoli-crash-test-2

در تست های انجام شده، تیوولی ضربات ناشی از تصادف را به خوبی جذب کرده و تغییر شکلی در ساختار کابین آن دیده نمی شود. در برخورد قسمتی از جلوی خودرو با مانع نرم (Frontal Offset Deformable Barrier) که با سرعت 64 کیلومتر در ساعت انجام می گیرد، حفاظت از همه سرنشینان راضی کننده بوده و نقصی جدی در این بخش مشاهده نمی شود.

ssangyong-tivoli-crash-test-4

ssangyong-tivoli-crash-test-3

در برخورد کامل از جلو با مانع سخت (Frontal Full Width) که با سرعت 50 کیلومتر در ساعت انجام می پذیرد، محافظت از راننده به جز در بخش قفسه سینه بسیار خوب است؛ البته میزان حفاظت ار سینه راننده کافی ارزیابی شده است.

ssangyong-tivoli-crash-test-5

در این تست آدمک موجود بر روی صندلی عقب بیش از حد به سمت جلو حرکت کرده و از ناحیه سر دچار آسیب شده که البته سنگ یانگ قول داده بر روی این مساله تحقیق کند.

حفاظت ضعیف از سرنشین عقب باعت شده تیوولی امتیاز زیادی را در تست تصادف از جلو با مانع سخت از دست بدهد.

ssangyong-tivoli-crash-test-7

در برخورد از کنار با مانع متحرکی که 50 کیلومتر در ساعت سرعت دارد، تیوولی به بهترین شکل ممکن از قسمت های اصلی بدن محافظت کرده و بیشترین امتیاز را کسب کرده است.

ssangyong-tivoli-crash-test-6

حتی در تست برخورد از کنار با ستون محکم که خودرو را در شرایط بسیار دشواری قرار می دهد، تیوولی توانسته در مجموع به خوبی از عهده حفاظت از سرنشینان برآید.

ssangyong-tivoli-crash-test-8 ssangyong-tivoli-crash-test-10

در تست واخوردگی گردن که در واقع برخورد یک خودرو از عقب را شبیه سازی می کند، صندلی های جلویی تیوولی محافظت خوبی از گردن آدمک ها داشتند؛ اما صندلی های عقب عملکردی نزدیک به کمترین حد قابل قبول از خود نشان دادند.

ssangyong-tivoli-crash-test-12

ترمز اضطراری خودکار یکی از تفاوت های بین نسخه استاندارد و نسخه مجهز به آپشن های ایمنی است. عملکرد این سیستم - که در سرعت های پایین و رانندگی در شهر بیشتر کاربرد دارد - در تیوولی بی نقص بوده و توانسته بیشترین امتیاز ممکن را کسب کند.

تیوولی با وجود محافظت بسیار خوب از سرنشینان بزرگسال، در حفاظت از سرنشینان خردسال عملکرد چندان قابل قبولی ندارد. در اکثر تست ها، تیوولی در محافظت از کودکان ضعیف ظاهر شده و امتیازهای زیادی را از دست داده است.

ssangyong-tivoli-crash-test-13

در بخش حفاظت از سر عابر پیاده در برخوردهای احتمالی، کاپوت تیوولی عمدتا عملکرد خوبی داشته و به جز ناحیه ستون های کناری بقیه قسمت ها انعطاف خوبی در برابر ضربه دارند. سپر هم در تست برخورد با پا امتیاز خوب را کسب کرده است.

اما دماغه خودرو در برخورد با لگن واکنش های متفاوتی از خود نشان داده و در برخی ناحیه ها امتیاز خوب و در برخی نواحی دیگر امتیاز ضعیف را دریافت کرده است. سیستم ترمز اضطراری خودکار نیز در تشخیص عابرین و اقدام به موقع عملکرد قابل قبولی داشته است.

ssangyong-tivoli-crash-test-14

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، سنگ یانگ تیوولی در نسخه های استاندارد و فول به ترتیب 3 و 4 ستاره ایمنی کسب کرده است. شاید در ابتدا این امتیازها چندان چشمگیر نباشند، اما با توجه به سخت گیری های یورو انکپ و مقایسه امتیازهای تیوولی با نتایج تست های اخیر این موسسه می توان گفت که شاسی بلند کوچک کره ای عملکردی قابل قبول داشته است.

برای مثال بد نیست بدانید که فیات تیپو، سوزوکی بالنو، تویوتا هایلوکس و حتی ب ام و Z4 در نسخه های استاندارد همگی موفق به کسب سه ستاره شده اند.

toyota-hilux-crash-test

bmw-z4-crash-test

علاوه بر اینها مواردی که باعث شده اند تیوولی امتیاز از دست بدهد، بیشتر به نحوه طراحی صندلی ها و در نتیجه حفاظت ضعیف از خردسالان مربوط می شود که جزو ایرادات ساختاری نبوده و میتوان با بازنگری در این قسمت ها نقص های موجود را برطرف کرد؛ مساله ای که کره ای ها قول پیگیری آن را داده اند.

ssangyong-tivoli-crash-test-15

به هر ترتیب سنگ یانگ تیوولی در یکی از معتبرترین مراجع تست تصادف جهان تحت آزمایش قرار گرفته و وضعیت ایمنی آن با آنکه عالی نیست اما در سطح خوبی قرار دارد.

البته نسخه های تیولی که در ایران عرضه می شوند به تکنولوژی ترمز گیری خودکار مجهز نیستند و از این رو بیشتر به نسخه 3 ستاره ای شباهت دارند تا مدلی که موفق به کسب چهار ستاره ایمنی شده است.

سوال اینجاست که اگر رقبای چینی تیوولی در این امتحان شرکت کنند، چه نمره ای خواهند گرفت؟! پنج ستاره چینی معادل چند ستاره اروپایی خواهد شد؟

مطالب مرتبط

کاهش 50 درصدی آمار مرگ و میر جاده‌ای با استفاده از چند تکنولوژی

طبق آمار سال گذشته، در تصادفات رخ داده در خیابان‌ها و جاده‌های ایالات متحده، 38,800 نفر جان خود را از دست داده‌اند. اگر چه این رقم برای سومین سال متوالی نزولی بوده، ولی کارشناسان معتقدند تلفات جاده‌ای در آمریکا بسیار بالا بوده و باید اقدامات بیشتری را جهت کاهش آمار مربوطه انجام داد.یافته‌های نشریه کنسیومر... ادامه مطلب

صفحه نمایش دردسرساز؛ آغاز تحقیقات NHTSA بر روی صفحه نمایش محصولات تسلا

اداره ایمنی ترافیک بزرگراه آمریکا موسوم به NHTSA پرونده جدیدی برای صفحه نمایش‌های عظیم الجثه تسلا مدل S که بین سال های 2012 تا 2015 بر روی خط تولید قرار گرفته بودند باز کرده است.این مدل‌ها به احتمال زیاد دارای نقص در بخش حافظه فلش بوده که خرابی دوربین دید عقب و نمایشگر را به... ادامه مطلب

ایربگ پیشرفته آکیورا TLX 2021 هنگام تصادف سر سرنشین را احاطه می‌کند

برند لوکس شرکت هوندا یعنی آکیورا (Acura) وعده داده نسل جدید TLX یکی از هیجان‌انگیزترین و پیشرفته‌ترین محصولات کمپانی خواهد بود. به گفته ژاپنی‌ها این سدان کامپکت که همین چندی پیش معرفی شده، از نظر فاکتورهایی مثل قدرت، هندلینگ و ایمنی در سطح بسیار بالایی قرار خواهد داشت.آنطور که آکیورا اعلام کرده، TLX 2021 بالاترین... ادامه مطلب

نتیجه عجیب تحقیق IIHS: خودروهای کانورتیبل ایمن‌تر از خودروهای سقف ثابت هستند

خودروهای کانورتیبل یا همان سقف بازشونده به دلیل ارائه تجربه‌ای متفاوت از رانندگی، طرفداران خاص خود را دارند. اما برخی معتقدند این خودروها به خاطر نداشتن سقف فلزی ثابت، در تصادفات خطرآفرین بوده و ممکن است صدمات بیشتری را به سرنشینان خود وارد کنند.اگر چه این برداشت روی کاغذ درست و منطقی به نظر می‌رسد،... ادامه مطلب

مرگبارتر بودن شاسی‌بلندها برای عابرین پیاده از سوی IIHS تایید شد

برداشت عموم مردم بر این است که خودروهای کراس‌اوور و شاسی‌بلند ایمنی بیشتری داشته و در تصادفات احتمالی از سرنشینان خود بهتر محافظت می‌کنند. این برداشت توسط برخی مراجع از جمله موسسه بیمه و امنیت بزرگراه‌های آمریکا (IIHS) مهر تایید خورده است.اما این یک روی سکه است، چرا که نتایج تحقیق اخیر IIHS نشان می‌دهد... ادامه مطلب

فناوری خودران فقط ۳۰ درصد تصادفات رانندگی را کاهش می‌دهد

افراد بسیاری بر این باور هستند که با ظهور فناوری خودران مشکلات ترافیکی، سوانح رانندگی و آلودگی هوا تا حد چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد؛ آنها همچنین معتقدند رانندگان خواهند توانست از وقت خود در پشت فرمان بهتر بهره‌برداری کنند.برخی حتی پا را فراتر نهاده و عقیده دارند فناوری خودران می‌تواند تصادفات را به صفر... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟