هشدار مقامات در مورد «نیترو زئوس»؛ آمریکا عملیات سایبری جدیدی را علیه ایران آغاز کرده

هشدار مقامات در مورد «نیترو زئوس»؛ آمریکا عملیات سایبری جدیدی را علیه ایران آغاز کرده

اگر اخبار فناوری را دنبال می کنید حتما تا به حال نام استاکس نت را شنیده اید؛ نوعی کرم کامپیوتری مخرب که در سال ۲۰۱۰ میلادی مشترکا توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی ساخته شد تا در قالب یک سلاح سایبری، برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان را متوقف نماید.

البته ناگفته نماند که هیچ دولت یا سازمانی رسما مسئولیت به کارگیری استاکس نت را بر عهده نگرفت با این همه برخی مقامات رسمی آمریکایی که نامی هم از آنها به میان نیامد در مصاحبه ای که با نشریه واشنگتن پست داشتند، مدعی شدند این کرم در زمان ریاست جمهوری جرج بوش طراحی شده تا برنامه هسته ای ایران را متوقف نماید.

خوشبختانه اما به لطف تلاش های شبانه روزی کارشناسان امنیت و متخصصان علوم رایانه در کشور، این تلاش ها ناکام ماند و پروژه خرابکارانه استاکس نت با شکست روبرو شد.

اما روشن است که دو کشور یاد شده ابدا از تلاش های خود برای ضربه زدن به برنامه هسته ای کشورمان دست بر نخواهند داشت و در همین راستا چندماه قبل مشخص شد ایالات متحده آمریکا عملیات فوق محرمانه ای را در دست اجرا داشته که بدون نیاز به کاربرد سلاح، امکان از کار انداختن زیرساخت های کلیدی کشورمان را در اختیار آن قرار می داد.

هدف از اجرای این پروژه حمله به سیستم های فرماندهی و کنترل کشور بوده تا به نوعی کلیه راه های ارتباطی آن قطع گردند

این عملیات فوق محرمانه که از آن تحت عنوان نیترو زئوس (Nitro Zeus) یاد گردیده نخستین بار در فیلمی تحت عنوان Zero Days به تصویر کشیده شد و بعدها نیز نشریه نیویورک تایمز در مصاحبه ای که با مقامات اطلاعاتی و همچنین نظامی آمریکا کرده بود، پرده از آن برداشت.

به ادعای برخی رسانه های آمریکایی که نمی توان صحت گفته های آنها را اثبات نمود نیتروزئوس (که با اسم رمز بازی های المپیک از آن یاد می شود) توانایی حمله به زیرساخت های فرماندهی و کنترل کشور را در اختیار آمریکا قرار می داد به نحوی که کلیه راه های ارتباطی آن قطع گردند. حالا عضو سازمان پدافند غیرعامل کشور نسبت به این عملیات واکنش داده و خطرات نیتروزئوس را متذکر شده است.

mideast-iran-after-a-_mill-1

علیرضا کریمی امروز در اجلاس توسعه دهندگان وب فارسی که با حمایت وزارت ارتباطات و سازمان پدافند غیرعامل در مرکز همایش های وزارت ارتباطات در حال برگزاری است، با اشاره به معایب استفاده بی محابا از فضای وب و نیز عدم توجه به امنیت فضای سایبر خاطرنشان کرد: هم اکنون آمریکا با هدف حمله به زیرساخت های دفاعی و مخابراتی کشور پروژه ای را کلید زده که نیتروزئوس نام دارد و بر اساس بررسی هایی که انجام داده ایم این پروژه به مراتب خطرناک تر از پروژه استاکس نت ارزیابی می شود.

وی همچنین تبعیت محض از استانداردهای امنیتی دنیا را در حوزه فضای سایبری مناسب ندانست و گفت: ما معتقد نیستیم که به طور کل استفاده از تکنولوژی های روز را منع کنیم، بلکه با قدم به قدم پیش رفتن با الگوریتم های خارجی موافق نیستیم و باید به فکر بومی سازی این الگوریتم ها در کشور باشیم.

نیتروزئوس به مراتب خطرناک تر از استاکس نت ارزیابی شده

کریمی در ادامه گفت: باید برای کاهش آسیب پذیری ها و ایمن سازی در این فضا اقدامات زیرساختی انجام شود و در این راستا سازمان پدافند غیرعامل و قرارگاه پدافند سایبری ایجاد شده است.

کریمی با اشاره به سیر تکاملی سلاح های سایبری و انواع جنگ سایبری که از سوی کشورهای مختلف از جمله آمریکا تعریف می شود، گفت: ایمن سازی زیرساخت های حیاتی کشور  از جمله اقداماتی است که می تواند در برابر  آسیب پذیری های این بخش موثر باشد.

او افزایش پایداری و تولید قدرت در حوزه سایبری و تداوم فعالیت های ضروری برای مدیریت بحران را از دیگر اقداماتی عنوان کرد که توسط سازمان پدافند غیرعامل برای جلوگیری از آسیب پذیری زیرساخت های سایبری حیاتی و حساس کشور تعریف شده است.

نظرات ۴۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato