ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویجیاتو - بازی

صنعت بازی در سال 2016؛ نگاهی به عملکرد پی سی گیمینگ

سال 2016 هم سالی دیگر برای درخشش پی سی گیمینگ بود. پلتفرمی که روزی مرده خطاب می شد، امروزه به عنوان پیشرو و جلودار صنعت ویدیو گیم تلقی می گردد. بسیاری از ترند های این ...

پوریا دانشور
نوشته شده توسط پوریا دانشور | ۶ دی ۱۳۹۵ | ۲۳:۳۰

سال 2016 هم سالی دیگر برای درخشش پی سی گیمینگ بود. پلتفرمی که روزی مرده خطاب می شد، امروزه به عنوان پیشرو و جلودار صنعت ویدیو گیم تلقی می گردد. بسیاری از ترند های این صنعت چند میلیارد دلاری همانند بازی های «Early Access» یا «دسترسی زودهنگام»، حضور المان های سبک بقا در تمامی ژانر ها، ماد ها و حتی واقعیت مجازی، کار خود را از پلتفرم پی سی آغاز می کنند و به مرور به کنسول ها راه می یابند.

پی سی نه تنها پلتفرمی است که خود تحول می یابد و روز به روز قدرتمند تر می شود، بلکه دیگر پلتفرم ها را هم تحت تاثیر خود قرار می دهد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به وضعیت حال حاضر پلتفرم پی سی و عملکرد ان در طول سال 2016.

بیشتر بخوانید:

هجوم بازی های بی کیفیت به استیم

delicious_steam-600x337

تا سال های قبل، سرنوشت پی سی گیمینگ و استیم به هم گره خورده بود. پیشرفت استیم کاربران بیشتری را به این پلتفرم جذب می کرد و با زیاد شدن پی سی گیمر ها، استیم هم روز به روز بزرگ تر می شد. با این که هنوز هم استیم و پی سی گیمینگ از هم جدایی ناپذیرند، اما گرهی که این دو را به هم متصل کرده، امسال اندکی شل تر شد.

حدود 40 درصد از عناوینی که امروزه در فروشگاه استیم موجودند، در همین سال 2016 به این پلتفرم اضافه شدند! دقیق تر بخواهیم نگاه کنیم، حدود 4200 عنوان امسال پای خود را به استیم باز کرده اند. برای مقایسه، تعداد بازی های عرضه شده روی استیم در سال 2012 تنها شامل 390 عنوان می شد! شاید از شنیدن خبر افزایش تعداد بازی ها و در نتیجه افزایش قدرت انتخاب کاربران استیم خوشحال شوید، اما در واقع تبعات این سیل بازی ها، اندکی نگران کننده است.

با انتشار این حجم بی سابقه از بازی ها بر استیم، فروشگاه این پلتفرم که روزی ویترینی قابل اطمینان برای کاربران به شمار می رفت، تبدیل به فروشگاهی پر از اجناس بنجل و بی کیفیت شده. خطر اشباع شدن استیم از بازی های بی کیفیت در انتهای سال پیش هم حس می شد، اما حالا این خطر به اوج خود رسیده و به همین راحتی مهار نمی شود. سیل بازی های کم کیفیت موجب شده که عناوین خوب کم تر به چشم بیایند، تا جایی که بسیاری از کاربران دور هم جمع شده اند و با تشکیل اجتماعی، تلاش می کنند که بازی های غیر استاندارد را از استیم حذف کنند!

cch7dqtdfxtwn2ccyaxj-w600

یکی از ویژگی هایی که استیم تاکید بسیاری بر آن دارد، پیشنهاد بازی به کاربرانش، بر اساس عناوینی است که پیش تر تجربه کرده اند. این سیستم سعی می کند که سلیقه کاربر را متوجه شود و به او بازی پیشنهاد دهد. اما هجوم بازی های بی کیفیت به استیم باعث شده که اغلب بازی های نه چندان مناسبی به کاربر پیشنهاد داده شود، به همین دلیل هم کاربر به مرور از این سیستم قطع امید می کند.

متاسفانه اکوسیستم استیم پر از حفره هایی است که کلاه برداران می توانند با استفاده از آن ها، امنیت و حریم شخصی کاربران را به خطر بیاندازند. به عنوان نمونه، در همین سال 2016، استودیو Digital Homicide با ارائه شکایتی به دادگاه آریزونا، طلب دریافت حدود 18 میلیون دلار پول را از حدود 100 نفر از کاربران ناشناس استیم کرده بود! همچنین این استودیو درخواست داشت که Valve، اطلاعات مربوط به این 100 کاربر را فاش سازد. این استودیو ادعا داشت که اعمال این 100 کاربر، به اعتبار بازی هایش ضربه زده. هر چند که Digital Homicide همیشه به ساخت عناوین بی ارزش و حاشیه سازی معروف بوده.

گرچه در پایان تمامی بازی های Digital Homocide از پایگاه داده استیم حذف شدند و والو هم کامل به رابطه خود با این استودیو پایان داد، اما این نمونه به خوبی نشان می دهد که در فضای حال حاضر استیم، تا چه حد بی اعتمادی بین کاربران و توسعه دهندگان زیاد شده. متاسفانه استیم هم اقدامات زیادی برای پایان دادن به این رابطه مسموم انجام نمی دهد و تا موقعی که یکی از طرفین از دیگری شکایت نکند، وضع به همین منوال باقی خواهد بود.

3106460-nomanssky_toxicplanet_1470673213-w600

البته باید بگوییم که والو امسال تغییرات زیادی در استیم ایجاد کرده و مهم ترین آن ها، بازطراحی صفحه اصلی فروشگاه استیم با امکانات جدید است. اما متاسفانه تمامی این تغییرات نتوانسته اند مشکلاتی که ریشه در مدل اقتصادی و سیاست های والو دارند را حل کنند و ویترین جدید فروشگاه والو هم، نتوانسته مشکلاتی که توسط سیل بازی ها ایجاد شده را مرتفع کند.

از جمله مشکلاتی که به بی اعتمادی بین کاربران و توسعه دهندگان دامن زده، اطلاعات، تصاویر و ویدیو های دروغینی است که توسعه دهندگان در صفحه بازی شان قرار می دهند. متاسفانه برای سال ها چنین وضعی در استیم پا بر جا بود تا این که بالاخره No Man’s Sky منتشر شد. پس لرزه های عرضه این بازی به حدی بحث برانگیز بود که والو را مجبور به ارائه راه حلی برای رفع این مشکل کرد.

مجبور کردن توسعه دهندگان به درج اسکرین شات های صحیح و درست از بازی شان، یکی از قدم های مثبتی بود که والو برای حل این مشکل برداشت. طبق این قانون، تصاویر غیر In-Game بسیاری از بازی ها، حتی عناوین ساخته شده توسط خود والو مانند Dota 2 از فروشگاه استیم حذف شدند. اما این قانون باید مدت ها پیش اعمال می شد و حالا هم که پس از مدت ها وضع شده، به درستی پیگیری نمی شود.

fzayb1eiu465vpbapdd3-w600

اما جالب ترین نکته این است که بهترین و بزرگ ترین بازی های امسال پی سی، اصلا روی استیم عرضه نشده اند! اوورواچ، یکی از بهترین های امسال و موفق ترین عنوان مولتی پلیر پی سی، در پلتفرم Battle.net، در کنار عناوین موفق دیگری چون World of Warcraft و Hearthstone مسکن گزیده. شوتر های موفق الکترونیک آرتز، بتلفیلد 1 و تایتان فال 2، هر دو روی اورجین منتشر شدند. همچنین برای خرید Gears of War 4 و Forza Horizon 3، کاربران باید به فروشگاه ویندوز مراجعه کنند. شرکت هایی همچون یوبی سافت و بتسدا، با این که هنوز هم از استیم پشتیبانی می کنند، اما به مرور در حال کوچ کردن به پلتفرم های خودشان هستند و بسیاری از ویژگی های بازی های شان را،پ منحصرا روی پلتفرم خود ارائه می دهند.

همچنین نباید از غول هایی چون League of Legends ،World of Tanks و Minecraft غافل شویم. این بازی های Free to Play که گردش مالی شان در هر سال به میلیارد دلار می رسد، چندین سال است که خارج از پلتفرم استیم برای خود حکم رانی می کنند. دیگر بازی های Free to Play هم از بزرگان درس گرفته و با پیروی از آن ها، پلتفرم مخصوص خود را راه اندازی کرده اند.

اما چرا استودیو ها و ناشرین کوچک و بزرگ صنعت ویدیو گیم به مرور راه خود را از استیم و والو جدا می کنند؟ زیرا که والو 30 درصد از سود فروش بازی ها روی استیم را از توسعه دهنده طلب می کند. تا پیش از این، پلتفرم استیم بر پی سی حکم رانی می کرد و شرکت ها راهی جز عرضه بازی شان روی استیم نداشتند. اما حالا که می توانند پلتفرم مخصوص به خود را داشته باشند، چرا باید به قوانین و محدودیت های استیم تن دهند؟

استاردو ولی رنگ و بویی شبیه به کودکی هایمان دارد.

حتی بازی ساز های مستقل هم کمتر به استیم تکیه می کنند. زمانی راه یافتن این بازی ها به صفحه اصلی فروشگاه استیم، موفقیت آن ها را تضمین می کرد. اما امروزه، حتی اختصاص یافتن یک بنر کامل به یک بازی در صفحه اصلی فروشگاه استیم هم دلیلی بر موفقیت مالی آن بازی نیست. علت این موضوع هم فقط هجوم بازی های بی کیفیت به این فروشگاه است که منجر به از دست رفتن اعتماد کاربران به بازی ها و توسعه دهندگان شده. بازی های مستقل خوب، زیر سیلی از عناوین بی کیفیت گم می شوند. اگر هم که به صفحه اصلی استیم راه یابند، کاربر چرا باید بین آن ها و دیگر بازی های بنجل فرق بگذارد؟

در نتیجه توسعه دهندگان مستقل هم در حال کوچ کردن به پلتفرم های دیگر هستند. Itch.io و GOG.com، توانسته اند بسیاری از این بازی سازان را در سال 2016 به خود جذب کنند. بسیاری دیگر از توسعه دهندگان مستقل هم پلتفرم مخصوصی برای بازی شان ایجاد کرده اند. البته هنوز هم برای بسیاری، استیم بهترین شانس برای موفقیت است، اما دیگر به سختی می توان استیم را خانه و کاشانه عناوین مستقل به حساب آورد.

البته بسیاری از عناوین خوب امسال، خصوصا بازی های سبک استراتژی همانند Civilization VI و Xcom 2 امسال روی استیم عرضه شدند. همچنین استیم توانست بازی مستقل Stardew Valley را به موفقیت تمام و کمال برساند.

استیم هنوز هم مخاطبین بسیار زیادی دارد و شکی هم نیست که می تواند باعث درخشش بازی ها شود. دو تا از بزرگ ترین های پی سی، Dota 2 و Counter Strike: Global Offensive که عناوین خود والو هستند را فقط می توان روی استیم بازی کرد و والو هم نهایت تلاشش را برای عرضه به روز رسانی و محتویات جدید برای این دو انجام می دهد. اما این واقعیت که استیم به مرور در حال از دست دادن سلطه کاملش بر پلتفرم پی سی است را نمی توان انکار کرد.

پورت بازی ها

dnvc0vcqptegeghu9sgs-w600

در حالی که بهترین نسخه بسیاری از عناوین کلان بودجه امسال همانند اوورواچ، بتلفیلد 1 و واچ داگز 2، نسخه پی سی شان بوده، پورت بسیاری از دیگر بازی ها همانند هیتمن، مافیا 3 و دیس آنرد 2 روی این پلتفرم چندان تعریفی نداشته. تلاش بسیاری از شرکت ها برای ارائه یک پورت خوب و بی نقص روی پی سی قابل تقدیر است، اما حیف که استودیو ها و ناشرین دیگر با ارائه پورت های ضعیف، ذهنیت ها را نسبت به پلتفرم پی سی و نسخه پی سی بازی های مالتی پلتفرم خدشه دار می کنند.

اما اگر از وضعیت پورت ها برآیند بگیریم، اوضاع به طور کلی خوب بوده. بسیاری از شرکت ها چون مایکروسافت، متوجه شده اند که پی سی و کنسول ها می توانند در کنار هم فعالیت کنند و لزوما بر علیه هم نیستند. به همین دلیل هم هست که پورت نسخه پی سی Gears of War 4، بر خلاف دیگر عناوین مایکروسافت بسیار خوب از آب درآمده و قابلیت Play Anywhere هم به دارندگان پی سی و اکس باکس اجازه می دهد که از بازی های این شرکت روی هر دو پلتفرم به شکل همزمان لذت ببرند. امیدواریم که باقی شرکت ها هم به این نتیجه برسند و شاهد عرضه بازی های بیشتر و با کیفیت تری روی پی سی باشیم.

همواره بزرگ ترین مشکل این پلتفرم که باعث می شده شرکت ها وقت و بودجه چندانی روی نسخه پی سی عناوین شان صرف نکنند، بحث پایریسی بوده. پایریسی همواره به فروش بازی ها و در نتیجه سود ناشرین ضربه می زده. چندین سال هم هست که شرکت ها برای رساندن آسیب ناشی از پایریسی به حداقل، به قفل Denuvo روی آورده اند. گرچه تعداد بازی هایی که از این قفل بهره می برند، امسال به اوج خود رسیده، اما ظاهرا قفل Denuvo از دست هکر ها در امان نمانده و بازی هایی چون Rise of the Tomb Raider ،Deux Ex: Mankind Divided ،DOOM و Inside قربانی تلاش هکر ها برای شکستن این قفل شده اند.

واقعیت مجازی

hadkgy4rba3rowudutib-w600

سخت افزار پی سی روز به روز قدرتمند تر می شود، اما در حال حاضر، برخی از پی سی گیمر ها به دنبال سخت افزاری هستند که بتواند به خوبی از پس اجرای عناوین واقعیت مجازی بر بیاید. حتی خود تولید کنندگان سخت افزار هم به دنبال همین هدف هستند و در نظر دارند که واقعیت مجازی را به طیف گسترده ای از کاربران ارائه دهند. رقابت بین والو و آکیلاس بر سر تملک بازار واقعیت مجازی پی سی به اوج حود رسیده و این دو در تلاش هستند که با جذب تولید کنندگان سخت افزار و نرم افزار به سمت خود، حریف را شکست دهند.

اما واقعیت مجازی از دید کاربران چگونه است؟ با این که چندین ماه از عرضه هدست های واقعیت مجازی گذشته، اما این گجت ها هنوز هم برای اغلب پی سی گیمر ها کالاهایی تجملی محسوب می گردند. قیمت شان بسیار بالا است و بازی های شان هم آن چنان جذاب و چشم گیر نیست که کاربر به خرید شان تشویق شود. اگر که واقعیت مجازی واقعا آینده این صنعت است، نیاز به محتویات و بازی های بیشتر و بهتری دارد تا بلکه بتواند خودی نشان دهد.

ورزش های الکترونیکی

qc75dhvk3rgn2rtq6nyf-w600

گرچه ورزش های الکترونیکی روی کنسول ها هم در حال گسترش اند، اما هنوز مانده که به شکوه شان روی پی سی حتی نزدیک شوند! به هر حال ورزش های الکترونیکی، یکی از ستون ها و جذابیت های اصلی پی سی گیمینگ محسوب می شوند. امروزه بسیاری از بازی ها، با هدف داشتن صحنه ی حرفه ای و رقابتی ساخته می شوند. اوورواچ، ساخته بلیزارد بارز ترین نمونه از این بازی ها است که لیگ  حرفه ای اش چندی پس از عرضه بازی آغاز شد.

نباید از صحنه رقابتی در بازی هایی چون دوتا 2 و لیگ آو لجندز هم غافل شویم. جایزه The International دوتا 2 که هر سال ارزشمند تر از سال قبل می شود و امسال هم رکورد شکنی کرده. رقابت جهانی لیگ آو لجندز یعنی Worlds Championship هم که هر سال برگذار می شود و سرور های شبکه های استریم چون توییچ را منهدم می کند! خوشبختانه بازیکنان عادی هم از حرفه ای ها الگو می گیرند و سطح بازی شان پیشرفت می کند.

استودیو های مستقل هم سعی می کنند که میان این غول ها، جایی برای خود دست و پا کنند. عنوانی مثل Battlerite امسال به خوبی درخشیده و توجه بسیاری را به خود جلب کرده و نشان داده که عناوین مستقل، اگر که حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند می توانند در این عرصه موفق شوند. غول های صنعت بازی سازی هم تلاش می کنند که به این مدیوم وارد شوند. ساخت Quake Championship توسط بتدسا گواهی بر همین ادعا است. باید ببینیم که این ها چگونه عمل خواهند کرد.

آینده

سال 2016 بازی های بسیاری برای پی سی عرضه شدند که متاسفانه بسیاری از آن ها را نمی توان عناوین خوبی قملداد کرد. سیل این بازی های بی کیفیت باعث نزول کیفی استیم شده و اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، شاهد مهاجرت ناشرین و کاربران به دیگر پلتفرم ها خواهیم بود. اما با این وجود، هنوز هم تعداد خوبی بازی با کیفیت و ارزشمند از سمت شرکت های بزرگ روی این پلتفرم عرضه شده.

کیفیت پورت ها به طور کلی افزایش یافته که نشان می دهد ناشرین مجددا به پی سی اهمیت می دهند. بازی های Free to Play روی پی سی حکم رانی می کنند و خوشبختانه کیفیت آن ها هم روز به روز افزایش می یابد. واقعیت مجازی هم هنوز در اول راه است و به زمان زیادی نیاز دارد که بتواند جای پای خود را محکم کند. با تمامی این حرف ها، پی سی، پلتفرم بسیار خوبی برای لذت بردن از بازی های ویدیویی است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • younes nejati
  younes nejati | ۷ دی ۱۳۹۵

  اگه pes17 زود هک نمیشد من که دق میکردم تا الان.البته من خودم خیلی ناراحتم از این قضیه و دلم میخواد همیشه نسخه اورجینال بازی رو بگیرم ولی بی پولی آدم رو به خیلی کارا مجبور میکنه

  • maziar.ka
   maziar.ka | ۷ دی ۱۳۹۵

   باز تو مبتونی من اصلا نمیدونم کجا نسخه اصل میدن اژ فروشگاه های انلاینم زیاد خوشم نمیاد ?

مطالب پیشنهادی