همه چیز درباره آیفون 13
پیام های واتس اپ شما ممکن است به آسانی مورد جاسوسی قرار گیرند

پیام های واتس اپ شما ممکن است به آسانی مورد جاسوسی قرار گیرند

در گزارشی که گاردین منتشر کرده واتس اپ و احتمالاً آژانس های مرتبط با دولت می توانند از طریق یک درب پشتی به پیغام های کاربران دسترسی پیدا کنند. این در حالی است که پیش از  این واتس اپ و کمپانی مادر آن یعنی فیسبوک وعده داده بودند که تنها فرستنده و گیرنده پیام قادر به خواندن پیام های ارسال شده هستند.

در حالت عادی کاربران واتس اپ دارای کلیدهای دیجیتالی منحصر بفرد هستند که باعث برقراری ارتباط بین دو کاربر خاص می شوند و از ورود دیگران به گفتگو جلوگیری می کند. اما زمانی که گیرنده آفلاین باشد، واتس اپ یک کلید رمزنگاری جدید ساخته و به طور خودکار پیام ها را با آن کلید جدید ارسال می کند و یک کپی از آن را روی سرور خود حفظ می کند تا از پیام های ارسال شده در مقابل به مقصد نرسیدن محافظت کند. این عملیات به صورت خودکار و بدون آگاه سازی فرستنده و یا گیرنده به وسیله واتس اپ انجام می شود که خود باعث به وجود آمدن مشکلات امنیتی می شود.

یکی از سخنگویان فیسبوک در همین رابطه اعلام کرده است:

واتس اپ هیچگاه راه نفوذی را در اختیار نهادهای دولتی قرار نخواهد داد و با هر درخواستی از جانب دولت برای باز کردن درب پشتی در سرویس خود مبارزه می کنیم.

سخنگوی فیسبوک در سخنان خود مشکل یاد شده را به عنوان یک تصمیم آگاهانه در سرویس واتس اپ قلمداد کرده است.

از طرف دیگر «توبیا بوتلر» دانشجوی دکترای دانشگاه برکلی عنوان کرده است که واتس اپ پیام هایی را که کلید رمزنگاری آنها تغییر یافته، به صورت خودکار ارسال می کند در صورتی که می بایست پیش از آن از کاربر کسب اجازه کند که اگر به شنود پیام های خود مشکوک هستند، از ارسال آنها جلوگیری کنند. این موضوع ادعای واتس اپ و فیسبوک در قبال عدم توانایی خواندن پیام های رمزنگاری شده را زیر سؤال می برد.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato