بازگشت موفقیت آمیز اسپیس اکس با پرتاب ماهواره های ایریدیوم به فضا

اسپیس اکس امروز با موفقیت موشک فالکون ۹ را از کالیفرنیا به فضا فرستاد. این عملیات، تقریباً چهار ماه پس از انفجار راکت فضایی آنها در پایگاه «کیپ کاناورال» ایالت فلوریدا، از پایگاه فضایی واندنبرگ به اجرا درآمد.

محموله اصلی این راکت، ۱۰ ماهواره متعلق به شرکت مخابراتی ایریدیوم بودند که به مدارهای مربوطه انتقال یافتند. پس از پرتاب، اسپیس اکس توانست قسمت اول فالکون ۹ را نیز با موفقیت روی سکوی شناور در سطح اقیانوس آرام بنشاند.

این عملیات، نخستین پرواز موفقیت آمیز فالکون ۹ از ماه آگوست سال ۲۰۱۶ محسوب می شود، زیرا پس از انفجار ماه سپتامبر تمامی پرتاب های کمپانی مورد بحث متوقف شده بود.

spacexiridiumnextlaunch

گفتنیست مأموریت امروز، سرعت عمل فوق العاده اسپیس اکس در بهبود شرایط پس از سانحه را نیز نشان می دهد. پس از واقعه ناگوار ژوئن سال ۲۰۱۵، این کمپانی شش ماه زمان را صرف بازیابی و رفع نقایص موشک هایش کرد و پرتاب اخیر نیز حدود ۴ ماه پس از سانحه ماه سپتامبر اجرا شد.

چنین روندی در بین کمپانی های فضایی بی سابقه است و دیگر شرکت ها به چندین سال زمان برای جلب اطمینان و رفع مشکلات نیاز دارند؛ به عنوان مثال اوربیتال ATK پس از انفجار سال ۲۰۱۴، دو سال زمان را صرف به روز رسانی موتور راکت های آنتارس کرد.

spacex-explosion

«تونی برونو» مدیرعامل شرکت «یونایتد لانچ الاینس» نیز اعلام کرد «با توجه به سوابق موجود، برای بازگشت به شرایط کامل پرواز به طور میانگین ۹ الی ۱۲ ماه زمان لازم است.»

لازم به ذکر است پرتاب امروز نخستین بخش از پروژه NEXT کمپانی ایریدیوم محسوب می شود که قصد دارد مجموعه بزرگی شامل ۶۶ ماهواره را در مدار پایینی زمین قرار دهد. این شرکت همچنین می خواهد ۱۵ ماهواره جایگزین را نیز برای مواقع اضطراری تعیین کند که شش تای آنها در مدار و ۹ دستگاه در سطح زمین نگهداری خواهند شد.

iridiumnext

در مجموع ماهواره های فوق به پوشش ارتباط صوتی و داده ای در سرتاسر کره خاکی خواهند پرداخت، و حتی اقیانوس ها و قطب های زمین را نیز تحت پوشش خواهند گرفت. طبق اظهارات ایریدیوم، آنها قراردادی با اسپیس اکس برای ارسال ۷۰ ماهواره به مدارهای مربوطه منعقد ساخته اند، که در ۷ پرتاب یا بیشتر و طی سال جاری و سال آینده به اجرا در خواهد آمد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟