با پیشرفت هوش مصنوعی، استفاده از موبایل در مسابقات رسمی Go ممنوع می شود

با پیشرفت هوش مصنوعی، استفاده از موبایل در مسابقات رسمی Go ممنوع می شود

با پیشرفت هوش مصنوعی، استفاده از موبایل در مسابقات رسمی Go ممنوع می شود

خبرگزاری های کره جنوبی گزارش می دهند انجمن بادوک این کشور در حال تنظیم قوانینی جدید است که بر اساس آن، بازیکنان Go نمی توانند در تورنمنت های رسمی، موبایل به همراه داشته باشند (بادوک نام محلی بازی Go در کره است).

این اقدام به خاطر پیشرفت های اخیر سامانه هوش مصنوعی گوگل به نام AlphaGo است که چندی پیش توانست بزرگ ترین اساتید این بازی را شکست دهد. البته انجمن مورد بحث کاملاً آگاه است که بازیکن نمی تواند آلفاگو را در موبایلش داشته باشد، اما آنها آینده نگری کرده و قصد دارند از تأثیرگذاری احتمالی سامانه های AI بر روند مسابقات جلوگیری کنند.

از آنجا که در اکثر مسابقات بازی های فکری همراه داشتن موبایل ممنوع است، شاید عجیب باشد که در تورتمنت های Go بازیکنان هنوز می توانند اسمارت فون در اختیار داشته باشند، اما حقیقت اینست که قبل از دستاورد گوگل، هیچ ابزار دیجیتالی نمی توانست به بازیکنان حرفه ای در این رقابت کمک کند.

همان طور که می دانید ابرکامپیوتر Deep Blue شرکت IBM در سال ۱۹۹۷ توانست «گری کاسپاروف» شطرنج باز مشهور را شکست دهد، اما تعداد متغیرها و پیچیدگی استراتژی های Go در حدیست که برنامه نویسان تا به امروز نتوانسته اند برنامه ای فراتر از سطح مبتدی را برای انجام آن توسعه دهند، اما این وضعیت با معرفی AlphaGo دستخوش تغییر شد.

گفتنیست سامانه هوش مصنوعی که توسط تیم دیپ مایند گوگل توسعه یافته، از شبکه های عصبی برای اتخاذ رویکردی شبیه انسان برای حل مسئله بهره می گیرد. سال گذشته آنها توانستند پیروزی تاریخی ۴ بر ۱ را مقابل «لی سدول» استاد بزرگ این رشته به دست آورند، و چندی پیش نیز در رقابتی آنلاین با دیگر استادان مطرح Go به پیروزی رسیدند.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل