ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

گزارش دیجیاتو از مراسم رونمایی ۲۲ پروژه همراه اول با حضور وزیر ارتباطات

همراه اول امروز ۱۱ بهمن ماه، در همایشی با حضور مدیران این سازمان و همچنین «محمود واعظی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از دانشگاهیان و اصحاب رسانه از ۲۲ طرح و پروژه رونمایی ...

امیر مستکین
نوشته شده توسط امیر مستکین | ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۲

همراه اول امروز ۱۱ بهمن ماه، در همایشی با حضور مدیران این سازمان و همچنین «محمود واعظی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از دانشگاهیان و اصحاب رسانه از ۲۲ طرح و پروژه رونمایی به عمل آورد. مدیر عامل اپراتور اول از طرح هایی سخن به میان آورد که می توانند زندگی مدرن تری را برای کاربران ایرانی به ارمغان آورد. وی همچنین آمار و ارقامی در رابطه با عملکرد یک سال اخیر همراه اول را ارائه نمود.

«وحید صدوقی» مدیر عامل همراه اول پس از گرامیداشت فداکاری آتش نشان های حادثه پلاسکو، ارائه آمارهای خود را آغاز کرد. صدوقی خبر داد که همراه اول در نظر داشته تا اقداماتی را در جهت نوسازی شبکه در یک بازه ۵ ساله انجام دهد اما به علت برخی مسائل از جمله رشد سریع تکنولوژی های نوین مانند 3G و 4G، تصمیم گرفته تا بیشتر این اقدامات را ظرف مدت یک سال به سرانجام رسانده و اکنون بخش زیادی از آنها در دسترس کاربران قرار گرفته است.

وی در همین رابطه گفت: «در بحث 3G و 4G عقب ماندگی هایی وجود داشت و اگر می خواستیم کاستی ها را در یک بازه زمانی ۵ ساله انجام دهیم، تغییرات به اندازه کافی مشهود نبود. در نتیجه تصمیم بر آن شد تا برنامه ی پنج ساله در یک سال انجام شود.»

صدوقی اشاره کرد که همراه اول از ابتدای فعالیت تا کنون ۸۵ میلیون و ۶۰۰ هزار سیم کارت به فروش رسانده است. ۶۷۲ هزار سیم کارت دائمی صرفاً از ابتدای سال جاری تا کنون ارائه شده اند و این در حالیست که ۷.۷ میلیون سیم کارت اعتباری از سوی همراه اول به فروش رسیده است.

مدیر عامل همراه اول خبر داد که بر اساس آماری که در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۵ جمع آوری شده، سهم بازار اپراتور اول ۵۸ درصد بوده. این در حالیست که حدود ۱ میلیون نفر از مشترکین ایرانسل، رایتل و تالیا در حال استفاده از خدمات همراه اول هستند. به همین دلیل مدیر عامل اپراتور اول استدلال می کند که سهم این اپراتور در واقع ۵۹ درصد است. صدوقی خبر داد که ضریب نفوذ همراه اول در کشورمان ۸۳.۳ درصد است.

وی همچنین عنوان نمود که در کمتر کشوری پیش می آید که چنین شرایطی وجود داشته باشد و معمولاً سهم اپراتورهای اول بسیار کمتر بوده یا اصلاً اپراتورهای اول دیگر در رتبه نخست نیستند. یکی از علل وفاداری مشترکان به همراه اول، نوسازی کامل شبکه که اخیراً صورت گرفته، عنوان شد.

مدیر عامل همراه اول سپس به سراغ آمار مربوط به ترابردپذیری رفت و در همین رابطه گفت که شبکه همراه اول، بسیار گسترده بوده است و همین مسئله باعث گشته تا کار ترابردپذیری نیاز به دقت بسیار بیشتری داشته باشد:

«در خرداد ماه آزمایش ها انجام شد و سپس در ۳۱ مرداد ماه با حضور جناب وزیر این پروژه کلید خورد. اما در ۵ هفته گذشته روند خروج از همراه اول با کاهش رو به رو بوده و از طرفی ورودی های همراه اول افزایش داشته است. پس از ۶ ماه از آغاز طرح نهایی ترابردپذیری، فقط ۸۹۰۰ نفر بالانس منفی داریم و همراه اول در نظر دارد تا پایان سال جاری، این بالانس را به صفر برساند. با تمام وجود به دنبال آن هستیم تا شرایطی را فراهم کنیم که رضایت مشتریان را به همراه داشته باشد.»

لازم به اشاره است که بر اساس آمار ارائه شده از سوی همراه اول، از آغاز طرح ترابردپذیری تا ۱۰ بهمن ماه، ۲۲۲۸۹ مشترک وارد اکوسیستم همراه اول شده اند و این در حالیست که ۳۱۱۹۲ مشترک این اکوسیستم را به مقصد اپراتوری دیگر ترک نموده اند. همانگونه که در فوق مطالعه کردید، بالانس این آمار تنها منفی ۸۹۰۳ است.

صدوقی، مدیر عامل همراه اول سپس به سراغ ارائه آمارهایی رفت که میزان سرمایه گذاری این اپراتور در سال های اخیر را نشان می داد. وی خبر داد که برای تحقق اهداف این شرکت که نوسازی شبکه تنها یکی از آنها بوده، از سال ۹۱ تا کنون بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان هزینه شده است. برای مثال در ۱۰ ماه نخست سال ۱۳۹۵، رقمی معادل ۲۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده در حالی که تا پایان سال، این رقم به ۳۰۸۸ میلیارد تومان می رسد.

مدیر عامل همراه اول در همین رابطه گفت: «در سال های انتهایی دهه ۸۰، سرمایه گذاری همراه اول ناچیز بوده اما با سرمایه گذاری های کنونی، تمام هسته شبکه همراه اول نوسازی شده است. در پایان فاز ۷، تمامی BTS ها نوسازی خواهند شد و به همین شکل تمامی سایت های ما می تواند به شکل همزمان نسل ۲، ۳ و ۴ را پشتیبانی کنند.»

اما خود فاز ۷ چیست؟ مجموعه ای از اقدامات که از تاریخ شهریور ۹۵ تا شهریور ۹۶ از سوی همراه اول اجرایی خواهد شد. برای مثال تعداد سایت های نسل 2.75 به ۲۳.۹۸۰ عدد می رسد در حالی که تعداد سایت های 3.9G به ۱۰.۹۵۰ عدد و سایت های 4.5G نیز به ۱۰.۹۵۰ عدد خواهد رسید. همراه اول اشاره می کند که این تجهیزات خریداری شده و در حال نصب است و تا پایان شهریور ۹۶ به اتمام خواهد رسید.

اما وضعیت کنونی همراه اول چیست؟ صدوقی بر اساس آماری که تا روز گذشته یعنی ۱۰ بهمن ماه به روز رسانی شده، خبر می دهد که اکنون اپراتور اول کشورمان در ۱۷۰۵ شهر و دهستان آنتن دهی دارد. در این میان، ۱۳.۲۶۷ عدد سایت 3.9G نصب شده که در حال حاضر ۱۲.۴۲۵ عدد وارد شبکه شده و راه اندازی گشته اند. همراه اول همچنین اکنون ۳۷۷ عدد سایت 4G در ۳۱ شهر دارد که ۳۷۱ عدد از آنها در حال کار هستند. اما نکته جالب مربوط به سایت های 4.5G است که تعداد آنها به ۷۷۱۱ عدد می رسد و ۷۲۵۵ عدد تا دیروز در ۳۵۷ شهر آماده کار بوده اند.

در واقع، به نظر می رسد که سرمایه گذاری اصلی همراه اول بر توسعه نسل 4.5G بوده است و به همین علت تعداد سایت های 4G در حد کمی باقی مانده. مدیر عامل همراه اول هم اشاره کرد که در پایان برنامه فاز ۷، تعداد ۱۹۹۱۷ عدد سایت 2.75G، تعداد ۱۰۳۴۹ سایت 3.9G و ۱۰۱۳۳ عدد سایت 4.5G در کشور فعال خواهد شد. در واقع در پایان فاز ۷، جمع کل سایت های همراه اول به ۴۰۳۹۹ عدد سایت موبایل خواهد رسید. این در حالیست که تا کنون و از شهریور ۹۵ (زمان آغاز فاز ۷)، تعداد سایت های نصب شده ۲۲۷۲۴ عدد بوده است که در حال حاضر ۱۹۴۶۱ از آنها وارد شبکه شده اند.

آقای صدوقی همچنین از یکپارچه سازی شبکه گفت و خبر داد که پیشتر چنین بوده که مراکز استان ها به تجهیزات نسل ۳ و ۴ هوآوی مجهز شده اند در حالی که شهرستان ها از سایت های نسل ۲ ساخت نوکیا بهره می بردند. وی خبر داد که پس از پایان فاز ۷ در شهریور ۹۶، شبکه یکپارچه و نوسازی خواهد شد. برای مثال در استان شیراز یا اصفهان تمام سایت های قدیمی جمع آوری شده و سایت جدید نصب می شود.

مدیر عامل همراه اول خبر داد که در نهایت ۱۴ استان به شکل یکپارچه از تجهیزات شرکت هوآوی استفاده خواهند کرد، در ۵ استان از تجهیزات اریکسون استفاده می شود و در ۱۲ استان هم از تجهیزات نوکیا بهره گرفته می شود.

همراه اول از ابتدای تابستان ۱۳۹۳ کار تجهیز شبکه به نسل سوم شبکه های موبایل را آغاز می کند. در همان ابتدای کار ۷۶۶۶ عدد سایت 3G وارد شبکه شده اما در عرض ۵ ماه گذشته، همراه اول ۴۶۶۷ سایت نسل ۳ به شبکه اضافه کرده است.

صدوقی عنوان کرد که ابتدا سرمایه گذاری بر روی نسل سوم انجام شد چرا که دستگاه های موبایل بیشتر مشترکین از نسل چهار پشتیبانی نمی کرد. اکنون ولی با تغییر در این شرایط، سرمایه گذاری اصلی همراه اول بر روی نسل 4.5G قرار دارد. به طوری که در پنج ماه گذشته، ۶۱۲۰ سایت 4.5G در باند ۱۸۰۰ در کشور نصب و راه اندازی شده است.

مدیر عامل همراه اول همچنین خبر از آماری داد که در واقع یک رکورد در منطقه است. وی اشاره کرد که در دی ماه ۹۵، به طور کلی ۵۱۴۷ سایت در کشور نصب شده که ۲۳۰۰ عدد از آنها صرفاً‌ در هفته پایانی دی ماه بوده است.

در پایان صحبت هایش، مدیر عامل همراه اول ابراز امیدواری کرد که این اپراتور بتواند بهترین خدمات را به مشترکین خود ارائه دهد.

پس از مدیر عامل همراه اول، نوبت به مهندس «مرتضی طاهری» رسید تا خبر از طرح های جدید داده و تست هایی را به صورت زنده در حضور وزیر ارتباطات انجام دهد. وی ابتدا به صورت زنده یک سایت پهن باند را در شهرستان خمین فعال نمود.

پس از آن، سرعت شبکه همراه اول تست شد که سرعت دانلود آن به ۲۷۴ مگابیت بر ثانیه رسید.

مهندس طاهری سپس به سراغ فناوری WiFi LTE رفت و عنوان نمود که این تکنولوژی به عنوان سومین کشور پس از کره جنوبی و ترکیه وارد ایران می شود. طاهری خاطرنشان کرد که ۲۵ هزار اکسس پوینت در کشور نصب می شود که این سرویس را در اختیار مشترکین همراه اول می گذارد. طاهری خبر داد که سرعت این فناوری به طور معمول حدود ۷۰۰ مگابیت بر ثانیه است که در بهترین شرایط، به یک گیگابیت در ثانیه نیز می رسد.

سپس آزمایشی انجام شد که صحت گفته های وی را تایید نمود و البته تشویق حضار را نیز به همراه داشت.

طاهری همچنین خبر داد که سرویس رومینگ نسل های ۳ و ۴ شبکه موبایل را در متروی تهران در اختیار اپراتور سوم کشورمان یعنی رایتل قرار داده است. این طرح البته به صورت پایلوت اجرا شده و اکنون قطع شده است. وزیر ارتباطات اجازه ادامه این همکاری را به شکل مداوم صادر کرد.

در نهایت هم نوبت به وزیر ارتباطات رسید تا به سخنرانی بپردازد. واعظی در ابتدای صحبت هایش پس از اشاره به آغاز دهه فجر و فداکاری آتش نشانان حادثه پلاسکو، از فرهنگ استارتاپی گفت. وی عنوان نمود که در کشورهای پیشرفته، سرمایه ها در اصل «مغزافزار» است: «بیش از ۵ یا ۶ شرکت ثروتمند دنیا، توسط جمع شدن چند جوان و با سرمایه ای ناچیز شکل گرفته اند. سرمایه این جوانان مغزافزار بوده است.»

وزیر ارتباطات سپس به انتقاد از قوانین مهاجرتی جدید آمریکا پرداخت و عنوان نمود: «باید امروز پذیرای فرزندان ایرانی که در آمریکا در حال فعالیت هستند باشیم. در چند سال اخیر آمار بازگشت به ایران افزایش داشته و فارغ التحصیلان و افرادی که در شرکت های بزرگ فناوری کار کرده اند، اکنون در حال بازگشت به کشور خودشان هستند.»

واعظی در ادامه گفت: «ترامپ متوجه نیست که با قوانین جدید چه خسارتی به آمریکا می زند، اما شرکت های بزرگی مانند اپل، مایکروسافت و گوگل با محکوم کردن این قوانین، در اصل می دانند که چه گوهرهایی را قرار است از دست بدهند. ما باید در کل کشور فضایی به وجود بیاوریم تا این افراد بتوانند در کشور ما و در دانشگاه ها فعالیتی موثر داشته باشند.»

اما در نهایت واعظی به سراغ اقدامات قابل تقدیر همراه اول رفت و عنوان کرد: «بازار ICT ما در سال ۹۲ ارزشی برابر با ۱۸ هزار میلیارد تومان داشت اما اکنون به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. بخش قابل توجهی از این افزایش،‌ مدیون تلاش هایی است که گزارش آنها را امروز در همراه اول مشاهده کردیم.»

وزیر ارتباطات همچنین از عملکرد همراه اول و همکاری آن با شرکت های کوچک داخلی و دانشگاه ها تقدیر کرد: «شرکت ها باید یاد بگیرند که اگر درآمد ایجاد می کنند، این درآمد باید در داخل کشور و سر سفره همه شرکت های کوچک تر و دانشگاه ها قرار گیرد. این صنعت هرچقدر بزرگ تر شود، همه سود می برند. امروز در این ۲۲ پروژه همراه اول، می بینیم که هم نرم افزار و هم سخت افزار، ساخت داخل کشور است و بابت این مسئله به همراه اول مدیر عامل، مدیران و کارکنان آن تبریک می گویم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (7 مورد)
 • Majid
  Majid | ۱۲ بهمن ۱۳۹۵

  لطفا یک گزارش درباره اولین اپراتور اعتباری یعنی تالیا تهیه کنید.تالیا در حال آماده سازی و راه اندازی شبکه 4g ش هست.

  • Ali.h
   Ali.h | ۱۲ بهمن ۱۳۹۵

   مگه هوز هستش???!!!

   • Majid
    Majid | ۱۳ بهمن ۱۳۹۵

    "مدیر عامل همراه اول خبر داد که بر اساس آماری که در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۵ جمع آوری شده، سهم بازار اپراتور اول ۵۸ درصد بوده. این در حالیست که حدود ۱ میلیون نفر از مشترکین ایرانسل، رایتل و تالیا در حال استفاده از خدمات همراه اول هستند"
    آره تالیا هنوز هست و رومینگ سراسری 2G،3G،4G با همراه اول داره و تا چند ماه دیگه از شبکه 4G خودش رونمایی میکنه.من خودم هنوز از سیم کارتش استفاده میکنم.?

   • Majid
    Majid | ۱۳ بهمن ۱۳۹۵

    تالیا 600 هزار سیم کارت فروخته و الان 50 هزار مشترک فعال داره.همچنین از خرداد 95 شبکه Iran Taliya جهت بازسازی و ارتقا به 4G خاموش هست و فعلا رومینگ همراه اول در دسترس تالیایی ها هست.ولی تا چند ماه دیگه شبکه نسل 4 تالیا به صورت تجاری راه اندازی خواهد شد.

 • سعید
  سعید | ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

  چه طور میشه این اپراتور ها رو مجبور کرد 3 جی به محله ما بده
  2 تا خیابون آون ور تر 4 جی هست اینو 2جی چه طور میشه بهشون اعتراض کرد کسی میدونه

 • dehghan
  dehghan | ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

  نمیدونم چرا از همراه اول بدم میاد.?

 • King Arc s معصوم
  King Arc s معصوم | ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

  هعی
  با اومدن اینترنت و پیام رسان هایی مثل تلگرام ، اپراتور ها به لبه پرتگاه رفتن ولی بازرنگی و بسته های اینترنت جون سالم به دربردند
  ایشالله که حرفاشون واقعی و در عمل باشه

مطالب پیشنهادی