محققین راه حلی را برای رفع مشکل حق دسترسی اپلیکیشن ها یافته اند

محققین راه حلی را برای رفع مشکل حق دسترسی اپلیکیشن ها یافته اند

حق دسترسی اپلیکیشن های موبایل به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مختلف، یکی از مشکلات بزرگ در زمینه حریم شخصی به شمار می رود و به سختی می توان فهمید هرکدام از اپلیکیشن ها دقیقاً چه کار می کنند. حتی اگر بخواهید شخصاً مدیریت امور را در دست بگیرید، در بین صدها گزینه مختلف گرفتار می شوید.

گروهی از محققین دانشگاه کارنگی ملون پس از چندین سال تحقیق روی اپلیکیشن های موبایل و نیازهای کاربران، به راهکاری برای حل این مشکل دست یافته اند. این گروه به سرپرستی پروفسور «نرمن ساده» به تازگی به وعده خود عمل کرده و اپلیکیشن مخصوصی را به نام Privacy Assistant در پلی استور منتشر نموده اند.

این اپلیکیشن که در حال حاضر فقط روی نسخه های روت شده اندروید نصب می شود، ابتدا سؤالاتی را از کاربر در مورد ترجیحات شخصی پرسیده و سپس با ارزیابی کد دیگر اپلیکیشن ها، تشخیص می دهد کدام یک از حق دسترسی ها واقعاً مورد نیاز است و کدام یک از آنها صرفاً به منظور جمع آوری داده غیرضروری یا تبلیغات به کار می رود.

بر اساس این اطلاعات، اپلیکیشن فوق می تواند به کاربر پیشنهاد دهد تا دسترسی برخی از برنامه ها را به منابع خاص سیستم محدود سازند، و نتایج اولیه نشان داده تقریباً ۷۸ درصد پیشنهادات امنیتی این پروژه مورد قبول کاربران قرار می گیرد.

البته شاید اطمینان به یک اپلیکیشن با دسترسی کامل به لایه های زیرین سیستم عامل برای رفع مشکل حق دسترسی دیگر اپلیکیشن ها، بهترین راهکار پیش رو نباشد، اما «ساده» می گوید برنامه کاربردی آنها می تواند حجم عظیمی از نگرانی های کاربران را کاهش دهد.

گفتنیست همین استاد دانشگاه کارنگی ملون چندی پیش اعلام کرد طبق تحقیقات انجام شده، بسیاری از اپلیکیشن های پلی استور سیاست محرمانگی گوگل را رعایت نمی کنند و با اینکه از منابع مختلف سیستم بهره می گیرند، کاربر را در جریان آن قرار نمی دهند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato