جایگاه ایران از نظر توسعه دولت الکترونیک در جهان تنزل یافت

سازمان ملل متحد به تازگی گزارش آماری شاخص توسعه دولت الکترونیک (EGDI) در سال ۲۰۱۶ را منتشر ساخته که بر اساس آن، ایران در جایگاه ۱۰۶ در بین ۱۹۳ کشور جهان قرار گرفته است. این درحالیست که کشورمان از نظر شاخص EGDI در سال ۲۰۱۲ در مقام یکصدم جهان قرار داشت.

طبق گزارش فوق، ایران در سال ۲۰۱۶ به امتیاز ۰.۴۶۴۹ در این شاخص دست یافته، در حالی که رتبه اول جهانی با رقم ۰.۹۱۹۳ در اختیار انگلستان قرار دارد، و رتبه نخست منطقه نیز با امتیاز ۰.۸۹۱۵ به کره جنوبی تعلق گرفته است.

از سوی دیگر شاخص مشارکت الکترونیکی (EPART) نیز وضعیت خوبی را نشان نمی دهد و ایران با کسب امتیاز ۰.۲۰۳۴ در جایگاه ۱۴۹ در بین ۱۹۳ کشور جهان جای گرفته، که در مقایسه با سال ۲۰۱۲ از تنزل ۷۴ پله ای حکایت دارد.

تمام این آمار و ارقام در حالی منتشر شده که طی چند سال اخیر در اسناد راهبردی کشور بر رشد جایگاه ایران در منطقه و جهان در حوزه دولت الکترونیک و تسهیل ارائه خدمات دولتی به مردم تأکید شده، و در دولت یازدهم نیز پروژه های متعددی در این رابطه به اجرا درآمده

با این حال به نظر می رسد پیشرفت های کنونی کشور در مقایسه با وضعیت دیگر کشورها چندان چشمگیر نیست و به تلاش بیشتری در این حوزه نیاز داریم، و افتتاح فاز نخست دولت الکترونیک تا پایان سال جاری می تواند نخستین گام برای تحقق این هدف باشد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟