ایلان ماسک اشتباهاً منع ورود مسلمانان به آمریکا را محکوم کرد

مدیرعامل تسلا و اسپیس اکس، ایلان ماسک در حساب کاربری توییتر خود، ۳ توییت علیه دستور اجرایی ترامپ برای توقف ورود مهاجرین به خاک آمریکا منتشر کرد که لحنی شدیدتر نسبت به بیانیه منتشر شده دو هفته پیش داشت.

بلافاصله پس از انتشار توییت ها، وی اقدام به پاک کردن توییت ها کرد اما همان چند دقیقه از دید دنبال کنندگان وی در امان نبود و تصاویر توییت ها بعدها منتشر شد. زمانی که یکی از کاربران توییتر از وی پرسید چرا توییت ها را پاک کرده، وی پاسخ داد: «[توییت های منتشر شده] پیش نویس بوده اند و من تصادفا منتشرشان کردم.»

توییت اول چنین بود: «در خصوص سیاست های دولت، بعضی وقت ها اتفاقاتی می افتد که بسیاری از مردم با آن موافق نیستند. برای یک دموکراسی کارا، این مسئله طبیعی است.»

در توییت دوم ادامه می دهد: «ارائه حکم های عمومی این چنینی بسیار نادر است، به هر حال، ممنوعیت مهاجرت مسلمانان از یک سری کشور خاص، به این نقطه رسیده. این درست نیست.»

و در توییت سوم هم قاطعانه می گوید: «ممنوعیت مهاجرت مسلمانان درست نیست.»

ماسک در بیانیه رسمی اش که دو هفته پیش منتشر شده بود، برخلاف عمده مدیران برجسته سیلیکون ولی، با زبانی نرم انتقاد کرده بود. همین مسئله باعث شد تا ماسک به حمایت از ترامپ و سیاست هایش متهم شود.

پس از مطرح شدن همه انتقادها، ماسک اعلام کرد که قصد ندارد از تیم مشاورین رئیس جمهور آمریکا خارج شود و همچنان به کار خود ادامه می دهد تا شرایط را بهتر کند. این در حالی است که تراویس کالانیک، مدیرعامل اوبر، پس از اجرایی شدن تحرک #DeleteUber تصمیم گرفت تا صندلی اش در تیم مشاورین ترامپ را تحویل دهد.

وی پس از برگزاری اولین جلسه اش با ترامپ پیرامون قانون ممنوعیت ورود مسلمانان اعلام کرد که تلاش هایش در حال نتیجه دادن هستند و خارج شدن از تیم مشاورین ترامپ در حال حاضر کار درستی نیست.

در هر صورت، طرح ترامپ نهایی نشد و دادگاه آمریکا مانع از اجرایی کردن ممنوعیت ورود مسلمانان ۷ کشور از جمله ایران شد.

حالا اما نکته اینجا است که ماسک چگونه می خواهد تفاوت میان اعلام عمومی اش در زمان اعلام طرح، و آنچه که امروز منتشر شد را توضیح دهد؟ کدام یک نظر واقعی ماسک هستند و آیا واقعا پیش نویس بودن توییت ها صحت دارد یا خیر؟

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟